Recenze

Ani ne pět minut

Ponořte se do niterného románu ANI NE PĚT MINUT chorvatské spisovatelky Hany Raduličové, jejíž kořeny jsou spjaty s naší zemí. Svůj příběh umístila do České republiky i Chorvatska a rozehrála v něm hru křehkých vztahů, rodinného tajemství i pohnuté minulosti.

Název: Ani ne pět minut
Autor: Hana Raduličová
Překlad: Pavel Pilch
Nakladatelství: Albatrosmedia XYZ
Rok vydání: 2023
Počet stran: 232

Vlny Jaderského moře omývají chorvatská pobřežní městečka plná pohnutých příběhů. Jedním z nich je letovisko Baška Voda, o němž před smrtí mluvila i Lukášova matka. Skrývá se tam snad důvod, proč celý život neprojevovala emoce? Aby Lukáš našel odpovědi na otázky, které ho tak tíží, opouští se svou dospívající dcerou rodnou Prahu a vydává se do Chorvatska. V minulosti se paralelně odvíjí vyprávění jeho matky ukazující, že rodinné kořeny vedou na mnohdy temná místa a ovlivňují osudy lidí po řadu generací.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Proč Lukášova matka Anna krátce před smrtí opakovala slova ani ne pět minut, proč zmiňovala přímořské městečko v Chorvatsku a proč byla tou tichou a smutnou ženou, která celý život neprojevovala emoce? Odpovědi najdete v novém románu H. Raduličové Ani ne pět minut. Miluji její knihu Esterčini otcové a i když mě další její knihy nenadchly stejnou měrou, vždy si je velmi ráda přečtu a ponořím se do příběhů, které voní dálkou i domovinou, láskou i bolestí a hlavně emocemi.

Příběh je veden ve dvou dějových osách, které vnášejí světlo do rodinného tajemství. Lukášova linie je vyprávěna ich-formou a jde ve stopách staré fotografie, na které je zobrazena jeho matka. Matka, kterou celý život znal jako zakřiknutou, nevýraznou osobu a která, jak to tak vypadá, měla kdysi úplně jinou energii a elán do života. Odpovědi hledá u Jaderského moře, kam nás také zavedou vzpomínky jeho matky Anny, která má plně v područí druhou linii vyprávění. Odkrývá tak své dávné tajemství a skládá střípky vzpomínek do celistvé bolestné výpovědi.

Syn se měl k odchodu jako obvykle po krátké návštěvě a ona na něj chtěla zavolat, aby se vrátil. Moc si přála, aby se otočil, podíval se na ni, ale Lukáš to nikdy neudělal. Kdyby se otočil, možná by jej zavolala zpět. Chtěla ho obejmout, silně a právě tak, jak to matky dělají. Chtěla mu povyprávět, proč je tak nešťastná a proč mu nikdy neřekla, že ho miluje. Ale bála se, že by jí nerozuměl.

Autorčin styl psaní mám moc ráda. Jemně a s citem skládá osudy svých postav, v kterých hlavní roli hrají vztahy. Vztahy, které jsou silné při jeho vzniku, ale používáním a samotnou existencí se časem stávají křehkými na dotek. A v tomto případě autorka komplikovanými a bolestnými vztahy vůbec nešetřila. Splétá pavučinu rodinných lží a tajností téměř dokonale a při jejím odhalování vás čeká nejedno nemilé překvapení, které zacloumá s vašimi pocity.

Moc se mi líbí její hrátky s emocemi a svými čtenáři. Nedává je prvoplánově najevo, vlastně je díky jejímu stylu vyprávění ani nečekáte, ale emoční podtón cítíte už od samého začátku a rozeznít struny citů umí tahle autorka báječně. Zasadí vám do hlavy brouka morální rozpolcenosti, a pokud se navíc týká právě rodiny, vaše emoce nemají šanci zůstat stát opodál. I po přečtení setrváte dál hloubat nad osobními dilematy, rodinnými pouty i mateřskou láskou a rozhodně vás tento příběh nenechá chladnými.

Citlivý román Ani ne pět minut se mi líbil a já jsem opět s touto spisovatelkou spokojena. Pokud máte rádi jemné vyprávění plné křehkosti rodinných vztahů, pozvolna se uvolňujícího tajemství a hledání nejen pravdy, ale i svého přístupu k rodině a životu, pak tady určitě nesáhnete vedle.
Román vychází 12. 10. 2023.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za velmi křehký a emotivní příběh děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Ani ne pět minut pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *