Recenze

Žena, která lovila sama

Nenávist sklízí, co zasela a jedině hackerka Linn Ståhlová dokáže zastavit vlnu zla. A přitom se opět stává cílem… Třetí díl velmi povedené švédské série Nenávist je opět plný napětí, spletitého vyšetřování a na mrtvoly také dojde. 😉 ŽENA, KTERÁ LOVILA SAMA vás vezme do sítě anarchistických organizací, kde se to útoky a smrtícím nebezpečím jenom hemží.
„To, že jsi paranoidní, ještě neznamená, že po tobě nejdou.“

Název: Žena, která lovila sama
Autor: Magnus Jonsson
Překlad: Hana Švolbová
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2021
Počet stran: 448

Spolupráce se stockholmskou policií by kdysi představovala pro expertku na šifrování Linn Ståhlovou zradu ideálů Antifašistické akce, anarchistické organizace, které byla členkou. Dokud ji o pomoc nepožádala její teta, šéfka stockholmské kriminálky. Policie ji dosud přizvala ke dvěma případům vražd a podvodů a Linn pokaždé zásadně přispěla k jejich úspěšnému vyřešení. Nejenže tím zasadila hnutí neonacistů obrovskou ránu, ale nadělala si i mnoho nepřátel. Teď Linn konečně soustředěně pracuje na své disertační práci a doufá, že se svým aktivním bojem už skončila. Když se ale parta jejích dávných přátel z Antifašistické akce stane obětí brutálního organizovaného útoku a o několik dní později je nalezena mrtvola jednoho z nich, opět nemá na vybranou. Ještě jednou se musí spojit s inspektory Rickardem Stenlanderem a Erikem Svenssonem a nabídnout policii své znalosti. Tentokrát je však boj velmi osobní a Linn se nakonec pustí do pátrání po vlastní ose. Sleduje stopu dvojitého agenta, který se evidentně snaží co nejvíc uškodit Antifašistické akci, propracovává se seznamem jejích členů a podle všeho se je chystá jednoho po druhém zavraždit. Nečekaná odhalení ji vedou do Dánska, k lidem, kteří již dříve usilovali o její život…

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Krimi thriller Žena, která lovila sama je třetím dílem ze série Nenávist. Už předchozí dva díly – Muž, který si hrál s panenkami a Mrchožrouti byl pro mě fascinujícím čtením, které mě přesvědčilo, že tenhle autor se mi řádným způsobem zadřel pod kůži. V jeho posledním knižním počinu opět nechybí pravicoví extrémisté i nacisté, kteří za sebou zanechávají chaotickou spoušť i mrtvé.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje několik dějových linek, v kterých se bez potíží orientujete. Získáte tak absolutní přehled nejen o policejním vyšetřování, ale i o sílícím tlaku extrémistů na expertku přes šifrování – Linn. Opět se shledáte se starými známými kriminalisty Rickardem a Erikem a jejich zápal i ochranitelský syndrom ve vás vyvolají okamžité sympatie.

Hlava ji třeštila. Jako by jí přes oči padala červená opona. Společnost Ulv se ji před rokem pokusila zastřelit. Stejná organizace pomáhala Jörgenu Krantzovi, když Linn unesl, a Koskinenovi, který ji před několika měsíci málem zabil.
A teď tu byli znovu. Už nešlo o AFA… Ale o samotnou Linn.
Bylo to osobní.
Všechno začalo a končilo u ní.
Nikdo jiný to nemohl ukončit. Jenom ona.
Sama.

Švédský autor Magnus Jonsson mě hodně baví. 🙂 Jeho dějové zápletky jsou vysoustružené do posledního detailu a vedlejší odbočky, kterými se vydává dál od hlavního dějového toku, jsou protkány chuťově vyváženým mixem popisů prostředí i záživnými informacemi. Tempo jeho knih je pozvolnější, ale přitom si dokáže plně udržet čtenářovu pozornost až do velkého finále, které je nabito překvapivými zvraty a vyšponované na maximum. Postavy v hlavních i vedlejších rolích hrají charakterovou pestrostí a pro Linn má autor zvláštní slabost, jež této postavě dodává na výjimečnosti. Zkrátka tuhle holku si zamilujete na první dobrou. 😉

Třetí díl této série nijak nevybočuje ze své nastavené laťky a vy si tak vrchovatou měrou užijete další případ, který se točí kolem extrémistických skupin, zašifrovaného IT prostředí i osobní pomsty. Lin je zkrátka trnem v oku nejednomu šílenci a její boj o holý život má gradující tendenci, pulsující energii i velkou dávku napětí. To vše umístěné do švédského prostředí vystřeluje celou sérii do výšin originality a velmi záživného čtení. Navíc opět velmi povedená obálka knihy, která pasuje a kompozičně ladí s celou sérií. V knihovně vypadají „mňamózně“. 🙂

Všechny tři díly této série stojí rozhodně za přečtení, a i když u mě stále vede první díl Muž, který si hrál s panenkami, další jeho knižní „sourozenci“ mu hodně zblízka šlapou na paty. Krimi thriller Žena, která lovila sama se bude líbit čtenářům, kteří mají rádi složitější zápletky, pozvolnější tempo a styl Stiega Larsssona, který vám dá možnost podrobněji nahlédnout pod ruce výjimečné hackerky, co má pro strach uděláno.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za další skvělý případ ze švédského prostředí děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Žena, která lovila sama pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *