Recenze

Náledí

Studený sníh zakryje stopy tragické nehody, ale s jeho táním se objeví nejen oběť, ale obnaží se až na kost i charaktery zúčastněných osob, které se na sebe lepí jako sněhové koule, aby je obleva ukázala v celé jejich „kráse“. Detektivní thriller NÁLEDÍ je plný nečekaných odhalení…

Název: Náledí

Autor: Carin Gerhardsen

Nakladatelství: Grada – Metafora

Rok vydání: 2019

Počet stran: 376

Jeanette má mimomanželský poměr a jediné místo ukryté před zraky všetečných sousedů a známých je kdekoli za městem. Proto se všechny jejich tajné schůzky většinou odehrávají v autě nebo na dece na odlehlém místě. Při jednom takovém dostaveníčku jsou svědky autonehody, která jim nevratně změní životy. Stejně tak si ponese následky jednoho svezení v autě i Sandra. Dvě hlavní vlákna, jenž se třepí na další a další nitky osudu, které vedou k dalším osobám. Nikdo nezůstane ušetřen a všichni si s sebou ponesou svůj cejch svědomí, aby se posléze protnuli a navždy rozmotali klubko lží a tajností.

∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗

Spíše než o thriller se jedná o psychologickou detektivku. Autonehoda, která se dotkne nejen přímých účastníků, ale i nejbližších osob, za sebou nechává hlubokou rýhu výčitek, zloby i pomsty. Čtenáři se tak díky těmto postavám dostává psychologických ponorů do jejich emocionálních potřeb a vy je tak poznáte ve všech jejich vrstvách (někdy i na úkor zbytečně rozvleklých pocitů, které tempo srážely dolů). Jak se člověk zachová v situaci, kdy má na výběr? Vybere si raději pohodlnou cestu lemovanou lží nebo si za cenu pravdy ponese svůj kříž hanby?

Jeanette se na chvíli zamyslela. Jaký smysl má volat linku 112, když je ten muž už mrtvý? Musela by říct, kdo je ona, a u výslechu by pak chtěli vědět, proč jela uprostřed zimy na tak odlehlé místo. Všechno by se provalilo, manžel i ostatní by všechno zjistili. Nevěra v žádném případě nesnese denní světlo, zničilo by jí to pověst a budoucnost… Kdepak, každý sám svého štěstí strůjce, ona tady a teď musí dospět k životně důležitému rozhodnutí. A taky se rozhodla…

Celý příběh je vyprávěn z několik pohledů většiny účastníků, nejvíce však převládá pohled Jeanette a Sandry. Krátké kapitoly vám rychle utíkají pod rukama a určitě přispívají k větší čtivosti celé knihy, takže i když není zrovna nejtenčí, budete ji mít celkem rychle přečtenou.

Hlavní osa příběhu není nijak složitě vystavěná. Jedna autonehoda, která rozvíří poklidné životy několika lidí. Některým se prožene životem přímo uragán a smete ho z povrchu zemského a jinému přinese nová poznání i neočekávaná přátelství. Závěr knihy pak probíhá ve velkém překvapujícím finále, které jsem teda rozhodně nečekala.

I když je příběh obsazen pouze několika málo osobami, stejně se mi během čtení občas stávalo, že jsem se trochu ztrácela a chvílema nevěděla, kdo ke komu patří, takže jsem svému soustředění musela trochu zvýšit otáčky. 😉

Obálka knihy se opravdu povedla a přesně vystihuje chladnou atmosféru celého příběhu. Když si necháte trochu rozostřit zrak (myslím tím tzv. „koukání do blba“ 😉 ), může vám výjev na obálce připomínat střepy ledu a zrovna tak se chovají i postavy příběhu, které dokáží svými chladnými činy zničit nebo přinést závan ledového dechu do jiných osudů.

Pokud máte rádi detektivky obohacené psychologickými vsuvkami a končící překvapivým vyústěním, pak kniha Náledí vás určitě bude bavit.

Hodnocení: 80 %

 

Za mrazivé čtení plné pochybností, výčitek, ale i naděje děkuji nakladatelství GradaMetafora a také samozřejmě za recenzní výtisk knihy Náledí.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *