Recenze

Ve stínu duhy

Další román z období 2. světové války, ale poněkud jiný… Téma vynuceného vstupu polských mužů do německé armády je inspirováno skutečnými událostmi odehrávající se v autorčině rodině. Emotivní román VE STÍNU DUHY je poutavým a citlivým příběhem o nesnadných rozhodnutích, komplikované lásce i neodbytném svědomí.

Název: Ve stínu duhy
Autor: Carly Schabowski
Překlad: Jakub Marx
Nakladatelství: Dobrovský – Kontrast
Rok vydání: 2023
Počet stran: 344

Když protagonistka Isla najde u prarodičů na půdě starý výstřižek z novin a duhově zbarvený šátek, vyvolá to v ní řadu otázek. Jedním ze dvou mužů v německé uniformě, kteří jsou na fotografii doprovázející novinový článek, je totiž její dědeček. Byl snad nacista? A komu vlastně patřil ten šátek, co září všemi barvami duhy? Děda vzhledem ke své nemoci odpovědi poskytnout nemůže, a tak se Isla vydává hledat pravdu do jeho rodného Polska. Za pomoci starých deníků, dopisů a vzpomínek pamětníků pak rozkrývá srdceryvný příběh mladých milenců, kteří se musí rozdělit, aby ochránili své nejbližší, a které dějinné okolnosti staví před složitá morální dilemata. Podlehnou slabosti a zradí vlastní národ, anebo v sobě naleznou sílu, aby pomohli rozložit nepřítele zevnitř? Islino pátrání vede k nečekaným a šokujícím zjištěním.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Román Ve stínu duhy je velmi povedeným čtením, které zpracovává nevšední téma, jenž u čtenářů vyvolá silnou emoční odezvu. Pátrání po tajemství vlastní rodiny zavede mladou ženu do Polska, kde sbírá střípky minulosti a snaží se vypořádat s temným cejchem, jenž ulpěl na její rodině.

Příběh je vyprávěn ve dvou dějových liniích, které se navzájem doplňují, aby vyjevily citlivou pravdu o nelehkém údělu polských mužů, kteří byli nuceni sloužit a zabíjet pod německým velením. První dějovou osu ovládá v současnosti Isla, která odkrývá tajemství svého dědečka, jehož osud byl spjat s tímto strastiplným životem. Druhá dějová osa nás vrací do období 2. světové války a vyjevuje celou krutou výpověď, která se vás hluboce dotkne.

Bude to tak už navždy? přemítal. Uvidí ještě někdy někdo skutečného Tomasze, kterého všichni znali jako milého a vstřícného člověka? Nikdy dřív mu nedošlo, jaké štěstí má – bral jako samozřejmost, že se může na lidi usmívat a hovořit s nimi. A teď je navlečený v uniformě, kterou na sobě mít nechce, a lidé ho přehlížejí, plivou po něm a střílejí na něj. Pomyslel na partyzána, kterého zabil jeho granát. Toužil se tam vrátit, vrátit se a zakřičet na ně, že je jedním z nich, že na sobě má nesprávnou uniformu, o nic jiného nejde! Jenže nemohl. Buď by ho zabili, nebo by jej spolubojovníci postavili před vojenský soud. V každém případě by již byl po smrti.

Autorka píše nenáročným, za to ale velmi čtivým a poutavým stylem, do kterého se okamžitě ponoříte. První polovina knihy se odvíjí v pozvolnějším tempu, který ale rozhodně není nudný, jenom je oproštěn od emocí a k vám se dostává příběh plný informací, jisté poetiky v postavě cikánského kouzelníka Kapaldiho a smutné historie. Velký emocionální třesk přichází až v druhé půlce a musím zkonstatovat, že je to opravdu velká porce citů. Spletité cestičky svého vyprávění přivedla do dojemného konce, který se přes vás přelije intenzivní silou.

Ačkoliv se autorčin příběh odehrává v nelítostných časech 2. světové války, která je po celou dobu všudypřítomná, do popředí se dostává otázka osobní rozpolcenosti a morálního dilematu. Autorka si zlehka pohrává s přidanou psychologickou hodnotou a pouští čtenáře do mysli zrádců, hrdinů i oběti, aby naplno poskytla jejich vyčerpávající a bolestnou zpověď.

Tohle je hlavně příběh o lidech. O polských mužích a chlapcích, jenž byli pod hrozbou své smrti nebo svých blízkých přinuceni ke vstupu do německé armády, v které bojovali proti svým lidem, svému svědomí a svým výčitkám. Mně se román Ve stínu duhy moc líbil, a pokud se přenesete přes celkem průměrný začátek, budete odměněni dojemným a silným příběhem plným citů a lásky, který se nese na vlnách lehounké poetiky i syrové výpovědi.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za jinou, přesto výjimečnou četbu z období 2. světové války děkuji KNIHCENTRUM.CZ, na jejichž stránkách si můžete knihu Ve stínu duhy pořídit.

Autor: Veronika Es.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *