Recenze

Dokonalé stopy

Vrah za sebou zanechává tak promyšlené a DOKONALÉ STOPY, že nový inspektor má co dělat, aby mu přišel na zoubek. 😉 Tahle detektivní série vypadá, že by mohla být opravdu dokonalá a pokud máte rádi chytré zločince, dostatek napětí a živé tempo, pak se směle pusťte do úvodního dílu.

Název: Dokonalé stopy
Autor: Helen Fieldsová
Překlad: Nela Knapová
Nakladatelství: Albatrosmedia Kniha Zlín
Rok vydání: 2022 – 2. vydání
Počet stran: 352

V odlehlém koutě Skotské vysočiny shořelo tělo Elaine Buxtonové. Jediné, podle čeho může policie pohřešovanou právničku identifikovat, je zub a cár zkrvaveného šátku. V tajné místnosti kdesi v Edinburghu mezitím skutečná Elaine Buxtonová vyděšeně křičí do tmy. Inspektor Luc Callanach opustil slibnou kariéru u Interpolu a začíná od nuly. Obstojí před novými kolegy i ve střetu s vrahem, který za sebou pečlivě zahlazuje všechny stopy? Rafinovaná zápletka, která vás chytí od první stránky, sympatická dvojice vyšetřovatelů, kterou vedle „krasavce Luca“ tvoří svéhlavá a přívětivá Ava Turnerová, a opravdu odporný zločinec, to jsou přísady, díky nimž si tuhle knihu vychutná každý fanoušek detektivního žánru.

¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ 

Detektivka Dokonalé stopy je prvním dílem ze série Luc Callanach a Ava Turnerová a vypadá to na velmi výživné čtení, které obsahuje všechny ingredience, jež mají fanoušci dobrého krimi žánru v oblibě. Drastické, naturalistické popisy, sympatická dvojice vyšetřovatelů, protivní kolegové, inteligentní zločinci a zvýšené tempo – to je, oč tu běží.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje souběžně dva případy a dva jeho hlavní vyšetřovatele. Zatím se příliš neznají, ale vypadá to, že si sedli na první dobrou a tak příležitostná spolupráce na sebe nenechá dlouho čekat. Hlavní hvězdou tohoto dílu je rozhodně Callanach a jeho případ a i když spolupracovnice Ava je v lehkém závěsu, rozhodně není ve stínu, ale její sympatická aura září po celou dobu. Společně jim to zkrátka funguje, jako dobře promazaný stroj. Další linii, kterou budete s napětím, zvědavostí i znechucením sledovat, má na svědomí pachatel a čtení je to věru krvavé.

Popadl ji za lem trička u krku a zatlačil svůj obličej do jejího. „Znamená to, že seš moje. Patříš mně a tak to bude. Takže budeš dělat, co se ti řekne a když se ti to řekne, a naučíš se to mít ráda. Nikdo tě nepřijde zachránit. Jejich zármutek přebolí a zapomenou na tebe. Nikdo už tě nehledá.“ Mrskl s ní na polštář a narovnal si šatstvo, věděl, že se musí uklidnit.
„Máše pravdu,“ sykla na něj z postele. „Nehledají mě. Ale hledají tebe. Nikdy nebudeš mít chvíli klid, pořád se budeš ohlížet přes rameno. A až jednou přijdeš domů, budou na tebe čekat přede dveřmi, a to bude…“

Tato autorka tedy rozhodně ví, jak napsat pořádně našlapaný krimi příběh. Hned od začátku vás vtáhne do děje společně se svými sympatickými vyšetřovateli a vaše seznámení probíhá v tom nejpřátelštějším duchu, jaký si jen umíte představit. Pootvírá vám dvířka své série a pouští vás s důvěrou a pokušením dál, abyste si plně vychutnali její skvěle vystavěnou hru plnou důmyslností a napětí.

Helen Fieldsová pozvolna a s důrazem uvolňuje své vyprávění, aby v poslední třetině přitlačila na pilu a doslova své čtenáře vyšponovala, uchvátila a už nikdy nepustila. Co se týče pachatelů a zločinců, tato spisovatelka se s tím vůbec nepáře a natvrdo a bez příkras popisuje zvěrstva i brutalitu svých záporných hrdinů. Tyto „jobovky“ vám hodí do děje z ničeho nic, bez přípravy, a o to větší efekt dokáží vyvolat.

Detektivka Dokonalé stopy mě hodně bavila a rozhodně se s touto vyšetřující dvojicí nemíním hned tak rozloučit. Autorčin styl vyprávění mě příjemně sedne a společně s čtivostí a svižným tempem jsem nedokázala knihu pustit z ruky. Vzrušující vyprávění skvěle doplňují přesně nadávkované popisy prostředí stejně jako vykreslené pocity postav, které děj nijak nezahlcují, a tento mírně rozvětvený styl já určitě můžu. Jdu se poohlédnout po dalším dílu. 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za skvělou detektivku se sympaťáky – vyšetřovateli a s vyšinutým padouchem děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Dokonalé stopy pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *