Recenze

Takoví jsme byli

Já znala jenom mango (ovoce), ale teď už hrdě mohu prohlásit, že znám i mangu. 😉 Komiks TAKOVÍ JSME BYLI je o prvních láskách, složitém hledání sebe sama i o komplikovaných začátcích na nové škole a zaujme všechny čtenářky YA romantiky.

Název: Takoví jsme byli
Autor: Júki Obata
Překlad: Tereza Velká
Nakladatelství: Albatrosmedia Egmont
Rok vydání: 2023
Počet stran: 192

Plachá Nana nastupuje na střední školu s nadějí, že si najde přátele – a možná i první lásku. Její pozornost upoutá místní idol Jano, kolem nějž se točí celý středoškolský život, Nana ho však na rozdíl od ostatních dívek nesnáší pro jeho zlomyslnou povahu. To se však brzy zlomí a oba se nečekaně sblíží. V jeho minulosti se totiž skrývají bolestná tajemství. Stanou se překážkou pro jejich vztah, nebo je dokážou překonat? Leží před nimi dlouhá cesta, na níž se o sobě dozvědí řadu nečekaného…

♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Co vám mám říkat? To pořád doma slyšíte od svého teenagera manga sem, manga tam, anime je božííí… Tak jsem se musela tomuto japonskému komiksu se specifickým stylem kresby podívat na zoubek i já. Manga Takoví jsme byli je úvodním dílem ze stejnojmenné série a je určena YA čtenářkám, pro které je první velká láska, nesmělá oťukávání, nelehké začátky na nové školy i vzrušující přitažlivost alfou a omegou pocitů.

Mangy mají bez debaty svůj originální styl, na který se chvilku musíte ladit. Tato kniha je vytištěna ve stylu autentické mangy, tedy ve formátu, který se čte zprava doleva. Žádný z tzv. panelů nebyl nijak upraven ani otočen, abyste si mohli užít čtení v japonském stylu. A jakáže jsou pravidla čtení? Začínáte vpravo nahoře a pak postupujete doleva a seshora dolů. Musím říct, že jsem si zvykla na to tata a pak už automaticky bez zádrhelu listovala knihou.

Zdroj: Wikipedie

Manga (japonsky 漫画) je označení japonských komiksů a grafických románů. Styl kresby používaný ve většině mang vznikl v Japonsku na konci 19. století, historie jeho formy však sahá až k počátkům japonského umění. V Japonsku se mangou označují jak komiksy, tak i styl kresby; ve světě se termínem označují především komiksy vydané v této zemi. Manga je v Japonsku velmi oblíbená a čtou ji nejenom děti, ale i dospělí a údajně pokrývá 40 % všech tištěných publikací v Japonsku. (zdroj: Wikipedie)

Co si budeme povídat, o žádné velké čtení tu rozhodně nejde. Krátké, výstižné věty se snaží tvořit ucelený příběh a musím říct, že se to vcelku daří. Mládež tak nemusí příliš namáhat zrak a nedej bože snad více číst 😀 a dokáží si užívat stejné pocity, jako u běžných knih. A ty, tahle malá brožurka, dokáže vyvolat bez obtíží. Trampoty s láskou, emoce, o kterých dosud nevěděli, hledání sebe sama a spoustu jiných teenagerovských problémů je sice dokáží bez obtíží zasytit, ale tohle návykové čtení vyvolává pořád hlad. Na druhou stranu mě docela překvapilo, kolik textu se to tohoto „kabelkového“ formátu vejde a asi už chápu, co teenageři na těch mangách pořád mají.

Co se těmto japonským „sešitkům“ nedá rozhodně upřít, jsou jejich kresby. Typické velké oči, malý a špičatý nos a také sladění barvy do jednoho odstínu vás dokáže přitahovat, nadchnout a nalákat ke čtení téměř okamžitě. Když se u nás doma poprvé na zdi objevil v nadživotní velikosti mladý týpek z mangy 😉 , moc jsem to nepochopila. Musím ale zkonstatovat, že na těchto kreslených postavičkách je opravdu cosi magického a fascinujícího, co vás zaujme a vábí. Čím víc náš pokoj obývají Inosuke, Nezuko, Kanao apod. jedinci 😉 , tím víc jim začínám přicházet na chuť.

Jako správná a návyková série končí první díl Takoví jsme byli v tom „nejnapínavějším“ okamžiku a zmínky o obsahu druhého dílu vás navnadí k jeho pokračování. Pokud doma máte rozháraného jedince v „telecím“ věku, pak už jste jistě přičuchli k těmto krásným publikacím a pokud ne, zkuste jim je pořídit. Věřím, že i ti, kteří nečtou, se do mangy vrhnou po hlavě.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za japonský komiks s nádhernými kresbami děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Takoví jsme byli pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *