Recenze

Všechen můj hněv

Silný příběh absorbující v sobě množství společenských témat nese název VŠECHEN MŮJ HNĚV. Poznejte lásku i problémy dvou pákistánských středoškoláků, v jejichž životě se odráží rasismus, finanční krize, násilí i odvaha. Román o mladé lásce, starých křivdách a odpuštění je velmi intenzivním zážitkem.

Název: Všechen můj hněv
Autor: Sabaa Tahirová
Překlad: Jitka Jeníková
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2023
Počet stran: 368

Láhaur, Pákistán. Tehdy.
Misbáh je milovnice příběhů a snílek. V dohodnutém sňatku se právě provdala za Taufika. Poté co jejich mladými životy otřese tragédie, odjedou do Spojených států a v naději na nový začátek si otevřou motel.
Juniper, Kalifornie. Teď.
Sal a Núr jsou víc než nejlepší přátelé — jsou rodina. Vyrůstali spolu v malém kalifornském pouštním městě Juniper jako vyděděnci a naučili se jeden druhému rozumět tak, jak to nikdo jiný neuměl. Tedy až do ošklivé hádky, která jejich pouto zdánlivě přetrhla. Sal se při studiu posledního ročníku střední školy snaží udržet v chodu rodinný motel, zatímco jeho matka Misbáh po vážné nemoci zemře a otec utápí problémy v alkoholu. Núr se pohybuje na tenkém ledě — ve volném čase pracuje v obchůdku svého vznětlivého strýce a snaží se před ním zatajit, že se hlásí na univerzitu, aby jednou provždy unikla ubíjejícímu stereotypu maloměsta. Když se Salovi jeho pokusy odvrátit krach rodinného podniku vymknou z rukou, on i Núr si musí položit otázku, jakou cenu má jejich přátelství a jestli je dokážou navzdory všemu zachránit.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavý román Všechen můj hněv je silným a emotivním zážitkem, který vám vleze pod kůži. Hrdiny tohoto fascinujícího příběhu se stávají teenageři, kteří dostali do vínku pořádnou nálož problémů, a osud s nimi hraje podivuhodnou hru, v které se nic nedaří. Snaží se pochopit, co znamená slovo domov a být alespoň na okamžik šťastní v životě i ve světě, který se k nim otáčí zády.

Příběh vyprávěný ich-formou se odvíjí ze dvou úhlů pohledů hlavních hrdinů Sal a Núr, které se pravidelně střídají a dávají možnost nahlédnout do jejich mladistvého, rozháraného nitra. Občas se mezi ně vsunou vzpomínky Misbáh, které vnáší světlo do zápletky a lehce poodhalují další zauzlení v příběhu. Všechny tři pojí tragédie v životě a pákistánské kořeny, které se promítají do každodenního toku.

„Je mi to líto, putare, moc líto. Promiň mi.“
Marks vrtí hlavou. „Odvez ho domů,“ přikáže mi. On, Ortizová a spolu s nimi i celý zbytek čekárny nás sledují, jak mizíme v ledové pouštní noci.
Znovu ve mně vybublá vztek, protože cítím jejich znechucení. To, jak nás soudí. Chci se otočit a zařvat na ně. Ona takový není. My takoví nejsme.
Nebyli jsme vždycky takoví.

Autorka píše krásným a poutavým jazykem, který zdobí přitažlivý a záživný styl, jež z příběhu dělá výtečnou chuťovku. Nebojí se rozptýlit své vyprávění do nejzazších koutů, ale přitom svůj děj nezahlcuje, nýbrž vypichuje všechny podstatné události a informace, které se k vám okamžitě dostávají přímou cestou. S jemností ale intenzitou do vás pouští střípky temných tajemství a emotivní proud pocitů, jež vás vybízí k naléhavosti a okamžité odezvě. V tomto příběhu se každému něco stalo a každý se s osudem pere po svém. Utajované skutečnosti pozvolna lezou na světlo a propojují se v jeden tíživý, přesto nádherný životní chorál.

Pevná v kramflecích je autorka ve výstižné charakteristice svých postav. Hraje si s jejich pocity a emocemi jemným, ale důrazným stylem a na vás se tak ze stránek hrne reálný svět bolesti a lásky. Dostatek společenských témat, jako je šikana, násilí, drogy, rasová nenávist, víra atd., přidává příběhu na atraktivitě, ale autorka tyto závažnosti nijak nepreferuje nad dějovou linku. Stávají se pomocnou berličkou, kterou lehce nahodí do „placu“, zato velmi důležitou a ovlivňující běh osudů. Její postavy se zhmotňují před zraky čtenářů a nebojí se mluvit jazykem bolesti a paměti.

Já byla nadšená tímto krásným a poutavým příběhem, který nabídne čtenářům hloubku i sílu okamžiku. Román určený pro teenagery má rozhodně velký přesah a to nejen věkový, ale i dějový a emoční a já nemohu jinak, než Všechen můj hněv vřele doporučit. Tento příběh má totiž opravdu všechno a hněvem to pouze začíná… ❤

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za zajímavý, smutný, lidský i láskyplný příběh děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Všechen můj hněv pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Host.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *