Recenze

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět

Svět je pro Alana Karlssona zkrátka malý… Stoletý stařík nám o rok zestárnul a vy se tak můžete ponořit do pokračování, které nese název STOJEDNALETÝ STAŘÍK, KTERÝ SE VRÁTIL, ABY ZACHRÁNIL SVĚT. Opět se budete královsky bavit ojedinělým humorem „za hranou“ a sledovat, jaké ztřeštěnosti si na vás autor Jonas Jonasson připravil tentokrát.

Název: Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět
Autor: Jonas Jonasson
Překlad: Hana Švolbová
Nakladatelství: Albatrosmedia Panteon
Rok vydání: 2019
Počet stran: 400

Přesně před rokem utekl stoletý Alan Karlsson z domova důchodců v Malmköpingu. Teď si se svým přítelem Juliem užívá života na Bali. Tedy až do chvíle, než se Julius rozhodne připravit Alanovi oslavu narozenin. Horkovzdušný balon, kterým si chtějí vyrazit, totiž odletí bez pilota a Alan s Juliem se ocitnou na širém moři. A když je zachrání severokorejská loď, pašující uran, je jasné, že několik významných politiků bude mít znovu plné ruce práce. Jonas Jonasson dlouho odolával naléhání svého hlavního hrdiny na pokračování životního příběhu, až nakonec podlehl, aby mohl vyprávět, jak se věci mají, a nepřímo, jak by se raději měly mít.

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Román Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět je další bláznivou jízdou seniora v požehnaném věku, jehož život je proložen trapasy a nenadálými situacemi, do kterých se dostává naprosto samovolně. Zábava a humor je u autora J. Jonassona zaručen a jeho ostré náboje míří i do politických vod.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete dění kolem hlavní postavy Alana. Ten si se svým přítelem Juliem užívá peněz na Bali, které si přivezli ze Švédska v prvním díle, ale kufr s penězi se pomalu začíná měnit na kufr bez peněz a pohoda se začíná měnit na nudu. Naštěstí Alan objevuje kouzlo tabletu, který v něm vyvolá znovuzrozený zájem o společnost, a další ztřeštěné akce na sebe nenechají dlouho čekat.

Julius už dávno pochopil, že Sabinina duše je stejně ztracená jako ta jeho. O té Alanově ani nemluvě. Jenže obchod je obchod. Na co by se tedy podle Sabiny měli v té jasnovidecké džungli zaměřit?
To byla ta správná otázka. Jakžtakž pozitivní zpráva byla, že jen poměrně málo šarlatánů se zaměřovalo na duchy, jejich vymítání a dialog se záhrobím. Sabina tudíž spatřovala jistou možnost uspět v tom, na co se specializovala její matka.
Alan přispěl dobrou zprávou, že na druhé straně je zase o jednoho víc. Přečetl přátelům zprávu o stosedmileté farmářce z Uzbekistánu, která zemřela poté, co se na ni posadila její jediná kráva.
Sabina si pomyslela, že jí stařík čím dál tím víc pije krev. Že by mu ke stodruhým narozeninám koupila krávu a doufala ve štěstí?

Nezaměnitelný rukopis J. Jonassona se opět projevil v plné síle a tak na vás čeká plejáda podivuhodných a bláznivých situací, které nabídnou pořádnou porci svébytného humoru. Autor se toho vůbec nebojí a politikům, kteří mu leží v žaludku, to dá pěkně „sežrat“. Na paškál si bere nejenom Trumpa, ale i neschopného Putina, za kterého vše řeší jeho přítel Gennadij Aksakov a snad jediná Merkelová z celé knihy vychází jako nenápadná paní, na kterou autor „pifku“ viditelně nemá. Čtenář se tak nevyhne jistému polemizování, zda tyto „soukromé výpady“ autora už nejsou přes čáru a jaksi nadbytečné, ba až zbytečné. Nicméně se mu nedá upřít humor, o který se zdárně opírá a který propašuje opravdu do všeho.

Hlavní postava Alana Karlssona v této knize nedostává tolik prostoru jako v předchozím díle, ale naštěstí má kolem sebe spoustu dalších ojedinělých solitérů jako Juliana, Sabinu nebo Gustava, který táhnou celý děj kupředu a jednou za čas mu hodí nahrávku na smeč. Mně osobně to tolik nevadilo, protože i přes vedlejší postavy se stále ukazuje autorův originální humor, který mě opět skvěle pobavil. Je ho sice o něco méně, ale je pořád stejně ironický a jedovatý.

Větší porce čtení se časem začne trochu zajídat nejenom vystavěným příběhem, ale i samotným Alanem, nicméně tento originální stařík vám natolik přiroste k srdci, že při loučení budete trochu doufat, že by ho autor mohl poslat na další dobrodružství a vy ho s ním velmi rádi prožijete znovu. Tento Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět má totiž občas své stinné stránky, ale jestli je v něčem fakt dobrý, pak v přežívání a ojedinělém humoru a já byla opět velmi spokojena.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za další bláznivé dobrodružství originálního seniora děkuji nakladatelství Abatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *