Recenze

Vzpomínky vyblednou

Dlouho jsme tu neměli žádný román ze skotské vysočiny :-D, skoro to vypadá, že začínám být malinko „divná“ nebo budu muset dát do kupy rodokmen, abych zjistila, zda moji předci nepocházejí ze Skotska :-).

Román VZPOMÍNKY VYBLEDNOU je věnován domkářům, kteří v průběhu 18. a 19. století museli čelit nejistotě a vyhnanství v časech tzv. odsunu z Vysočiny – Fuadach nan Gaidheal. Kniha je příběhem Christy – jejího nezlomného charakteru, ale také víry v rodinná pouta, která jsou silnější než chamtivost a intriky.

Název: Vzpomínky vyblednou

Autor: Tamara McKinley

Nakladatelství: Alpress

Rok vydání: 2019

Počet stran: 304

Christy je 65 let, a ačkoli většinu svého života žije v Tasmánii, její rodinné kořeny sahají do Skotska, odkud se jako 10-letá musela i s rodinou odstěhovat v nelehkých časech. Nyní si touží splnit svůj dávný sen a podívat se zpátky do míst svého dětství. I když je rodina zpočátku proti, nakonec se přeci jenom v doprovodu své vnučky Kathryn a dcery Anne vydává přes moře na cestu, kde ji vlastní minulost bude doprovázet na každém kroku. Christy doufá, že se ji podaří urovnat nešťastný vztah se svou dcerou Anne, která kdysi zaslechla něco z Christininy minulosti a dodnes ji to nedokáže odpustit. Mezitím co se ženské osazenstvo rodiny noří do vzpomínek, v Tasmánii se snaží mužská část zachránit majetek před prapodivným nárokem na rodinné dědictví jisté Thomasiny Brownové, o které nikdo nikdy neslyšel. Minulost a přítomnost se společně propojí a přinesou do rodiny Christy hořkost, napětí a zklamání. Ale také úlevu, znovuobjevení rodinných pout a splnění jednoho životního snu.

>>>>>>>>>>>>>

Dějová osa příběhu je vyprávěna z několika úhlů pohledů. Cesta přes moře v roce 1904 do rodného Skotska v dámské společnosti je jednou variantou. Druhá část se týká vzpomínek Christy, kdy sledujete její osud, jenž se odehrával od jejích deseti let a další úhlem pohledu je pak sledování kroků pánů v Tasmániii, kteří se snaží zachránit majetek a poprat se s minulostí, která se připomněla.

Ačkoli se může zdát, že je z toho trochu „guláš“ pravdou je, že autorka přechody jednotlivých vyprávění zvládla na jedničku, celý román tak působí uceleně a nenásilné přeskakování v jednotlivých obdobích vás nijak neruší při četbě.

Tajemství ukryté uvnitř příběhu vám autorka bude dávkovat velmi pomalým, skoro až šnečím tempem, ale rozhodně to neubírá na čtivosti příběhu, který obohacuje plně rozvinutá zápletka. I když jsem na rodinné tajemství přišla už v první polovině knihy, stejně jsem byla napnutá až do samého konce, nikdy jsem si nebyla úplně stoprocentně jistá, zda opravdu znám celou pravdu.

Christy si zamilujete na první pohled, nezlomná žena, která se dokázala vzepřít rodině, sebrat odvahu a vyrazit i navzdory věku splnit si svůj životní sen a vyprávět příběh svého života.

Byla to statečná žena, které život uštědřil mnoho krutých ran, ale v drobném těle měla páteř z ocele a hlavu stále držela vzhůru. Přitom se nestyděla dát najevo city. Měl pro ni pouze obdiv a doufal, že její úzkoprsá dcera konečně jednou pochopí, jaký v ní má poklad.

Stejně jako Christy, která dokáže udržovat svou rodinu v napětí, tak i autorka Tamara McKinley má tento dar v sobě hluboce zakořeněn. A zapomeňte na to, že ji nachytáte na nějaké nejasnosti. Ke všemu, co v příběhu jenom lehce naťukne se i po několika desítkách stran nezapomene vrátit a odhalit vám celou pravdu a pomalu tak skládá jednotlivé dílky k sobě, až na vás vykoukne dojemný příběh v celé své kráse.

Od této původem australské spisovatelky jsem četla knihy Slibuji ti, Annabele a Poslední valčík, které určitě stojí také za přečtení a pokud máte rádi romány, v kterých se jako tenká nit táhne tajemství a napětí, určitě sáhněte po některé z knih této autorky, kterou vydává nakladatelství Alpress.

Hodnocení: 88 %

 

Za další skvělé vyprávění ze srdce skotské vysočiny a také za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Alpress, na jejichž stránkách si můžete knihu Vzpomínky vyblednou zakoupit.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] na celou recenzi knihy Vzpomínky vyblednouOdkaz na recenzi knihy Vzpomínky vyblednou (kniha za knihou)Odkaz na recenzi knihy Vzpomínky vyblednou (kniznikavarna.cz)Odkaz na recenzi knihy Vzpomínky […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *