Recenze

Hodná a zlobivá holka

Může se nějaká holka objevit jen tak z ničeho nic – bez jakéhokoli záznamu o narození nebo cestě životem? Může… Forenzní psycholog Cyrus má plné ruce práce nejen s Evie alias Andělskou tváří, kterou obklopuje tajemství jejího zrodu a dětství, ale i s vraždou mladé nadějné krasobruslařky. Psycholog je v pasti – jedna potřebuje zachránit a ta druhá se dovolává spravedlnosti… Nový thriller Michaela Robothama s názvem HODNÁ A ZLOBIVÁ HOLKA je temně znepokojující a strhující četbou.

Název: Hodná a zlobivá holka

Autor: Michael Robotham

Nakladatelství: MOBA

Rok vydání: 2021

Počet stran: 464

Forenzní psycholog Cyrus Haven má za sebou děsivý zážitek z dětství a před sebou Evie Cormacovou alias Andělskou tvář. Dívku, kterou kdysi našli v tajné místnosti jednoho domu, umořenou hlady, špinavou a s mrtvolou ve vedlejší místnosti. Odmítá cokoli ze svého života říct, ani jak je stará. Nyní po šesti letech strávených u pěstounů a v dětském domově si podává k soudu žádost o zplnoletnění a propuštění a právě Cyrus má být ten, kdo má rozhodnout, zda je připravena žít sama na svobodě. Ale s Evie to vůbec není lehké, je to hodně zvláštní dívka, která je nebezpečná i fascinující. Dokáže odhalit lež na první dobrou. Stačí ji jen podívat se dotyčnému do tváře a ví… Mezitím je ale Cyrus ještě povolán k dalšímu případu a tou je smrt patnáctileté nadějné krasobruslařky. Jodie byla nalezena v parku nedaleko svého bydliště a její smrt je plná otazníků a mlčení jejich blízkých. Podaří se Cyrusovi vyřešit případy dvou dívek, které jsou naprosto rozdílné, přesto Cyrusovi dávají stejnou měrou zabrat…?

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Detektivní thriller Hodná a zlobivá holka je návykovým čtením, s kterým nepřestanete, dokud nebudete mít přečtenou poslední stránku knihy. Stejně jako je fascinující Evie pro Cyruse, tak i vy budete uchváceni vystavěným příběhem, který si pro vás Michael Robotham připravil. Hodná a zlobivá holka je prvním dílem ze série Cyrus Haven a já jsem nadšená, že se jedná o knižní sérii, protože Cyruse i Evie jsem si zamilovala a nerada bych se s nimi loučila.

Příběh je vyprávěn ich- formou, v němž sledujete dění z pohledu dvou hlavních protagonistů příběhu. Jedním z nich je forenzní psycholog Cyrus a druhý pohled zajišťuje Evie alias Andělská tvář. Většího prostoru se dostává Cyrusovi a vlastně je to tak dobře. Díky němu můžete sledovat jak Evie, tak i pátrání po vrahovi mladé dívky. Začátek knihy vás okamžitě vtáhne do děje a jedním „vrzem“ vás seznámí s hlavními představiteli příběhu i vystavěnou zápletkou.

„Chcete, aby Evie zůstala zavřená?“

„Ne.“

„Tak proč tu jste?“

Nevím, jak jí mám odpovědět ani jestli je přijatelné, abych ji řekl pravdu. Jak jí mám vysvětlit, že se mi Evie Cormacová zaryla pod kůži jako tříska, která mě v nečekaných momentech znovu a znovu otravuje? Fascinuje mě a děsí a díky ní si uvědomuju, proč jsem se stal psychologem.

Autor Michael Robotham nikam nespěchá, v klidu a s rozvahou rozehrává na svých stránkách drama, které čtenáře nenudí. Tempo jeho vyprávění je jízdou na horské dráze. Začne pěkně zostra, aby posléze své čtenáře trochu zklidnil a znova je vytrhnul z letargie vsazenou akcí, která vás opět navnadí na další čtení. Tento scénář se opakuje až do samého závěru, kde vás čeká ohromující vyvrcholení plné vzrušení a napětí. Na některé své otázky odpovědi nedostanete a jak patrno, autor si nechal vyústění do dalších pokračování.

⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓

Michael Robotham – zdroj

Michael Robotham (*1960) je rodilý Australan. Působil čtrnáct let jako novinář nejen ve své vlasti, ale také v Británii nebo Americe. Na začátku 90. let se rozhodl stát profesionálním spisovatelem a od té doby již napsal mnoho knih včetně biografií známých osobností. Populárními se staly zvláště jeho psychologické thrillery, které byly přeloženy do 26 jazyků, publikovány ve více než 50 zemích a pravidelně se objevují mezi bestsellery. Dvakrát vyhrál cenu Neda Kellyho za nejlepší australskou detektivku, a to za Amnézii v roce 2005 a za Střepy v roce 2008.

⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑

Velkou roli v celém příběhu hrají psychologické ponory, či polemizování hlavní postavy Cyruse. Vyprávění to tak dodává glanc originality i snadné uvěřitelnosti a navíc čtenáři pootevře dvířka do tohoto atraktivního oboru. Příběh i postavy tohoto detektivního thrilleru se vám zadřou pod kůži a vy budete s nedočkavostí vyhlížet další díl.

Pokud jste milovníky psychologických detektivních thrillerů, které vás dostanou bezchybně vystavěnou zápletkou i temným tajemstvím, pak rozhodně sáhněte po novém titulu z pera Michaela Robothama. Hodná a zlobivá holka je po čertech výborné čtivo. 😉

Hodnocení: 95 %

Za skvělou a tajemnou jízdu plnou psychologických hrátek děkuji Knihcentrum.cz, na jejichž stránkách si můžete knihu Hodná a zlobivá holka pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] román Když byla hodná je druhým dílem ze série Cyrus Haven a už předchozí díl Hodná a zlobivá holka dával tušit, že tohle by mohla být výtečná jízda v hlavní roli s originálními […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *