Recenze

Děvčata z Harpers

Vítejte v obchodním domě Harpers! Vstupte a nechte se hýčkat odvážnými dívkami i poutavým příběhem, který vám přináší román DĚVČATA Z HARPERS. Tohle byla opravdová lahůdka a fanoušci historických románů, kteří se rádi nechají dojmout i zlákat živým a citlivým příběhem, si tady přijdou na své. Moc pěkné!

Název: Děvčata z Harpers
Autor: Rosie Clarke
Překlad: Anna Rybníčková
Nakladatelství: Moba
Rok vydání: 2023
Počet stran: 328

Londýn, 1912.
Na rušné Oxford Street otevírá nový velkolepý obchodní dům Harpers a hledá zaměstnance! Mezi mnoha nejrůznějšími uchazeči usilují o místo také čtyři mladé ženy: Sally, Beth, Maggie a Rachel. Všechny čtyři mají to štěstí, že jsou vybrány jako nové prodavačky, a společně se stávají nepostradatelnou součástí oddělení s dámskými doplňky. A právě zde začíná jejich vzrušující dobrodružství v nově otevřeném podniku. Mezi krásnými klobouky, jemnými rukavicemi a zářivými šperky vznikají nová přátelství, která nabídnou pomocnou ruku, kdykoli je potřeba. Ovšem vrtochy náročných zákazníků nejsou ani zdaleka to jediné, čemu budou muset mladé hrdinky ve svém novém životě čelit…

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Děvčata z Harpers je prvním dílem série a musím zkonstatovat, že se jedná o velmi příjemnou a čtivou záležitost, která vám udělá dobře na srdci i na duši. Nenáročná oddechovka dokáže zaujmout svým působivým dějem, v jehož středu stojí odvážné dívky, které se pustily do nesnadného boje nejen s módou a neodbytnými zákazníky, ale i s rodinou a komplikovanou láskou. Pevné pouto přátelství ale dokáže životní strasti zjemnit a přinést jim střípky radosti a štěstí.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje osudy čtyř mladých dívek, jimž osud řádně naložil a jejich neustálý boj s nástrahy života se stává pestrou paletou životních zážitků a zkušeností. Ačkoliv každá z dívek oplývá rozdílným charakterem, všechny tři vám budou blízké a okamžitě si k nim vytvoříte pevné pouto.

Sally seděla a hloubavě se dívala na dveře, které se za Jenni zavřely. Někdy si myslela, že to všechno musí být jen sen, protože se všechno odehrálo tak rychle. V jednu chvíli byla pouhou prodavačkou a vzápětí už nakupovala zboží pro celé první patro. Kdyby jí někdo řekl, že dostane tuhle práci, vysmála by se mu. Vlastně pořád nechápala, proč si vybrali právě ji. Jediný důvod, který ji napadal, byl ten, že se ozvala, když její zaměstnavatel potřeboval někoho odvážného, někoho, kdo ho správně navede a bude věřit v jeho schopnosti.

Autorka píše velmi čtivou a živou formou, v které se vám příběh zhmotňuje před očima. Umně splétá pestré osudy svých postav, vkládá do nich své naděje i plány a staví je do složitých situací. Děj se díky tomu stává velmi rozmanitou podívanou, v které se stále něco děje a ani chvíli nenechá své čtenáře vydechnout. Svižné tempo i hravý styl vyprávění nezapomíná ani na emoce a věřím, že nejedna citlivá duše zamáčkne slzu dojetí i bolesti.

Dokonale vykreslená dobová atmosféra i londýnské prostředí roku 1912 je lahůdkou pro všechny milovníky historických románů a autorka nezapomíná ani na dějepisné souvislosti, které nechá lehce proplout dějem, ale výrazně je nerozšiřuje (např. potopení Titaniku). Obchodní dům vás láká svými módními doplňky, šperky, oděvy a vy tak máte možnost nahlédnout do tajů tehdejšího obchodu, v kterém se odráží bohatství i bída současně. Tyto nesourodé protipóly společenského žebříčku se vám budou připomínat po celou dobu a zlehka nakouknete i do probouzející se Evropy, v které se o svá práva začínají hlásit ženy.

Ani o romantiku nepřijdete. Autorka svým hrdinkám nadělila pestrý osobní život, kam láska i rozchody neodmyslitelně patří a pohrává si s jejich emocemi důraznou rukou stejně jako s rodinnými či přátelskými vztahy.

Román Děvčata z Harpers se mi moc líbil. Mně se tyhle holky i jejich osudy dost zadřely pod kůži a intenzivně jsem s nimi prožívala každý jejich pád i odražení ode dna. Tato série má již sedm dílů a já pevně doufám, že nakladatelství Moba vydá i ostatní díly, protože velmi nerada bych se z těmito dívkami loučila. Pokud máte rádi historické romány, v kterých se splétají dramatické osudy a odvážné dívky bojují o své místo na slunci, pak se směle vrhněte do této nenáročné oddechovky a nechte se nést na vlnách módy a velkého přátelství.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za poutavé i dojemné čtení, v kterém hrají prim odvážné dívky, děkuji nakladatelství Moba, na jejichž stránkách si můžete knihu Děvčata z Harpers pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *