Recenze

Nesejdeš z cesty

Je lákavé znát svoji budoucnost, že? Kdo z nás se nad tím někdy nezamyslel nebo dokonce nenavštívil tajemnou kartářku… Některé věci ale mají zůstat utajeny. Vanda už o tom ví své a vy můžete poznat její životní příběh v románu NESEJDEŠ Z CESTY, kterou vydalo nakladatelství Moba.

Název: Nesejdeš z cesty

Autor: Dagmar Digma Čechová

Nakladatelství: Moba

Rok vydání: 2021

Počet stran: 256

Vanda má celkem spokojený život – přítele, byt, práci a žádné starosti. Vše se změní obyčejnou návštěvou u kartářky, ke které jít ani nechce, ale kamarádka Kája potřebuje její podporu, tak se nechá přesvědčit. Vanda je klasická skeptička a blábolům jedné ženské odmítá věřit. Jenomže její předpovědi jsou už jednou vyřčeny a pomalu a jistě se zažírají Vandě do hlavy. Obavy z nevyhnutelného osudu, který se navíc začne naplňovat, dovedou inteligentní ženu na kraj životní propasti, kde potkává Radima, bývalého spolupracovníka z firmy. I ten se životem protlouká bez ladu a skladu a Vanda do jeho života vnikne nenápadně, za to s příběhem, nad kterým zůstává rozum stát. Zničená Vanda vypráví svůj příběh plný bolesti a ztrát a nenápadně tak proniká do Radimova srdce. Bude mít odvahu změnit svůj předpovězený osud nebo nad ní věštba navždy získá moc?

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Román Nesejdeš z cesty z pera české autorky Dagmar D. Čechové je poutavým příběhem, který budete číst s napětím a nedočkavostí. Hořkosladké vyprávění je naplněno bolestí, drobnými radostmi, zmarem i touhou po změně.

Příběh vyprávěný er-formou je situován do současnosti, kterou doplňují střípky minulosti obou hlavních protagonistů – Vandy a Radima. Vandino vyprávění je naplněné bolestí, strachem a úzkostí, která ji jako jed stravuje celý život. Její podlehnutí věštbě je pro vás nemyslitelné a nelogické, přesto cítíte realitu, která by mohla klidně navštívit i vás. Proč ne? Vždyť je to tak jednoduché zajít k věštkyni na jedno posezení, ale ustojíte všechny odpovědi?

Najednou přece jen začala pociťovat neklid. Ačkoli samu sebe přesvědčovala, že o nic nejde, v hlavě se jí rozblikala varovná kontrolka, že si nebezpečně zahrává s něčím, co jí nepřísluší. Nikdo by přece neměl znát svůj osud ani se o to pokoušet! Je to jako podvod na život. Chtít nahlédnout do budoucnosti je přece nepřirozené a zároveň nesprávné.
Snad ale nebude tak moc troufalé, když společně poodhalí jen malý kousek, říkala si…

Zdroj fota

Velmi smělý námět zpracovala na svých stránkách autorka Dagmar D. Čechová, v níž vnutila hlavní hrdince pár minut jedné „čarodějnické“ návštěvy, aby ji následně převrátila celý život naruby. Doposud inteligentní žena najednou nad sebou ztrácí svou moc a plně podléhá věštbě. Její marný boj o změnu sebou přináší pořád stejnou odpověď a bludný kruh, v kterém se neustále točí, ji pomalu užírá zaživa.

Autorka píše přirozeným, nekomplikovaným stylem, v kterém nechává vyniknout svůj námět. S lehkostí vám předkládá příběh, jenž se může stát komukoli z nás. Hned od prvních stránek vás připoutá k ději, který nabírá na tajemnosti a síle a vy s nedočkavostí hltáte každé její slovo. Velmi často utíká od hlavní myšlenky do vedlejších dějových uliček, v kterých rozpitvává podrobné soukromí knižních postav, ale obsahovou změť to ve čtenáři nevyvolává. Jsou to krátké úniky o pár větách a vždy se dokáže vrátit zpět ke své původní myšlence. Prostřední část lehce stagnuje na pozadí vnitřních dilemat hlavní hrdinky, alias co by se stalo, kdyby… Nicméně poslední část už opět jede ve zvýšeném tempu, v které napíná čtenářovu zvědavost na maximum.

Její postavy jsou jasně načrtnuté a „barevné“. Od nesnesitelné tchyně až po milého „jelimánka“ Radima. Realisticky vyobrazené rodinné vztahy jsou naplněny emocemi i výbušnými momenty, které se vás dotknou.

Nesejdeš z cesty bylo mé první seznámení s touto českou autorkou a už teď po přečtení mohu směle tvrdit, že ani následující její další tituly se beze mě neobejdou. 😉 Román mě velmi mile překvapil a já si zřejmě našla další českou autorku, která bude mít stálé místo v mé knihovně.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za nevšední český příběh děkuji nakladatelství Moba, na jejichž stránkách si můžete knihu Nesejdeš z cesty pořídit.

Autor: Veronika Es.

 

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] dějová linka byla pro mě zajímavější v její předchozí knize Nesejdeš z cesty, ale i zde se opět potvrdil její spisovatelský um a cit pro příběh. Pokud máte rádi […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *