Recenze

Bylinková terapie

Patříte mezi tvory, kteří jsou přesvědčeni, že herbářů i jiných knih o bylinkách „není nikdy dost“? Nadšeně si listujete v knihách o sbírání léčivek, v návodech k výrobě vlastní kosmetiky a domácích medikamentů 🙂 ? Pak mám pro vás skvělou novinku z NAKLADATELSTVÍ GRADA. Má název BYLINKOVÁ TERAPIE a vsadím se, že z ní budete nadšení! Je to výjimečný titul … , pojďte a přečtěte si, jak a proč se mi kniha líbí 😉 !

Název: Bylinková terapie

Podtitul: Léčivé elixíry pro zdraví i krásu

Autor: Monika Golasovská

Ilustrace: Terezie Vavrošová

Nakladatelství: Grada

Rok: 2020

Počet stran: 256

Oficiální anotace

Bylinkový rok v knize začíná netradičně na podzim, v období zklidnění a „návratu ke kořenům“ Bylinková terapie: Léčivé elixíry pro zdraví i krásu - Golasovská Monika - Knihy Googleobrazně i doslova – léčivá síla bylin je v tomhle období koncentrovaná do kořenů rostlin. V knize se dovíte nejenom jak využít různé části rostlin (i ty méně používané, jako jsou kůra, pupeny nebo míza), ale i to, jak je důležité poznat a respektovat přírodní cykly. Najdete v ní recepty a návody na léčivé bylinné produkty: odvary, nálevy, maceráty, prášky, šťávy, sirupy, likéry, tinktury, masti a mnoho dalších – ale i rady, jak z bylin uvařit jídlo pro rodinu nebo si připravit zkrášlující prostředky. U každé z bylin zjistíte nejenom to, jak může být prospěšná ženám, mužům a dětem, ale dokonce i domácím mazlíčkům a to, jakou úlohu hrála v lidových tradicích a při různých magických rituálech našich předků. Autorka má všechny recepty (mnohdy zapomenuté a velmi originální) vyzkoušené a ověřené. (Obr. : kniha str.27)

∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴

Autorka o sobě svými slovy

Dovolte, abych se Vám představila. Jmenuji se Monika Golasovská a ráda se s Vámi podělím o kouzelný svět bylin. Pomocí jejich účinků můžeme ovlivnit naše zdraví, psychiku, vitalitu i krásu! Ráda vynáším na světlo staré bylinné, často i zapomenuté postupy a recepty,  které mohu dál předávat na svých kurzech, workshopech a v Bylinkové Škole. Když spojíte rozpouštědlo a bylinku – vznikne tinktura, když přivedete vodu s bylinkou k varu – vznikne odvar, když  macerujte bylinku či kořen v oleji – vznikne bylinkový olej.  Tyto základní a jednoduché postupy jsou velmi lehce uchopitelné a věřte že ve spojení s vašima rukama, vznikne Bylinková Terapie Prahabylinný léčivý elixír – tohle všechno Vás naučím v mé bylinkové dílně na Kokořínsku.  (Zkráceno, celý text si lze přečíst viz. odkaz níže.) (Foto: Monika Golasová, zdroj: WWW. BYLINKOVA – TERAPIE. cz, TEXT a  LOGO Bylinková terapie zdroj tamtéž.)

∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴

Summa summarum

Titul Bylinková terapie je skutečnou potěchou pro oči, kniha vyšla ve formátu 205 x 250mm, je tištěna na křídovém papíře, šitou vazbou, tvrdými deskami a je plná nádherných ilustrací Terezie Vavrošové. 

Bylinková terapie není „pouze obyčejným“ herbářem, ale můžete ji považovat za jakousi poklonu a poděkování přírodě i radu a pomoc naučit se znovu čerpat ze zapomenuté moudrosti našich předků: Autorka do textu nezařadila striktně fakta vážící se k popisu, sběru a užití léčivých bylin. Věnuje se i pověstem, lidovým pověrám a tradicím, které se k jejich sběru a používání váží. Kniha je rozčleněna do 4 částí, které kopírují čtvero ročních období a dále se dělí do kapitol. 

Obsah (pozn. KM : pouze výtah – zestručněný!)

Předmluva a klíč ke čtení

Základní recepty

Tajuplná sparygie

Podzim

 • Semínka divoká i zahradní
 • Mocné kořeny
 • Podzimní rovnodennost
 • Stromy, keře a plody podzimu

Zima

 • Houby, lišejníky a jmelí
 • Zimní slunovra
 • Tradice a zvyky

Jaro

 • Kůra jarních stromů
 • Jarní rovnodennost
 • Síla pupenů
 • Brzské zelené plevele a jarní byliny
 • 30. duben Valpružina noc
 • 1. máj lásky  – šas

Léto

 • Letní Slunovrat
 • Ženské bylinky
 • Slunovratové a Svatojánské byliny
 • Květy letních zahrad a divokých luk
 • 15. srpen svátek všech bylinkářek

Poděkování a doslov

Seznam nemocí a zdravotních problémů

Nadchl mě titul – svou „vymazleností“ – řemeslnou kvalitou, líbivými detaily, ale zejména autorka 🙂 : certifikovaná terapeutka TČM, lektorka a spisovatelka, zakladatelka Bylinkové terapie. Co ale považuji za „nej“ je to, že „co káže – to žije“. Z obsahu jejích knih je cítit láska a úcta ke všem rostlinám, kterým se věnuje profesně i ve volném čase – zkrátka jimi žije. Proto asi nikoho nepřekvapí, že všechny receptury a postupy má vyzkoušené a ověřené v praxi a hlavně sama na sobě 🙂 . Já osobně věřím v „magickou“ sílu rostlin a proto mě potěšilo, že paní autorka do své knihy zařadila i pasáže věnující se slovanským Bohyním a lidovým tradicím pocházejícím z pohanských časů. Kniha se mi moc líbila♥, doporučuji. 

Hodnocení: 100%

Za nádhernou knihu, která je ozdobou knihovny, děkuji nakladatelství Grada .

Knihou můžete listovat ZDE.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *