Recenze

Krasojezdkyně

Pro milovníky koní a nejen pro ně napsala oblíbená spisovatelka Jojo Moyesová poutavý román KRASOJEZDKYNĚ. Nechte se dojmout vyhrocenými emocemi i laskavým příběhem čtrnáctileté Sarah a ponořte se do spletitých vztahů plných bolesti, odpuštění i lásky.

Název: Krasojezdkyně
Autor: Jojo Moyesová
Překlad: Michala Marková
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2023 – 3. vydání
Počet stran: 448

V zapadlém koutě Londýna učí bývalý špičkový drezúrní jezdec Henri Lachapelle svou vnučku Sarah „vzdorovat gravitaci“ tak, jak to on sám kdysi dělával v elitní jezdecké akademii Le Cadre Noir ve Francii. Pak ale do jejich života zasáhne katastrofa a čtrnáctileté dívce nezbyde nic jiného, než aby se životem protloukla sama.
Náhoda a balení rybích prstů přivedou tohle skromné, ale také cílevědomé a pekelně tvrdohlavé děvče na jednu noc do domu Natashy Macauleyové, kde se zrovna hodlá na pár týdnů usídlit Natashin (téměř) exmanžel Mac, který se během toho jednoho roku, kdy jsou se ženou od sebe, zřejmě proměnil v dokonalého muže. Netrvá dlouho a události naberou tak nečekaný spád, že se nejen Natasha, mimochodem právnička, specializující se na zastupování dětí, nestačí divit…

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Román Krasojezdkyně je emotivním vyprávěním o křehkosti lidské duše i nezměrné lásce ke koním. Jemné vyprávění splétá osudy několika postav, které se navzájem propojují, opouštějí, milují i nenávidí, ale stále se snaží na svých křehkých poutech pracovat, pečovat o ně a rozvíjet jejich potenciál. Stejně jako hrdinové tohoto příběhu poznáte, že stojí za to o ně bojovat.

Příběh vyprávěný er-formou vám dá možnost sledovat děj s vítaným odstupem, v jehož středu stojí dvě hlavní postavy – Sarah a Natasha. Na první pohled to vypadá, že dívku a dospělou ženu nic nespojuje, ale osud jejich kroky nasměruje do společného cíle a najít mezi sebou vyvážený vztah jim dá pořádně zabrat. Rozdílné názory na svět i na život vsunují klín mezi zralou ženu a pubertální dívku, jejíž životní vášní se stala láska ke koním.

Jízda na Boovi jí pomáhala zapomenout na všechno nepříjemné, ušmudlané a deprimující. Na to, že je nejhubenější ze třídy a že jako jediná z holek skoro postrádá důvod nosit podprsenku, že jen ona – a Renée, ta turecká holka, se kterou se nikdo nebavil – nemá mobil ani počítač. Když jela na Boovi, zapomínala, že má na světě jenom Papyho.

Začátek se odvíjí v pozvolném tempu, ale kdo tuhle autorku dobře zná, ví, že rozhodně nemá knihu odkládat, protože ten největší trhák si nechává v zásobě. Její čas opravdu přijde a uvolnění zásobníku plného emocí, touhy i bolesti vám přinese ojedinělý požitek z četby a uspokojení nad dalším skvělým příběhem od Jojo.

Jojo Moyesová se ve svých románech vždy opírá o stěžejní téma, kolem kterého staví dějovou osu. V tomto případě je to láska ke koním ve všech jeho podobách. Z příběhu sálá obdiv, dokonalá znalost i vášeň pro tyhle majestátní tvory a tryská přímo z autorčina srdce. Sama v doslovu píše, že tuhle knížku věnuje dětem, pro které může kůň znamenat únikovou cestu, stejně jako kdysi pro ni. Ve svém vyprávění otevírá bolestná témata, jakými jsou smrt blízkého člověka, pěstounství a v neposlední řadě i prostor k hledání sám sebe.

Román Krasojezdkyně byl pro mě i po druhé úžasným zážitkem plným křehkých vztahů a emocí. Opět jsem si ho užila a dojala se k slzám, což u této spisovatelky není vůbec žádný problém. 😉 Jedinou překážkou v knize se tak pro mě staly nepřeložené francouzské věty, u kterých se mi ne vždy podařilo odvodit jejich význam, ale jinak jsem byla zase spokojená a klidně si ji za nějaký čas dám potřetí. Pokud máte rádi dojemné příběhy, v kterých láska ke zvířeti vítězí na plné čáře a společně s jemnou dějovou osou hrají na čtenářovu duši harmonickou melodii, která zasáhne vaši duši, pak tady rozhodně nesáhnete vedle.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za křehký a citlivý příběh o koních i komplikovaných vztazích děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Krasojezdkyně si můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *