Recenze

Dívka č. 37

Židovská holčička zapsaná v předním nacistickém dokladu. Co pohledává jméno židovského dítěte v německém wehrpassu? A proč je v něm zapsáno číslo 37? A kdo je Gerhard Wolf? Chcete znát odpovědi? Pak se vrhněte do četby emocemi nabitého románu DÍVKA Č. 37 a přeneste se do Florencie, která je sevřena 2. světovou válkou i lidskými rozhodnutími, jež dokáží zachránit životy.

Název: Dívka č. 37
Autor: Christian Gálvez
Překlad: Kateřina Tomcová
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2021
Počet stran: 384

Jeden telefonát. Jeden nalezený průkaz nacistického vojáka. A v něm jedna rukou připsaná věta, jež v roce 2019 v nitru jeho mladé nálezkyně rozpoutá doslova bouři: Hannah, dívka č. 37. G. Wolf. Jméno Wolf náhle vystoupí na povrch jako základní vodítko. Jeho prostřednictvím se Hannah ponoří do osudu své stejnojmenné babičky, která jako malá prožila druhou světovou válku v nacisty okupované Itálii a tuto rodinnou odyseu své vnučce nikdy nesvěřila. Minulost a současnost se pro Hannah střetávají v jediném městě: ve Florencii, městě mostů nad řekou Arno, jež se v roce 1944 stalo svědkem krutostí a barbarství páchaných nacisty. Bylo však i místem, kde stateční muži a ženy zachraňovali nejen životy ohrožených Židů, partyzánů a kohokoli, kdo se ocitl ve špatný čas na špatném místě, ale také vzácné umělecké památky a kulturní odkaz. Pár statečných, kteří do temnoty zuřícího válečnému konfliktu vnášeli pomyslný paprsek světla.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Dívka č. 37 je příběhem překypujícím vášnivou láskou k životu a vynáší na světlo zapomenutý osud německého konzula v Itálii Gerharda Wolfa. Je současně i poctou člověku, který navzdory riziku pomáhal všem kolem sebe a před zničením zachránil také Ponte Vecchio, nejslavnější most ve Florencii. Ponořte se do románu, který v sobě nese ojedinělou lásku k umění i k lidskému životu.

Příběh se odehrává ve dvou dějových liniích, které nás zavedou společně s Hannah do současnosti a s Gerhardem Wolfem do Florencie sužované 2. světovou válkou. Linie Hannah je vyprávěna ich-formou a vy máte tak možnost ponořit se do pocitů, které jsou ovlivněny jejím studiem psychologie i úkolem odhalit tajemnou minulost své babičky. Linie spadající do období 2. světové války je vyprávěna er-formou a odehrává se ve Florencii, která překypuje uměním i nacistickou nadvládou. Poznáváte osobnost Gerharda Wolfa a seznamujete se s jeho obdivuhodnou lidskostí i láskou k lidskému životu a umění. Mistrné tanečky mezi nacistickými pohlaváry ukazují tohoto výjimečného muže ve světlých barvách neposkvrněného charakteru, který si zaslouží váš ničím nezastřený obdiv.

„Vždycky ses mě vyptávala na válku a já ti o tom, co jsme prožila v dětství, nikdy nevyprávěla, protože válka je tak strašná věc, že by si ji lidi snad ani neměli pamatovat. A já jsem zažila tu nejhorší ze všech, i když ti musím říct, že občas se na konci tunelu trocha světla objeví. Člověk nesmí ztratit víru. Já to světlo našla a víru jsem si uchovala. Vždycky ses mě ptala a já pitomá o tom nechtěla mluvit, jako by to bylo tabu. Ale teď ti povím jedno: vždycky se dívej pod povrch, stejně jako když analyzuješ lidský tváře. To víš, že někdy z toho jde na člověka kurevskej strach…“

Poutavé vyprávění o hledání tajemné minulosti vás vezme do samého středu válkou zmítané Itálie a přiblíží vám osud jednoho výjimečného muže, jenž dokázal v sevření politického nátlaku zachránit množství židovských obyvatel. Z příběhu na vás dýchne kouzlo malebné Florencie naplněné uměleckými artefakty i historickými monumenty a společně s jeho italskými starousedlíky dodávají celému románu ojedinělou atmosféru. Moc se mi líbilo toto netradiční spojení vystavěného silného příběhu s ukázkami unikátního umění, jež Florencie poskytuje.

Autor Christian Gálvez píše čtivým stylem, který dokáže čtenáře zaujmout. Ačkoli jeho příběh obsahuje nemalé množství dojemných, vypjatých okamžiků, nedonutí vás vypustit ze sebe emoční vodopád až na samé dno. Syrové, realistické popisy krutostí nacistických přisluhovačů střídají pasáže obrazů s diplomatickým proplouváním Gerharda Wolfa ve vodách politického zřízení a jeho silná osobnost vás zaujme na první pohled. Tempo vyprávění je po celou dobu neměnné a jede v nadprůměrné rychlosti, aby si své gradování uchovalo do závěrečného finále.

Příběh Gerharda Wolfa – vlka z Florencie se zakládá na skutečných událostech a já jsem velmi ráda, že jsme měla možnost poznat jeho zápal i lidskost, jež zachránila spoustu lidských životů.
…Wolfův příběh byl vpravdě hrdinskou epopejí, která se opakovala v Brněnci, Varšavě, Mauthausenu a Osvětimi. Všechny ty příběhy byly všeobecně známé. Hlavou mi běžely názvy několika filmů. Schindlerův seznam, Pianista, Život je krásný. Do historie vstoupila jména Oskara Schindlera nebo Ireny Sendlerové. Ale o Gerhardu Wolfovi, „strážci mostu Ponte Vecchio“, slyšel jen málokdo…

Historický román Dívka č. 37 bych doporučila všem čtenářům, kteří mají rádi silné příběhy postavené na skutečných událostech a obdivující nezměrnou odvahu hlavních protagonistů. Dojetí zaručeno. 🙂

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za, pro mě neznámý, příběh vlka z Florencie děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Dívka č. 37 pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *