Recenze

Zamilujte si svůj domov

Nebaví vás každodenní kolotoč v chaosu „neukliditelné“ domácnosti? „Chyťte“ to z jiného konce, nechte se inspirovat knihou Zamilujte si svůj domov a třeba zjistíte, že vás vytvářet útulný domov skutečně baví…

Název: Zamilujte si svůj domov

Autor: Michaela Kramolišová, Markéta Popovičová

Nakladatelství: Grada

Počet stran: 184

Rok: 2019

Znáte to: umýt, vyprat, vyžehlit, pofoukat, pohladit, pomazlit, uklidit, utřít, zamést, vyzvednout, zalepit, uvařit, nezapomenout… Milión úkolů. Každý den. Ráno vstát, a večer padnout únavou. Má to vůbec nějaký smysl dělat něco, co skoro nikdo nevidí a málokdo to ocení? Na stránkách této knížky najdete inspiraci i povzbuzení k tvoření vlastního domova. Naučíte se, jak běžné denní povinnosti změnit v každodenní radost. Najdete tu jednoduché rady a návody, které vám pomohou vnést do vašeho domova rytmus a řád a vytvořit z něj místo, které budete opravdu milovat.

Slovy autorek

Daly jsme do knihy všechno, co jsme se za ty roky, co tvoříme své vlastní domovy naučily. A také všechno, co jsme si samy tolikrát potřebovaly přečíst nebo slyšet. Především jsme do ní daly povzbuzení. Je totiž pravda, že když přišly opravdu těžké chvíle, nikdy nám nepomohlo suché konstatování okolí, že domov není téma, o kterém by bylo nutné nějak zvlášť diskutovat. A nepomohlo ani jakési chabé ujišťování, že je normální věnovat svému domovu minimální pozornost, protože jsou přece mnohem důležitější věci v životě. A mít doma binec a v životě chaos, že je vlastně úplně normální. Pokud nic z toho nepomáhá při tvoření domova ani vám, pak vás zveme na stránkách knihy na  dobrodružnou cestu tvořením vlastního domova na stránkách naší nové knihy.

Text zdroj: Mamami.cz

Summa summarum

Sestry Michaela Kramolišová a Markéta Popovičová napsaly krásnou, vizuálně velice hezkou a řemeslně dokonale zvládnutou knihu věnovanou tématu, které mnozí z nás považují za něco tak nudného, o čem snad ani není „co psát“ –  vytváření a udržování funkční a útulné domácnosti. Autorky nás velmi čtivou publikací vyvedou ze zažitého stereotypu, že péče o domácnost je jen a pouze jedna úděsná otročina a „nekonečná honička Káčo kolem dokola, non-stop“.

Pokud si uzpůsobíte domov aktuálním potřebám a radostem, budete ho milovat a starat se o něj s větší chutí, než o domácnost, kterou jste po někom podělili nebo která čeká na „až“…  Neoprašujte věci, které patří do minulosti nebo do možné a nejisté budoucnosti. Užívejte si svůj domov tady a teď.

Samotná kniha je dělena do 7 částí:

Vytvořte domov, který budete milovat

Vytvořte z běžných povinností každodenní radost

Rozlučte se chaosem a nepořádkem

Vneste krásu do svého domova

Závěrem

O autorkách

Zdroje a literatura

Text je psaný v ich-formě a všechny čtenářky, které již někdy četly obdobné obdobné tituly jistě čeká příjemné překvapení. Kniha není věnovaná dekoracím, či filozofii, že si z práce máte udělat zábavu. Autorky pojaly utváření domova zcela jinou formou, než jaká se většinou razí v mainstreamových časopisech. Obsah knihy nenabízí žádná instantní řešení na nedostatek času či rozvrhu domácích prací. Naopak. Dočtete se, že spokojeně a šťastně se ve své domácnosti budete cítit tehdy, pokud si zvyknete na jistou denní rutinu a určíte si své vlastní priority, které odráží vaše potřeby a zájmy. Protože – jak zdůrazňují autorky – bez řádu vzniká chaos a v chaosu nelze fungovat bez stresu a nervozity.

∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴

O autorkách

Máme za to, že tvořit domov má obrovský smysl i přesah do nejrůznějších oblastí našeho života, protože domov je v podstatě takový náš mikrosvět, který odráží to, čím žijeme a kým jsme. Pomáháme ženám, pro které se jejich vlastní domov stal místem stresu a nikdy nekončících povinností, vytvořit takový domov, který budou milovat.

Text zdroj: Mamami.cz .Foto: Mamami.cz, by David Vávra

Z textu i celého konceptu dýchá filozofie mindfulsness, kdy vám autorky radí, abyste se soustředili na současnost. Protože opravdový domov má v první řadě odrážet  a pozitivně  spoluutvářet naše současná přání, požadavky a naše vnitřní nastavení.

Kniha mimo to obsahuje praktické rady a tipy na udržení pořádku. Nejskvělejší je, že autorky vychází ze své vlastní zkušenosti, proto se v žádném případě nejedná a mrtvou a nepoužitelnou teorii.

Moje cesta k pořádku a spokojenosti ve vlastním domově mi ukázala jednoduchou věc: je důležité mít všeho jen tolik, o kolik se dokážeme postarat. Každý máme nějakou kapacitu a množství energie.

Mně osobně se kniha líbila. Poskytla mi cenný náhled na to, jak někdo jiný zvládá každodenní péči o svůj domov a funkční rady, jak svých představ o šťastném domově přeměnit ve skutečnost. Chválím krásné, celostránkové fotografie, které doprovází text. Dýchá z nich klidná domácí atmosféra a zároveň jsou profesionálně designově zvládnuté. Dovedu si představit, že se k této knize budu průběžně znovu ráda vracet. Doporučuji.

Hodnocení: 100%

Za krásnou knihu plnou super tipů a cenných zkušeností děkuji nakladatelství Grada. A také za výtisk poskytnutý k recenzi.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *