Recenze

Svědectví modrých koní

Román SVĚDECTVÍ MODRÝCH KONÍ vás zavede do bezprostřední blízkosti Berlínské zdi a ukáže vám životní osud jedné rodiny v bývalé NDR. Dojemný příběh plný emocí, ale i naděje.

Název: Svědectví modrých koní

Autor: Sophie Hardach

Nakladatelství: Beta – Dobrovský

Rok vydání: 2019

Počet stran: 320

Ella Valentinová je sedmadvacetiletá žena, která bydlí v Londýně, ale její vzpomínky na dětství ve Východním Berlíně se stále vracejí a všechny nezodpovězené otázky ji pronásledují celý život. To její mladší bratr Tobi se úplně asimiloval a udělal za svým dětstvím tlustou čáru. Když Ella objeví v pozůstalosti matky fotku obrazu, začnou se jí mlhavě vybavovat vzpomínky na tento podivný obraz modrých koní i na jejich nepovedený útěk na Západ. Vydává se do Berlína do archivu Stasi, aby zjistila všechny odpovědi na své otázky. Kdo je tenkrát udal? Co se dělo s matkou ve vězení? A hlavně nejdůležitější otázka – kam se ztratil jejich malý bráška Heiko, kterého naposledy viděli před pětadvaceti lety? Při své návštěvě v archívu se seznámí s Aaronem, který je v Berlíně na stáži a právě on ji pomůže vypátrat a odhalit všechna tajemství kolem jejich rodiny.

∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼∼

Pokud chcete zjistit, jaký byl obyčejný život lidí za Berlínskou zdí, čím vším museli projít občané bývalé NDR i co se s nimi dělo a jaké byly postihy, pokud vás chytili při emigraci, to vše se dočtete v knize Svědectví modrých koní.

Berlínská zeď (zdroj)

Celý příběh je z větší části vyprávěn Ellou, která se ve vzpomínkách vrací do svého dětství a vzpomíná na dobu před jejich nepovedenou emigrací i na nelehké časy plné skrytých pohledů a nepřátelství nejen od známých, ale i svých blízkých přátel. Autorka skvěle vystihla celou šedivou atmosféru odehrávající se ve východní části Berlína a dětskýma očima Elly podchytila všechny drobné nuance tohoto socialistického zřízení. Vyslechnuté rozhovory rodičů, které se nesměly ventilovat nahlas i otevřená nevraživost po nepovedeném útěku na Západ s doživotním cejchem – nepřítel státu.

Po odcestování do Berlína se přidává pohled i Aarona, který nám přibližuje mravenčí práci v archívu i jeho osobní rozpolcenost nad skrytými svědectvími, které možná mají právo a možná nemají právo spatřit světlo světa.

Na těchto věcech záleží, řekl si Aaron. Tyto hromady papíru můžou nakonec lidem vysvětlit okolnosti něčího života. Proč jejich bratr ve vazbě zemřel; proč jejich dceru vyhodili ze dne na den z lékařské fakulty; proč na ně donášel vlastní manžel. Pokud takové věci vysvětlit vůbec lze.

Dojemný román, který nepostrádá hloubku, emoce ani napětí. Co se vlastně tenkrát stalo, vám autorka odhalí až skoro v samotném závěru a vy tak prostě musíte číst, dokud vám není odtajněno celé tajemství.

Obálka knihy je hodně vyvedená. Na první pohled je jasné, že vás čeká vrchovatý kopec emocí a zrnitá kvalita fota vám evokuje nejen dávnou dobu, ale i rozostřený pohled na svět, který lidem za železnou oponou vláda vnucovala.

Pokud máte rádi velké životní příběhy obyčejných lidí, které se klidně mohly stát vám nebo vašim blízkým, určitě sáhněte po knize Svědectví modrých koní a navíc se dozvíte i spoustu informací o této nedávné době. Ovšem nenechte se mýlit, celý příběh je zpracován fiktivně a nezakládá se na skutečnosti, přestože je od autorky napsán opravdu věrohodně. Ale to vlastně vůbec nevadí, protože se i přesto jedná o velmi čtivou knihu.

Hodnocení: 80 %

 

Děkuji nakladatelství Beta – Dobrovský nejen za recenzní výtisk, ale také za nahlédnutí do bývalého NDR k samotné Berlínské zdi a přiblížení života jejich obyvatel.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *