Recenze

Cena cti

Jaká je CENA CTI v exotické Indii, kde se zachází se ženami hůř než se zvířaty? Přesvědčte se sami v poutavém románu o lásce, naději, oddanosti rodině, zradě a oběti, který líčí příběh dvou odvážných žen, jež se snaží zjistit, jak být věrné své vlasti a zároveň samy sobě.

Název: Cena cti
Autor: Thrity Umrigar
Překlad:
Nakladatelství: Ocelot
Rok vydání: 2023
Počet stran: 344

Indoamerická novinářka Smita se vrací do Indie, aby zde zpracovala reportáž, byť nerada: už dávno se svou rodinou opustila zemi a neměla v úmyslu se tam ještě někdy vrátit. Při sledování případu Míny – hinduistické ženy, kterou napadli členové její vlastní vesnice a rodiny kvůli tomu, že se provdala za muslima – se Smita setkává se společností, v níž má tradice větší váhu než vlastní srdce, a s příběhem, který hrozí odhalit bolestná tajemství Smitiny minulosti. Zatímco osud Míny visí na vlásku, Smita se snaží všemi možnými způsoby napravit situaci. Zároveň zjišťuje, že ji stále více přitahuje Móhan, Ind, kterého potkává při plnění svého úkolu. Dvojí milostný příběh Ceny cti je však stejně odlišný jako kultury samotné Míny a Smity.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Cena cti je emočním a bolestným vyprávěním o dvou odlišných ženách, jejichž životy spojuje Indie, násilí, bolestné zkušenosti i nevšední láska. Poznejte kulturu i tradice Indie, jež se odvíjí na pevném základu citlivého příběhu o ženách, jejich snech i vzdoru.

Příběh sleduje dvě dějové linie, které spolu úzce souvisejí. V první, vyprávěné er-formou, se seznamujete s indoamerickou novinářkou Smitou, která se po dlouhé době vrací do Indie. Její pracovní cesta se ale velmi záhy stává osobním návratem, v jehož středu stojí její dramatická minulost i přítomný bolestný příběh Míny. A právě této hinduistické ženě je věnována druhá dějová osa vyprávěná ich-formou, jež své čtenáře zavede do indické společnosti, pro kterou jsou nestárnoucí tradice otázkou života a smrti. Zapovězená láska tak nemá šanci na přežití…

Zavrtěla hlavou, neschopná odpovědi. Zdálo se jí, že ať jede kamkoli, ženy se stávají oběťmi velice často. Znásilňování, znetvořování ženských pohlavních orgánů, upalování nevěst, domácí násilí – všude, ve všech zemích, byly ženy zneužívány, izolovány, umlčovány, vězněny, ovládány, trestány a zabíjeny. Někdy se Smitě zdálo, že je historie světa psaná ženskou krví. A samozřejmě že jezdit do vzdálených končin světa a vyprávět tyto příběhy vyžadovalo určitou míru odstupu. Ale zvyknout si na to? To bylo něco úplně jiného. Ne, jako reportérka by nestála za nic, kdyby si někdy zvykla na bezpráví páchané na ženách, jako je Mína.

Autorka napsala silný a emočně náročný román, který se vás dotkne. Nenáročný styl psaní stejně jako zvýšené množství přímé řeči ženou dojemný příběh mílovými kroky cestou lásky, nenávisti, zloby, nepochopitelné pomsty, ale i důvěry ke svému křehkému konci. Mocnou, hybnou silou příběhu se stává nejenom kontroverzní otázka zavedených indických tradic, ale i pevně vykreslené charaktery postav, ke kterým si najdete vztah. Autorka je nechává promlouvat ke čtenářům z hloubi svého srdce a jejich „intimní obnaženost“ ještě více cílí na vaše emoce.

Příběh vám ukáže dvě tváře cizokrajné Indie. Na jedné straně je to pokroková Mumbaj a Dillí, které se snaží jít s tepem světa a na druhé straně je ten zbytek, kde lidí žijí v chýších, a žena se stává věcí, se kterou muž může zacházet, jak ho napadne ve stylu starého přísloví: „Ženu a vola musíš bít často.“

Román Cena cti je bolestným a velmi emočním vyprávěním. Jeho výpověď se stává pro čtenáře silným zážitkem, v kterém tepe život i láska. Boj mezi tradicí a morálkou na vás drsně útočí a hraje si s vašimi pocity bouřlivým, smířlivým i nadějným způsobem. Pokud máte rádi citlivé romány, které v sobě otiskují zřetelnou stopu starých tradic i nových myšlenek, bolesti i naděje, tajemství i kruté pravdy, pak směle sáhněte po tomto indickém příběhu a poznejte lásku i nenávist ve své nejryzejší podstatě.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za dojemný i bolestný indický příběh lásky děkuji Megaknihám, na jejichž stránkách si můžete román Cena cti pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *