Okamžiky rodinného ticha mohou být pro někoho chvílemi příjemného odpočinku a pro někoho psychickou trýzní. Stejnou jakou prožívala i hrdinka tohoto románu Bohdana. Její TICHÉ ROKY jsou naplněny nepochopením a duševní bolestí. Hořkosladký příběh z pera Aleny Mornštajnové je vyprávěn s empatií a velkou dávkou lidskosti. Doporučuji!
Název: Tiché roky
Autor: Alena Mornštajnová
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2019
Počet stran: 296
Bohdana je mlčenlivá dívka žijící v jednom domě s odtažitým otcem a jeho přítelkyní Bělou. Napětí a dusivá atmosféra, která provází každý otcův krok je k nesnesení a Bohdana si pomalu zvyká na domácího „strašáka“, jakým otec beze sporu je. Oporu nachází v Běle, která ji miluje, ačkoli není její a roky dospívání tak Bohdaně usnadňuje s láskou a pochopením. Jak Bohdana dospívá víc a víc se zajímá o své příbuzné, po kterých se zem slehla a jediným vodítkem jí je jméno Blanka, jenž kdysi její babička pronesla.
Vedle toho se odvíjí příběh Svatopluka Žáka, který zasvětil svůj život budováním lepších zítřků v komunistickém zřízení a vytvářením rodinného zázemí pro svoji ženu a dceru. Ale jeden jediný okamžik mu navždy převrátí život vzhůru nohama a z milujícího otce a manžela se stává zapšklý mrzout. Oba příběhy se slijí do jednoho a tajemství, jenž mělo navždy zůstat ukryto, se nenápadnými kroky dere na svět, aby vypovědělo svoji pravdu.
℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘
Román Tiché roky je silným příběhem vyprávěným s velkou dávkou lidskosti a empatie. Intimní rodinné drama vás vtáhne do své emocemi bouřlivé domácnosti a zahrne vás duševní bolestí i hřejivými paprsky lásky a souznění.
Příběh je vyprávěn ve dvou pravidelně se střídajících dějových liniích. První obstarávají kapitoly s názvem otec, jenž jsou psány er-formou a zavádí nás do doby nacistické okupace a normalizačního zřízení po válce. Komunistická éra svrchovanosti byla snem i ideologickým přesvědčením Svatopluka Žáka a drsné procitnutí i rodinné drama ho uzavře do svého vnitřního světa, kde už není pro nikoho místo. Druhá linie se jmenuje dcera a je psána ich- formou. Bohdana vyrůstá už v polistopadové době, ale u nich doma jakoby se čas zastavil. Vyrůstá ve stísněné atmosféře, kde všudypřítomný stín despotického otce ji dusí každým dnem víc a víc.
„Jsou různé druhy ticha. Ticho útulné, ticho volající ke spánku, ticho těšící se na příchod blízkého člověka, ale i ticho tíživé, plné očekávání, že bude v příštím okamžiku přerušeno křikem nebo příkrou poznámkou. Ticho našeho domu bylo nervózní a křehké, naplněné nevyřčenými slovy. Hrozilo, že se protrhne a všechna zadržovaná slova se vyhrnou ven, zůstanou viset ve vzduchu a už nikdy se na ně nepodaří zapomenout.“ (str. 89)
Alena Mornštajnová to zkrátka umí, o tom žádná řeč. Její lidské příběhy jsou plné barevných emocí a reálných skutečností. Vztahové propletence jsou lehce popsány, přitom s velkým důrazem na drobné odstíny lidských povah a sounáležitosti, která se mnohdy tak těžce hledá. Její postavy jsou hutné a ve čtenáři vyvolávají plejádu pocitů. I tomu největšímu „záporáku“ nadělí určitou humanitu, která je čtenáři blízká a více se tak dokáže ztotožnit s postavami.
Příběhem se vine tenká nit naléhavého poselství rodinných vztahů, která ukazuje na mnohdy zbytečnou mlčenlivost či několikaleté zatajování skutečností, jenž dokáže ovlivnit celý život. Niterné vyprávění jedné obyčejné rodiny s nevšedním životním příběhem vás obejme a vcucne do svého dramatu, který budete hltat plnými doušky.
Nemohu jinak, než román Tiché roky vřele doporučit všem čtenářům milující rodinné příběhy vyprávěné s velkou dávkou empatie, která bude hrát na vaše city zlehka a melodicky. Já s Tichými roky rozhodně našla společnou notu.
Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤
Za další výjimečnou knihu Aleny Mornštajnové děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Tiché roky pořídit.
Autor: Veronika Es.
Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Host.