Recenze

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Tato kniha švédského spisovatele Jonase Jonassona má své nadšené obdivovatele i odpůrce, kteří tvrdí, že ji znechuceně odhodili po pár kapitolách. Já patřím mezi fanoušky a zřejmě nás bude víc než „těch druhých“, protože již v roce 2013 vznikl podle této knihy film, který se publiku taktéž líbil ( hodnocení na čsfd 75%). Já se přiznám, že jsem film nedokoukala, zato knihu jsem přečetla „na první dobrou“ a Allan Karlsson mi jasně ukázal, že z průšvihů a mladické radosti ze života se vyrůst nedá NIKDY…

Název: Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Autor: Jonas Jonasson

Nakladatelství: Panteon

Rok vydání: 2012

Počet stran: 400

Allan Karlsson slaví v domově důchodců své 100-té narozeniny a ve společenské místnosti na něj čeká dort, novináři, představitelé městečka a sestra Alice. Allan se spontánně rozhodne, že ho to v domovu už nebaví a na žádnou oslavu ani ošetřovatelky nemá náladu. Tak v čuracích trepkách a v lehkém sáčku vyleze z okna. Po té, co pošlape záhon macešek, vydá se na autobusové nádraží, kde ukradne plný kufr peněz gangsterovi z gangu „Never Again“. A další dobrodružství Allanova dlouhého života může začít…

 Film Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel …, zdroj: chytrazena.cz

 

Kniha je mega vtipná. Tedy pokud vás baví Švejk, Forest Gump a Jára Cimrman. Allan Karlsson je totiž zřejmě jejich nějaký severský příbuzný. Pokud je vám tento humor cizí, zřejmě vám kniha nic neřekne.

Příběh se odvíjí ve dvou rovinách vyprávění: přítomnost – tj. doba po útěku oknem a minulost – Allanovy vzpomínky na jeho životní osudy.

„Všechno je, jak je a bude to, jak bude.“

matka Allana, paní  Karlssonová

Kvůli tomu, že na svém svévolném a neohlášeném odchodu z domova důchodců ( útěk je přece jen silné slovo), Allan vezme 50 milionů švédských korun mafii, musí čelit mnoha velice zvláštním situacím, u kterých jsem se hodně nasmála. Během svého putování potkává různé „figury“ a za chvíli je kolem staříka nesourodá parta svéhlavých individuí, které čtenáře rozhodně nenudí. Jo a jeden slon – ve Švédsku!

Výsledek obrázku pro stoletý stařík

Obr. zdroj: film-game.cz

Allan mu poděkoval za pozvání a zeptal se, jestli by se nemohl vzdát kávy a místo toho dostat dvojitý koňak. Nixon odpověděl, že americký státní rozpočet snad unese obojí. 
( str. 308)

Allan se setká jak s americkými prezidenty, tak např. i s generálem Francem, Stalinem a dalšími diktátory i revolucionáři. Mimoděk přispěje k sestrojení atomové bomby a uteče z gulagu s bratrem Alberta Einsteina…. To vše vypráví v podstatě v oznamovacích větách, které vás donutí se smát až do ochrnutí bránice. A takové knihy mám ráda.

Summa summarum

Jedna z nejlepších knih, co jsem v poslední době četla. I díky překladu ( Zbyněk Černík) jsem se královsky bavila. Diky Jonasi Jonasone!

Moje hodnocení ( jako ve škole): 1

V procentech: 95%

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Jonas Jonasson se dlouhých sedm let bránil pokračování Stoletého staříka a nakonec, jak to tak vypadá, ho politická situace přiměla napsat pokračování. Jonasson se […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *