Recenze

Ohníčky všude kolem

Někdy musíš všechno spálit a začít znova. Půda je po takovém požáru úrodnější a můžou z ní vyrůst nové věci. Lidi jsou taky takoví. Začnou znova. Najdou si cestu… A vy si určitě najděte cestu k této výjimečné knize, která má dar nakouknout vám do nejhlubšího nitra a zanechat v něm stopu. Román OHNÍČKY VŠUDE KOLEM je nádherným čtením, které je naplněné moudrostí a citem.

Název: Ohníčky všude kolem
Autor: Celeste Ng
Překlad: Jana Kunová
Nakladatelství: Euromedia Group Odeon
Rok vydání: 2023 – 3. vydání
Počet stran: 368

V Shaker Heights, poklidném předměstí Clevelandu, dbají lidé na to, aby měli všechno přesně podle šablony – stejné trávníky, stejné domy, a také aby žili stejné životy. Elena Richardsonová ztělesňuje tuhle idylku úspěšné americké středostavovské rodinky devadesátých let naprosto dokonale. Richardsonovi, kteří mají čtyři děti, pronajmou byt nekonformní chudé fotografce Mie s dospívající dcerou. Tyhle dvě rodiny se postupně pořád víc prolínají, ale od začátku víme, že se jejich odlišné světy střetnou a povede to ke katastrofě…

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Odeonka Ohníčky všude kolem je silným a citlivým vyprávěním, které mně učarovalo. Tak dlouho jsem tuto knihu odkládala a ochuzovala se o neskutečně krásný životní příběh plný emocí a životní pravdy. Nenápadné přesto intenzivní čtení s přesahem a hloubkou vás nadchne a okouzlí svým vystavěným dějem i drobnými nuancemi mezi řádky, které bez obtíží zachytíte.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dění kolem dvou rodin, které se od sebe nemohou lišit víc než den a noc. Odlišná životní úroveň i myšlení na sebe naráží s blahosklonným pokývnutím a sveřepou vírou ve vlastní spokojený život. Jejich osudy se ale začínají nenápadně protínat a do sebe prorůstat, aniž by to někdo očekával. Navzájem od sebe přebírají některé manýry a dokonce i některé členy rodiny a objevují tak nové možnosti i vidění světa, které může skončit katastrofou…

„Vzpomínáš, co jsem tuhle říkala?“ zeptala se jí. „O těch stepních požárech? Jak někdy musíš všechno spálit a začít znovu?“ Izzy přikývla. „No…“ řekla Mia. Rozprostřel se mezi nimi dlouhý okamžik. Nenapadalo ji, jak se rozloučit. „Prostě si to pamatuj,“ pronesla.
„Někdy musíš začít znovu úplně od začátku. Rozumíš mi?“ Izzy si nebyla jistá, ale znovu přikývla.

Autorka má uzavřené množství postav a nechává je promlouvat vlastním jazykem. Nevkládá jim do úst morální stanoviska ani kladné vlastnosti, její hrdinové jsou barevně vystínovaní a hýří pestrobarevnou škálou emocí. Každá z jejich postav má dvě odvrácené strany tváře a vám se tak několikrát během čtení stane, že to, co se na začátku tváří jako odsouzeníhodné dostává o pár stránek dál jinou konturu. Postavy se barví do černobílého odstínu, vše se převrací… světlé v tmavé a tmavé ve světlé stejně jako životy zúčastněných postav.

Nenápadný začátek nabírá postupně dech a dostává se do ráže. Autorka svůj příběh staví na jasně dané dějové lince a podprahových tématech, které se časem začnou jevit daleko důležitějšími a závažnějšími než je samotná osa příběhu. Ze vztahové otázky nejvíce vyniká téma mateřství a rodičovství, jejich drobné nuance, poznamenání i láska, která se může projevovat mnoha způsoby, nicméně autorčin zrak se upne i na rasovou otázku či sociální škatulkování.

Román Ohníčky všude kolem se mi moc líbil a zaseknul do mě nenechavé drápky dotěrných myšlenek. S citem a laskavostí, přesto se silnou intenzitou vám autorka předkládá působivý příběh dvou odlišných rodin a její postavy jsou vám neuvěřitelně blízké. Tento ohníček vás rozhodně nespálí, ba naopak ve vás rozprostře emotivní koberec napuštěný láskou, moudrostí i vztahy a ten se pod silným náporem emocí zkrátka nemůže vznítit. Doporučuji!

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za velmi výživné a krásné čtení plné života děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Ohníčky všude kolem můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *