Recenze

Mrchožrouti

Nenávist se stupňuje a vražedné řádění ve Stockholmu má několik obětí. Detektivové Rickard a Erik mají plné ruce práce, ale naštěstí jim opět pomáhá anarchistka Linn, která je ve světě počítačů jako ryba ve vodě. Severská trilogie pokračuje dalším dílem s názvem MRCHOŽROUTI a opět se jedná o čtivo plné napětí s politickým podtextem.

Název: Mrchožrouti

Autor: Magnus Jonsson

Překlad: Hana Švolbová

Nakladatelství: GradaMetafora

Rok vydání: 2021

Počet stran: 416

Detektivové Rickard Stenlander a Erik Svensson tentokrát vyfasují případ bankovních úředníků. Někdo si počkal, až vyjdou z banky SEB ve Stockholmu a chladnokrevně je odstřelil. Smrt tří spolupracovníků vypadá jako teroristický čin, ale jednotlivé nitky se začnou spojovat do souvislostí a vypadá to, že smrt tří úředníků nebyla až tak náhodná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Do vyšetřování je opět přibrána Linn Ståhlová – mladá žena, co skvěle ovládá svět počítačů, jezdí na skejtu a netají se tím, že je anarchistka. Společně tak pátrají po pachatelích, jejichž hranice trpělivosti právě přetekla…

¿ ¿  ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Thriller Mrchožrouti je druhým dílem ze série Nenávist. První díl Muž, který si hrál s panenkami byl pro mě bleskem z čistého nebe. Skvěle propracovaný severský thriller se spoustou zajímavých odboček v ději mě doslova uchvátil. A jak vypadá jeho pokračování?

Příběh je opět napsán er-formou, v kterém sledujeme kroky nejen vyšetřovacího týmu, ale i pachatelů. Získáte tak veškeré potřebné informace z obou stran „barikády“. Hned od začátku se děj rozjíždí v rychlém tempu a pružně reaguje na přeskakování obrazů. I když máte v jedné kapitole možnost sledovat hned několik pohledů, text je přehledný a srozumitelný. Autor do hlavních rolí obsadil sympatické postavy s dostatkem humoru, takže si je okamžitě zamilujete. Každý z nich je jiný, ale dohromady vytvářejí koláž, která funguje na jedničku. Autor zase trochu poodhalil jejich osobní život a vytvořil nové vztahové propletence.

Tento severský thriller oplývá komplikovanou zápletkou, jenž v sobě nese politický podtón. Extrémisté, praní špinavých peněz, hackerství, zkrátka autor si pro své čtenáře připravil opravdu různobarevnou koláž, při které je vaše soustředění vyšponované téměř na maximum. Vše dokresluje temná, lehce mrazivá atmosféra, která ve čtenáři evokuje pocit stísněnosti i vzrušení.

Muž se v duchu usmál.
Začalo to.
Strach za strach.
Utrpení za utrpení.
Smrt za smrt.

Autor píše rozhodně zajímavě, své téma má zpracované minimalisticky a velmi podrobně, nedá tak čtenáři šanci objevit skulinu nesrovnalostí. Akční náboj i dostatek dějových zvratů vás vedou k vyšponovanému konci, který vás navnadí na další díl této trilogie, jenž nese název Žena, která lovila sama. Musím zkonstatovat, že první díl Muž, který si hrál s panenkami se mi líbil o něco víc. Zákulisí vražedné zápletky bylo tentokrát na můj vkus příliš přehlceno politikařením a mnohdy jsem se trochu ztrácela v souvislostech kolem mocenských bojů.

Nicméně pořád se jedná o kvalitní thriller, který vás dostane svou propracovaností a námětem. Takže za mě opět bravo a těším se na další pokračování s osobitou Linn, tichým leč silným společníkem Rickardem a lehce ujetým Erikem.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za severský thriller plný překvapení a mrazivé atmosféry děkuji nakladatelství GradaMetafora, na jejichž stránkách si můžete knihu Mrchožrouti pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] dílem ze série Nenávist. Už předchozí dva díly – Muž, který si hrál s panenkami a Mrchožrouti byl pro mě fascinujícím čtením, které mě přesvědčilo, že tenhle autor se mi řádným […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *