Recenze

Škola dobra a zla

Už jsem tak trochu odrostla pohádkám, ale tahle ŠKOLA DOBRA A ZLA je vážně skvělá.👍 Společně se Sofií a Agátou poznáte, jak nebezpečné mohou pohádky být. Tady totiž půjde o život, přátelství, ale i o lásku.
„Jedna slouží temné síle,
druhá duši ušlechtilé.
Jednou tam a nikdy ven,
pohádka je tvým osudem…“

Název: Škola dobra a zla
Autor: Soman Chainani
Překlad: Magdaléna Farnesi
Ilustrace: Iacopo Bruno
Nakladatelství: Albatrosmedia CooBoo
Rok vydání: 2022 (1. vydání – 2014)
Počet stran: 416

Sofie čekala celý život na to, až ji unesou… Ptáte se kam? Do pohádky. Do Školy dobra, kde se z ní stane princezna, najde si toho pravého prince a budou spolu navěky šťastní. Tedy alespoň takový byl plán. Sofie a její kamarádka Agáta totiž pochází z Gavaldonu, městečka, kde se každé čtyři roky ztratí dvě děti. Má se za to, že je unáší Školník právě do Školy dobra a zla. Zde se z nich pak podle předurčení stanou kladné nebo záporné pohádkové postavy. Všechny děti se únosu bojí, jen Sofie tiše doufá, že právě z ní se stane krásná princezna. Ale co když se Školník splete a umístí ji do Školy zla? Může být krásná Sofie čarodějnicí? Se Sofií a Agátou poznáte, jak je nebezpečné věřit pohádkám, které vás vtáhnou do děje a nebudou chtít pustit zpět.

ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ

Fantasy příběh Škola dobra a zla je prvním dílem ze stejnojmenné série a musím říct, že mě toto vyprávění určené dětem od 10 let hodně moc bavilo. 😉 Živé vyprávění a barvité popisy vás okamžitě vtáhnou do fantasy světa, který se v danou chvíli stává vysoce návykovým a reálným čtením.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete osudy obou mladých dívek – Sofie a Agáty. Jejich novým působištěm je pohádková škola, která zrovna neumí jednat v rukavičkách a tak se obě dívky dostávají do soukolí čar a kouzel, které z nich pomalu ale jistě odlupují slupku přetvářky a odhalují jejich pravé jádro podstaty. Do této školy se dostanou pouze vyvolení jedinci a otázkou je, zda je to pro ně výhra či zda průměrným budiž požehnáno. 😉

Od prvního únosu uběhlo dvě stě let. Někdy zmizeli dva chlapci, někdy dvě děvčata a jindy chlapec a dívka. Ani věk nebyl jasně stanoven. Jednomu mohlo být šestnáct, druhému čtrnáct a někdo sotva oslavil dvanácté narozeniny. Ale i když se na začátku zdálo, že výběr je čistě náhodný, lidé brzy pochopili jeho kritéria.
Jedno z unesených dětí bylo krásné a hodné, takové, jaké by si přál každý rodič. To druhé bylo nehezké a divné, vyvrženec hned od narození. Nesourodý párek vytržený v květu mládí ze svého prostředí a odnesený neznámo kam.

Tento příběh je přesně ten případ knihy, kterou můžou číst děti i dospělí. Napříč věkem vás vyprávění okamžitě vtáhne do svého pestrého děje, kde se to zápletkami a napětím jenom hemží. Dokonce jsem na začátku měla pocit, že jsem se ocitla v jakémsi dost hororovém bijáku, naštěstí později převládla síla atraktivního děje i okázalé prvky fantasy světa a já si užívala báječnou jízdu plnou překvapení a nenadálých zvratů.

Čtenář se při četbě neubrání jistému srovnání s brýlatým chlapcem z Bradavic, nicméně tohle je úplně jiný příběh a úplně jiná atmosféra. Temné prostředí je bravurně popsáno s jistou dávkou zkaženosti a hniloby a do protipólu je postaven svět kouzelných víl, zrcadel a fintění.

Velmi vydařené jsou rozhodně obálky všech dílů, které k sobě ladí nejen barevně, ale i tematicky a černobílé ilustrace vložené na začátek každé kapitoly neuvěřitelně lahodí oku. Trochu se obávám, aby takto nafouknuté dílo malé čtenáře neodrazovalo od čtení. Některé části a rozhovory jsou lehce nadbytečně natahovány, ale nám dospělákům právě tento rozvětvený styl vyhovuje, takže za nás dobrý. 🙂

Finále fantasy knihy Škola dobra a zla končí v ten nejnemožnější napínavý okamžik a tak už teď se těším na další pokračování (dohromady 6 dílů + Příručka pro Navěky a Nikdyvíce), které se beze mě „stopro“ neobejde. 😍

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za návykový fantasy příběh děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Škola dobra a zla pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *