Recenze

Draculova žena

Román Draculova žena v sobě ukrývá historický a romantický příběh, který mě opravdu velmi mile překvapil. Pokud máte rádi romány spisovatelky Barbary Erskinové, tak tady budete velmi spokojeni. Vydejte se po stopách reálné historické postavy Vlada III. zvaného Dracula.

Název: Draculova žena

Autor: Michaela Ella Hajduková

Nakladatelství: Baronet

Rok vydání: 2019

Počet stran: 296

Karolína je psycholožka, která má svou práci ráda a v osobním životě prošla několika vztahy, ale nic vážného z toho nikdy nebylo. Když jí její nejlepší kamarádka Saša předhodí svůj skvělý plán na dovolenou, nijak nadšená z toho není. Saša vymyslela báječný plán na cestu do Transylvánie v Rumunsku po stopách Draculy. Karolína ani neví, proč má takový odpor k této zemi, ale rozhodne se ho překonat a spolu s dalšími dvěma kamarády Gabou a Ritchem se vydávají autem za dobrodružstvím. Jak jejich cesta pokračuje, a navštěvují památky spojené s Draculou, Karolína začne pociťovat nevysvětlitelnou úzkost i nadšení zároveň. Jednoho večera při procházce v lese narazí na vlky a úkryt nalezne v nedalekém opuštěném hradu. Ale hrad přesto kdosi obývá. V tajemném hradu se Karolíně připomenou dávno zapomenuté vzpomínky a její návštěva Transylvánie spustí stavidla dávných časů, která se bytostně dotýkají krutého vládce Valašska Vlada III. přezdívaného Dracula a jeho milované ženy Ilony Szilágyiové. Jaké je spojení mezi Karolínou a Ilonou? Proč ji tento krutý panovník nedá spát?

∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞

Kniha Draculova žena mě velmi mile překvapila. Svěží román, od kterého se neodtrhnete. Děj knihy v sobě spojuje prvky historie, tajemna i nadpřirozena a pro mě osobně se stala slovenská autorka knihy Michaela Ella Hajduková doslova zjevením na literárním poli (a to už má na svém kontě 11 knih 😮 ). Velmi vyzrálá, psaná forma románu je plná neotřelých nápadů a samotná dějová linka je osvěžením pro každé čtenářovo oko. Po dlouhé době jsem nadšená z naší spisovatelky – naší, protože Slovensko stále považuji tak trochu za naše 😉 .

Dvě dějové linky, které román nabídne, vás zavedou do současnosti s Karolínou a do roku 1466 k Iloně, kterou čeká sňatek s Vladem III. Přivítá vás západní část Rumunska – Transylvánie i staré hrady ukrývající temná tajemství zašlých časů. Autorka skvěle oddělila tyto dvě časové linie od sebe kurzívou a čtenářům tak usnadnila orientaci v čase.

„Ino, čas je drahý, všichni ho dostaneme pouze vymezené množství. Kéž bych mohla povědět to, co nesmím. Jenže mně nenáleží zasahovat do toku čau a osudu.“

Vytřeštila jsem na ni oči. „Asi vám nerozumím.“

„Jistěže mi rozumíte.“ Znovu se lehce usmála. „Příroda nadělila krvi mého rodu různé vlastnosti. Můj bratr dokáže mluvit se zvířaty a já… řekněme, že já mám spoustu vzpomínek. Čas neplyne tak, jak si myslíme, má vlastní tok, a všechno, co se děje, má smysl. I to, že jste tady, Ilono.“

Valašský kníže Vlad III. Dracula – zdroj

Mně osobně se víc líbila dějová linka spadající do středověku. Vlad III. byl velmi zajímavou a rozporuplnou osobností. Krutý, ale spravedlivý panovník, o kterém se šířily pověsti ještě dlouho po jeho smrti. Jeho brutální tresty – nabodávání na kůly, svědčily o neskutečné krutosti. Ale nic se neděje náhodou a autorka vám ho představí opravdu podrobně i včetně jeho dětství, které bylo lemováno stejnou brutalitou. Naštěstí pro čtenáře se spisovatelka Michaela Ella Hajduková vyhnula této stránce jeho povahy a do popředí vysunula hlavně romantickou linku a tahle kniha je opravdu velká romantika, v dobrém slova smyslu.

V doslovu od spisovatelky se pak dozvíte, ke kterým úpravám sáhla oproti reálným faktům a já jsem velmi ráda, že nesklouzla do profláknutého Draculy a román se tak nehemžil česnekem ani svěcenými kříži. Zaměřila se opravdu jen na historickou osobnost Vlada III.

Skvěle vystavěný příběh, který vám nabídne mix toho nejlepšího, co se vám může od historického románu dostat. Láska, napětí, romantika, zápletka a trocha té středověké erotiky 😉 . Pokud patříte mezi milovníky spisovatelky Barbary Erskinové, tak tato kniha se vám určitě bude líbit.

Hodnocení: 95 %

 

Za recenzní výtisk i za návštěvu Transylvánie napříč několika staletími děkuji nakladatelství Baronet.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *