Recenze

Obřad

Je libo krimi příběh ze Španělska? Můžete zkusit OBŘAD a zjistit tak, jaké zvrácené vrahy mají v této sluncem prosluněné zemi a poznat temperamentní policistku, která je na stopě mrazivých rituálních vražd.

Název: Obřad
Autor: Carmen Mola
Překlad: Anna Melicharová
Nakladatelství: Albatrosmedia Kniha Zlín
Rok vydání: 2023
Počet stran: 352

Temná rituální vražda po sedmi letech opět otřásla celým Madridem. Obětí trýznivého zločinu se stala další mladá žena, která měla těsně před svatbou. Tehdejší pachatel byl dopaden a dosud si odpykává trest, takže existují jen dvě možnosti: buď má následovníka, anebo je uvězněn nevinný. Ve strachem svíraném městě čeká inspektorku Elenu Blancovou největší výzva její kariéry. Podaří se jí rozplést případ, jehož kořeny vedou do nejtemnějších koutů lidské mysli?

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Detektivka Obřad je prvním dílem ze série Případy Eleny Blancové a čeká vás docela slušně zvrácený vrah, jehož modus operandi je pro silnější žaludky. Společnost vám bude dělat trochu zvláštní a trochu divná inspektorka Elena, která jde po úchylném vrahovi jako buldok.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dění kolem vyšetřování vraždy mladé nevěsty. Do čtenářova hledáčku se dostává větší množství policistů i rodinných pozůstalých, kteří patří do romského etnika, s čímž souvisí i pořádná nálož cizokrajně znějících jmen. Vraždící monstrum má opravdu podivuhodné a zvrácené choutky a jeho odhalení dá policistům dost zabrat.

Hluboce se zamyslí, jako by se opravdu snažil vydolovat jméno z paměti. Blouzní a Zárate to ví. Pohladí ho po ruce a chystá se k odchodu.
„Měj se hezky, Salvadore. Dávej na sebe pozor.“
Políbí ho na čelo. Tiše zamíří ke dveřím, jako by nechtěl starce vytrhnout ze spánku. Než otevře, ozve se Salvadorův hlas.
„Nehledáte hrbáče.“
Zárate se za hlasem otočí. Salvador se na něj dívá krví podlitými očima.
„Nenech se zmást, synku. Hledáte samotného ďábla.“

Začátek se odvíjí ve slibné formě, která vás uvádí jak do souvislostí, tak i do tajemstvím zastřené minulosti. Pozvolna se dostáváte do děje, který vrahovými praktiky i velmi zajímavou osobou hlavní inspektorky, vykazuje jisté známky atraktivity a těšíte se na pořádný rozjezd. Ten, ale začne poněkud stagnovat a točit se v bludném kruhu, z kterého nevedou žádné překvapivé zvraty ani vyhrocené okamžiky. Závěr se však snaží napravit dojem a rozjede se ve zběsilém tempu, který končí v nejnapínavější okamžik a nechává tak prostor pro další díl.

Postavy této knihy jsou opravdu velmi zvláštní. Úplně nevíte, zda se vám líbí nebo vás svým jednáním iritují a jelikož se autorka příliš do hloubky nenořila, nemáte moc šancí vytvořit si k nim jakýkoliv vztah. Nejlépe z toho vyznívá hlavní hrdinka Elena, která dokáže zaujmout svým nezřízeným soukromým životem, jehož součástí se stává alkohol a nevázaný sex, i temným tajemstvím, které ji obklopuje a dokáže vás napínat po celou dobu.

Tempo knihy ovládají krátké kapitoly a celkem větší množství dialogů, které přispívají ke svižnosti i čtivosti. Obřad není špatná detektivka, ale asi jsem čekala o něco víc dle anotace, která dokáže navnadit a zaujmout na první pohled, a trochu mě zklamalo pojetí celého případu. Chyběla mi větší propracovanost i drive, ale pokud máte rádi nenáročné krimi, v kterých vás dokáží šokovat brutální vraždy a jehož hlavní vyšetřovatelka je zahalena temným pláštěm tajemství, směle se vrhněte do čtení.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 🤍 🤍

Za španělskou detektivku s děsivými vraždami děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Obřad pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *