Recenze

Dlouhý okvětní plátek moře

Poznejte osudy španělských uprchlíků, pro které se  v roce 1939 stala loď Winnipeg plavbou naděje. Chile pro ně představovala místo nových začátků, svobody a snu vrátit se jednou zpátky do své země. Román DLOUHÝ OKVĚTNÍ PLÁTEK MOŘE je příběhem odvahy, komplikovaných vztahů i skutečných historických událostí.

Název: Dlouhý okvětní plátek moře
Autor: Isabel Allende
Překlad: Stanislav Škoda
Nakladatelství: AlbatrosmediaMotto
Rok vydání: 2023
Počet stran: 376

Koncem třicátých let 20. století se Španělsko propadá do chaosu občanské války. Na útěku před stoupenci generála Franka se ocitne i mladá těhotná vdova Roser a Víctor Dalmau, armádní lékař a bratr jejího zesnulého manžela. Aby přežili, musí udělat něco, po čem ani jeden netouží – uzavřít sňatek. Spolu se dvěma tisíci dalších uprchlíků se na lodi vydávají do Chile, kde hodlají začít nový život. I přes svoji složitou situaci se nevzdávají naděje. Uvidí ještě někdy svou rodnou zemi svobodnou?

∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞

Román Dlouhý okvětní plátek moře vás zavede do Španělska, kde právě zuří občanská válka a generál Frank má velkolepé plány, i do Chile, v které uprchlíci hledají nový domov. Poznejte strastiplný život španělských utečenců, jejichž srdce stále tepe pro Španělsko, ale odvaha jít si za svými sny jim vlévá do žil sílu i elán pro nové začátky.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dramatické dění v rozmezí let 1938 – 1994 a jeho hrdiny jsou španělští uprchlíci Roser a Victor. Jejich postavy na sebe nabalují další vedlejší osoby a s ním i související vedlejší odbočky, které vás zavedou nejen do Španělska, ale také do Chile, jež tepe stejně energicky jako evropská španělská vášeň.

Onen den, čtvrtého srpna 1939 v Bordeaux, zůstane navždy zapsán v paměti Victora Dalmaua, Roser Bruguerové a dalších více než dvou tisíc Španělů, kteří vypluli do oné dlouhatánské země v Jižní Americe, která jako by se držela hor, aby nespadla do moře, a o níž vůbec nic nevěděli. Neruda měl Chile kdysi popsat jako „dlouhý okvětní plátek moře, vína a sněhu…“ se „stužkou bílé a černé pěny“, ale to by cestujícím cíl jejich cesty nijak nepřiblížilo.

Autorka napsala silný příběh španělského uprchlického života, který rozprostírá do nejzazších koutů čtenářovy pozornosti. Vyprávění s minimem přímé řeči ale rozhodně není monotónní záležitostí. Dramatické osudy knižních hrdinů vás dokáži držet v pozoru a vy se zvědavostí listujete dalšími stránkami, které vydávají příběh o odvaze, nových začátcích i o komplikovaných vztazích, v kterých se ale nezapomíná na důstojnost a bohužel ani sobeckost. Není to úplně jednoduché čtení a vyžaduje vaši plnou pozornost, ale za to se vám dostane odměny ve formě románové ságy, která vám vnese světlo i nové informace do osudů lidí, kteří museli opustit svou vlast a vydat se na dalekou cestu za moře, aby zachránili holý život.

Autorka kromě pozornosti na hlavní dějovou linku klade důraz i na politickou situaci a daří se jí to náramně. Nezahrne vás nezáživnou historií, ale s citem vás provede dějepisnými událostmi týkající se nejen Španělska, ale i Chile. Příběh je vystavěn na reálných podkladech i skutečných historických postavách a vy se tak seznamujete s takovými jmény, jakými byli generál Frank či chilský básník Pablo Neruda.

Román Dlouhý okvětní plátek moře je velmi zajímavým čtením, které vás dokáže zaujmout jak svojí dějovou linkou, tak i historickými souvislostmi. Niterně odkrývá spletité osudy uprchlíků a vnáší do nich národní hrdost, odvahu i touhu žít naplno. Kniha jistě potěší náročnějšího čtenáře, který ocení pozvolnější tempo knihy a děj rozprostřený do široka včetně zvýšeného množství historických událostí.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za velmi zajímavá náhled do historie španělských uprchlíků děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Dlouhý okvětní plátek moře pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *