Recenze

Gejša

Sny jsou nebezpečné: doutnají jako oheň a někdy nás celé stráví… Poznejte příběh malé Čijo, která se stala slavnou gejšou Sajuri a ponořte se do tajemného světa japonských profesionálních společnic, v jejíchž srdcích není místo pro milostný cit. Román GEJŠA vás zaujme nejen svým poutavým dějem, ale i nádherným psaným jazykem.

Název: Gejša
Autor: Arthur Golden
Překlad: Zdeňka Marečková
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2023 – 6. vydání
Počet stran: 448

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v japonské rybářské vesničce, kde chudá dívka do smrti své matky vyrůstala. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, rázem přijde o všechny blízké. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale dává se na nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévaní saké -, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumono. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou, a zjišťuje, že tento boj se nezastaví před žádnými podlostmi či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Gejša se dočkal již šestého vydání a není se čemu divit, protože tento knižní skvost odhalující uzavřený svět japonských gejš je opravdu nádherným a poutavým čtením, které se vás dotkne a zakoření ve vašem srdci. Poodkryjte oponu uměleckého světa japonských gejš a nahlédněte do srdcí dívek, pro které byla láska zapovězeným citem.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní postavy Čijo alias Sajuri. Sledujete její příběh od malého děvčátka, přes „učednici“ až po muži obdivovanou gejšu Sajuri. Její měnící se pohled na svět i sebe samu jde ruku v ruce s jedinečným vnímáním Japonska i této umělecké profese. Mnozí čtenáři změní svůj dosavadní pohled na pojem slova gejša a otevření jejích očí i mysli bude pro ně neopakovatelným, čtenářským zážitkem.

Jako děvčátko jsem byla přesvědčená, že by můj život nebyl takové trápení, kdyby mě byl pan Tanaka nevytrhl z našeho opilého domu. Ale teď vím, že náš svět není o nic trvalejší než pouhá vlna vzdouvající se v oceánu. Ať jsou naše zápasy a vítězství jakékoliv, ať se s nimi tak či onak dokážeme vyrovnat, stejně se až příliš rychle rozplynou a vyblednou jako zředěná tuš na papíře.

Autor napsal silný příběh, který otevírá tajemné dveře do světa japonských gejš. Jemnou, ale velmi výraznou rukou předkládá čtenářům celistvý obraz, v kterém je zve pod roušku uzavřené profese, jejíž exotičnost je pro nás tak lákavá a neuchopitelná. Poznáte nejen pracovní morálku těchto výjimečných dívek a žen, ale i spjatou filozofii japonského myšlení, v které se nejvíce odráží uctivost, řád a zažitá pravidla.

Moc se mi líbil psaný projev celého románu. Poetický styl dává vyniknout jemné formě, z které čiší jisté smíření i japonská moudrost, a vyvěrající emoce vás dokáží zasáhnout nenápadnou, leč intenzivní silou. Autor vycházel z pamětí jedné z nejvýznamnějších gejš a jako čtenář mu bezmezně vše věříte. Ani se vlastně nepozastavujete nad tím, zda opravdu vše vyřčené je podle skutečnosti, tady k vám promlouvá historie, japonská kultura a v neposlední řadě velmi záživné a čtivé vyprávění.

Celý román dýchá Japonskem a její kulturou. Pomalu a dlouze se nadechuje k silnému a hlubokému výdechu, který vás s sebou ponese na vlnách exotiky, starých pravd a filosofie. Proniká do všech otvorů vaší duše, kde rozprostírá silný a emoční příběh Sajuri. Rozhodně si román Gejša nenechte ujít, a jelikož jsem jeho filmové zpracování viděla nesčetněkrát, musím uznat, že jde v přesných a věrných stopách svého knižního předchůdce. Ponořte se do pravdivého, bolestného, poučného i laskavého románu prokazující úctu, pokoru i osvětu japonskému světu gejš.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za velmi silné vyprávění z Japonska děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Gejša můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *