Recenze

Poslední zelené údolí

Martelovi opouští Ukrajinu za bedlivého dozoru nacistických vojsk a jejich útěk před Stalinem je naplněn dramatickými událostmi, které provází smrt, utrpení, ale i sen o svobodě. Historický román POSLEDNÍ ZELENÉ ÚDOLÍ je čtením o odvaze, přežití a triumfu inspirovaný neuvěřitelným příběhem jedné rodiny.
„V nejtemnějších časech jim nezbývá než držet při sobě.“

Název: Poslední zelené údolí
Autor: Mark Sullivan
Překlad: Petr Jiříček
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2022
Počet stran: 464

Koncem března 1944, když se Stalinovy jednotky tlačí na Ukrajinu, musí mladý Emil a Adeline Martelovi učinit strašlivé rozhodnutí: čekat na vpád sovětského medvěda a riskovat, že budou posláni na Sibiř? Nebo neochotně následovat vlky – vražedné nacistické důstojníky, kteří se zavázali chránit „čistokrevné“ Němce? Martelovi jsou jednou z mnoha rodin německého původu, jejichž předkové farmařili na Ukrajině více než sto let. Ale poté, co už před válkou žili za Stalinova děsivého režimu, se Emil a Adeline rozhodnou, že musí utéct ze své země s vlky, kterými pohrdají, aby unikli Sovětům a vydali se hledat svobodu. Příběh Martelových, chycených mezi dvěma válčícími silami a překonávajících hrůzné zkoušky, aby naplnili svou naději na emigraci na Západ, je brutálním, složitým a nakonec triumfálním příběhem, který osvětluje neobyčejnou sílu lásky, víry a neuvěřitelné vůle jedné rodiny přežít a dočkat se naplnění svých snů.

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Román Poslední zelené údolí je tklivým a velmi silným příběhem, který ve vás vyvolá širokou škálu emocí. Od nenávisti, zloby, rozpolcenosti až po dojetí, pochopení i odpuštění. Nechte se vtáhnout do spletitého vyprávění, které je založeno na skutečném příběhu z druhé světové války.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete dění kolem rodiny Martelových. Čtenářův pohled je nejvíce upřen na Emila a Adeline a vy sledujete jejich strastiplnou pouť za svobodou, která je datována do rozmezí let 1944 – 1951. Retrospektivně se s hrdiny vracíte i do dob minulých, poznamenaných válkou, bídou i osobními dramaty této rodiny. Díky tomu se před vámi otevře široký tragický obraz tehdejší doby v celé jeho reálnosti.

Sledovala, jak kolem nich projíždí další tank, pak přistoupila k manželovi a tiše se zeptala: „Jsi si jistý, Emile? Utíkat společně s nacisty?“
Emil odpověděl šeptem.
„Můžeme zůstat a čekat na medvěda, o kterém víme, že nás všechny zabije, nebo tebe znásilní a zabije jen mě a kluky, případně nás všechny pošle na Sibiř. Anebo můžeme utíkat s vlky, kteří nás budou chránit, dokud se nám nepodaří utéct na západ. Utéct před válkou. Utéct před vším.“

Autor svůj příběh postavil na působivých dialozích a vydatnému ději, který obsahuje všechny aspekty výjimečného románu. Silné téma uprchlíků, válečné dění i nadějné sny a víra v lepší zítřky dodávají vyprávění grády i punc čtivosti a styl psaní Marka Sullivana to jenom potvrzuje. Akcemi nabitý příběh vám nedá možnost vydechnout a vy s napětím očekáváte další události i životní osudy této sympatické rodiny, v jejímž středu stojí láska a rodinná pospolitost.

Celý dojemný příběh je protkán životními moudry a citáty, jež se vás hluboce dotknou. V nich dominuje poselství víry a to nejen v Boha, ale i v pozitivní lidské hodnoty jako je láska, soucitnost i pomoc bližnímu svému. Několikrát vás během čtení přepadne otázka: „Kolik toho dokáže vydržet a přežít obyčejný člověk a nepoddat se beznaději, i když vše kolem něho je ztraceno?“

Autor bude útočit na vaše city po celou dobu čtení. Vyhrocené okamžiky dokáže popsat se sugestivním zápalem, který se vám otiskne do sítnice a vypálí tak živý obraz dění, jež vás bude provázet ještě dlouhou dobu po jeho přečtení.

Velmi krásná kniha a dojemný příběh s působivým osudem hlavních hrdinů na vás čeká v románu Poslední zelené údolí a já nemohu jinak, než ho vřele doporučit. ❤

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za nádherný a emotivní příběh děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Poslední zelené údolí můžete pořídit zde, na stránkách Knižního klubu.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách knihkupectví Luxor.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *