Recenze

Tři životy

Ponořte se do poutavého příběhu odehrávající se ve zlaté éře francouzské módy i do časů 2. světové války přímo do středu mezinárodní špionáže. Román TŘI ŽIVOTY je vyprávěním o sirotkovi bez budoucnosti i o talentované špionce, která se stala pravou rukou Christiana Diora.

Název: Tři životy
Autor: Natasha Lesterová
Překlad: Drahomíra Michnová
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2023
Počet stran: 440

Alix St. Pierreová vyrostla obklopena leskem Hollywoodu. Jakožto sirotek ho však pozorovala jen zpovzdálí. Zatímco v roce 1943 zuří světová válka a muži odplouvají do zámoří, Alix se podaří získat práci v marketingu. Díky jejímu charismatu a rychlému uvažování ale brzy zaujme pozornost americké vlády, která ji postaví před ještě větší výzvu – odjet do Švýcarska coby špionka. Alix neodmítne a záhy přichází na stopu něčeho velkého. Opravdu velkého. Může ale doopravdy věřit svému informátorovi?
Po konci příliš dlouho trvající války se Alix stěhuje do Paříže, připravena nastoupit na novou pozici v tiskovém oddělení v právě se rozjíždějícím módním domě Christiana Diora. V opulentních prostorech nové luxusní značky dokáže téměř zapomenout na všechno, co ztratila, i na nebezpečná tajemství, jež zná pouze ona. Když se ale na scéně objeví člověk z její minulosti a hrozí, že zničí její budoucnost, uvědomuje si, že dávné křivdy může napravit jen ona sama.

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Poutavý román Tři životy hýří romantikou, napětím, tajemstvím, intriky i nebezpečím. Hra o vině a odpuštění vás vezme s sebou do Paříže – města módy a lásky i do nacisty sevřené Itálie a Švýcarska. Čtivé vyprávění o síle odvahy, pomsty i hledání sama sebe vám přináší další knižní počin výtečné spisovatelky Natashy Lesterové.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dvě dějové linie, které jsou sice samostatnými celky, ale spojuje je hlavní hrdinka Alix i honba za vinou a odpuštěním. Linie z období 2. světové války nás zavede mezi špiony do Švýcarska a vám se podaří nasát stísňující atmosféru, jež vyvolávají nejen nemilosrdní nacisté, ale i každodenní boj o holý život. Druhá linie se odehrává těsně po válce a musím říct, že se mi líbila víc. Seznamujete se s věhlasným módním guru Diorem a prožíváte s Alix boj o její místo vedle úspěšných mužů i za svoji lásku.

„Když nejsem vdaná, moje peníze a moje chyby jsou jen moje. Pro ženu je svět plný zavřených bran a zamčených dveří a bariér a se sňatkem jich jen přibude. Tak jsem se stala ženou, s níž nikdo nechodí, natož aby si ji vzal. Zrzkou v kalhotách, která se netají tím, že žije prací, která se snaží nepodlehnout svým neřestem, jako se to stalo Carmel, které zbývají jen kradmé milostné pokusy v temných koutech, které nic neřeší a jen ji rozpláčou.“

Autorka přichází z dalším krásným příběhem plným tajemství, lásky a historie. Její hrdinkou se opět stává silná žena bez bázně a hany, která má pro strach uděláno a nezapomíná ani na téma rovnoprávnosti žen. Romantika je v ději samozřejmě také zastoupena, ale tentokrát velmi jemně a svými obrysy pouze dokresluje hlavní dějovou linii.

Ústřední fiktivní dvojice románu staví své vyprávění na několika reálných historických podkladech a četných autorčiných rešerší. Z příběhu vyniká zejména její fascinace módním mágem Christianem Diorem, kterému opět věnuje dostatek prostoru ve svém vyprávění a nebojí se ho vypodobnit v lákavých barvách.

Autorčina dějová osa pro mě tentokrát nebyla až natolik silná a důrazná, jako u předchozích knih. Trochu se mi ztrácela v množství informací i nedotažených událostí a ani emoce mnou příliš necloumaly jako v předešlých případech. Nicméně, tuto spisovatelku mám velmi ráda, a i když jsme si tentokrát s knihou Tři životy nepadly příliš do noty, do budoucna po jejich románech určitě ráda sáhnu, protože minulé její knihy měly u mě vždy plný počet hodnocení. 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za další příjemnou „Lesterovku“ děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Tři životy pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *