Recenze

Kdo seje vítr

Policejní psycholog Sebastian Bergman je zpět a opět je to jízda.👍 Beznadějný parchant, který se vyzná a o nejtemnějších zákoutích lidské psychiky ví své. Detektivka KDO SEJE VÍTR je již sedmou v řadě a jak to jen říct… není slabších knih v této sérii.💙

Název: Kdo seje vítr
Autor: Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt
Překlad: Petra Hesová
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2022
Počet stran: 357

Uběhly tři roky. Vanja Lithnerová převzala vedení stockholmské kriminálky a prvním úkolem jejího nového týmu je vypátrat ostřelovače, který třemi vraždami během několika dní vyděsil celý Karlshamn. Policie nemá stopy ani svědky a zdá se, že vrah si své oběti vybírá náhodně. Tou příští tedy může být kdokoli z místních. Sebastian Bergman se stal dědečkem, rozhodl se pro klidnější život a pracuje na částečný úvazek jako psychoterapeut. Když ho ale požádá o pomoc jeden z přeživších tsunami z roku 2004, během níž Sebastian sám přišel o ženu a dceru, obrátí to jeho svět vzhůru nohama. Nastávající otec Billy nechce dát už nikdy průchod svým temným touhám. Minulost ho však dohání. Otázka zní — jak daleko je schopen zajít, aby se vyhnul odhalení?

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Detektivka Kdo seje vítr je opět po čertech napínavé a důmyslně postavené čtivo, která vás překvapí svojí chytrostí i tepající energií. Už sedmý díl ze série Sebastian Bergman nás skalní fanoušky uvádí v úžas a stále toho není dost.

Příběh je vyprávěn e-formou, v které sledujete všechny možné cesty případu i blízké souvislosti. O něco více prostoru se dostává Vanje a Sebastianovi, jež se snaží poprat se svými potížemi pro ně typickým nekonvenčním způsobem. Začátek se rozjíždí v poklidném tempu, které se nenápadně zato efektně zvyšuje, aby v samém závěru převálcovalo všechny vaše představy.

„A nevíš o někom, kdo by nám pomohl?“
„S tímhle těžko. Nikdo nebude riskovat kariéru, aby pomáhal bezskrupulóznímu děvkaři a pomstychtivému ochmelkovi.“
„To nám děláš pěknou reklamu.“
„Takhle se na nás většina lidí v současnosti dívá.“
Sebastian si uvědomil, že má Torkel patrně pravdu.
Nikdo, kdo má všech pět pohromadě, by nepředal spis z otevřeného případu dvěma civilistům. A to navzdory tomu, že oba tihle civilové dřív u policie pracovali.

Tihle dva autoři k sobě pasují na výbornou.👌 Plody jejich společné práce jsou opravdovou lahůdkou pro všechny milovníky kvalitních krimi příběhů, kteří nepotřebují ke svému knižnímu nadšení prolité potoky krve ani drastické popisy vražd. Propracovanost a skvěle vystavěné psychologické profily postav – to je to, oč tu běží. Tempo příběhu má svůj specifický rytmus, který se může zdát někomu pomalejším, ale inteligentní rozkrývání zápletky i osobní životy hlavních protagonistů vnáší do vyprávění punc zvědavosti, reálnosti i atraktivnosti a ženou celý děj kupředu.

Celou sérii obestírá ojedinělá atmosféra, z které čiší severský styl, vybroušený jazyk kriminalistů i sarkastický humor, jež zdobí nejednoho policejního vtipálka. Nechybí ani emoce, které jsou navázány na soukromí protagonistů a dokáží vyvolat nejedny rozporuplné pocity.

Tuto sérii doporučuji číst postupně. Vývoj postav i některých krimi případů se neustále rozvíjí a jejich knižní život má bouřlivou tendenci, v které se střídají období klidu s obdobím výbuchu. Některé kauzy z předešlých dílů se uzavřou a některé se znova s působivou silou vynoří na povrch, aby vás v samém závěru navnadily na další díl. Konec se pak odvíjí v třeskutém dechberoucím tempu, jež se přes vás přelije zničující silou.

Detektivku Kdo seje vítr nemůžu jinak, než vřele doporučit, stejně jako celou sérii se sympatickým parchantem Sebastianem, jehož osobnost je velmi nepředvídatelná a fascinující.😍

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za další výtečnou severskou krimi děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Kdo seje vítr pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Host.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *