Recenze

Stíny nad Pecan Hollow

Tyhle STÍNY NAD PECAN HOLLOW jsou dost temné a těžké. Ostatně stejně jako zničující láska, která provází hrdinku tohoto nevšedního a velmi zajímavého románu. Šokující, bolestné i dojemné čtení plné hloubky, citové chladu i skrytých emocí.

Název: Stíny nad Pecan Hollow
Autor: Caroline Frostová
Překlad: Simoneta Dembická
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2023
Počet stran: 448

Psal se rok 1970, když třináctiletou Kit Walkerovou unesl druhořadý zlodějíček Manny Romero. Kit, toužící po rodině a bezpečí, jež nikdy nepoznala, se jím nechává rozmazlovat a postupně zlákat jako jeho partnerka na zločinecké dráze. Zanedlouho se oba nechvalně proslaví řadou přepadení benzínových pump Texaco po celém Texasu jako takzvaná „Texacká dvojka“. Ale když se Mannyho otcovský přístup změní v něco temnějšího a násilnějšího, musí Kit přehodnotit jejich vztah a Mannyho při nepovedeném přepadení opustí. Během třinácti let po svém útěku si vybuduje nový život pro sebe a svou dcerku mezi pekanovými stromy a rozbahněnými potoky v městečku Pecan Hollow. Náhle se však na jejím prahu objeví „nový“ Manny, čerstvě propuštěný z vězení. Hluboké a zvrácené pouto, které ji k němu váže, ji přinutí pustit ho dál. Její svět se tím okamžikem změní a Kit je přinucena zúčtovat se stíny ze své minulosti.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Velmi poutavé čtení vás čeká v románu Stíny nad Pecan Hollow a věřte, že to není žádný tuctový příběh. Drsné čtení, které do vás pronikne intenzivní silou se sice tváří velmi nenápadně, ale zdání klame a vy se noříte do spletitého příběhu plného komplikovaných vztahů i nebezpečné lásky.

Příběh vyprávěný er-formou vás pouští do životního osudu Kit s jemností, ale důrazným efektem. Pomalu se před vámi odhaluje malé děvče, které nikdy nepoznalo tradiční hodnotu rodiny a společně tak prožíváte její dospívání i snahu o zakořenění v malém městečku Pecan Hollow. Temný stín minulosti ji ovšem stále dohání a vymanit se z nebezpečných osidel, které jsou lákavé i toxické stojí Kit velkou námahu. Jak hodně je ochotná vydolovat z hloubky svého srdce opravdové city a postavit se svým démonům vstříc?

Kit se pousmála, bylo jí dcery líto. Milovala ji tak, že se ten cit proměnil v novou bolest. Palci setřela Charlie slzy v tváři a pak ji k sobě přitáhla, až se jejich čela dotýkala. „Já myslím, že to, po čem se ti stejská, je rodič, kterej se k tobě nechová hnusně.“ Charlie popotáhla nosem a zasmála se. A Kit dodala: „Řekla bych, že jsem dělala to nejlepší, ale to moje nejlepší bylo to nejhorší jiných lidí. Myslela jsem si, že nejlepší bude, když tě naučím, jak bejt tvrdá.“
Charlie si přitiskla bradu k hrudi a odvrátila se.
„Malý děti by ale neměly bejt tvrdý, že ne?“ řekla Kit.

Autorka píše velmi čtivým a záživný způsobem, který se vám okamžitě dostane pod kůži. Velmi nenápadně sbírá kousky svého vyprávění a krmí vaši duši po troškách, tak aby nehladověla, ale zároveň pořád cítila neukojitelnou chuť na další lahodná sousta příběhu. Silná dějová osa se tváří jako všední, ale velmi zajímavý příběh, který vás bude bavit, ale co s ním po přečtení? Caroline Frostová ví, jak své čtenáře „dostat“ a umně skryla a nechala pouze vykukovat pod svým vyprávěním další složku, která se opírá o city, rodinná pouta, jež nás vytvářejí, ale hlavně o komplikovanou podobu lásky, mateřské i té partnerské, která v nás probouzí to nejhorší i to nejlepší.

Mohlo by se zdát, že celý příběh bude utahaný a uplakaný emocemi a niterným rozkladem vnitřních pocitů. V žádném případě tuhle emoční tirádu neočekávejte. I když autorka umí zahrát na city, do svého vyprávění vložila i napětí, nebezpečí a gradující tempo, které vás táhne stále kupředu ke svému strhujícímu závěru. Vaše cesta k finále může být lemována životními otázkami, které se vám budou objevovat v hlavě a zase mizet s odpovědí nebo rozpolceností. Jak tenká je hranice mezi dokonalostí a životní zkrachovalostí? Jaká spousta věcí nás formuje na cestě ke svému cíli a jak málo stačí sklouznout do víru nebezpečných a toxických událostí?

Musím zkonstatovat, že od románu Stíny nad Pecan Hollow jsem neměla velká očekávání a jsem velmi mile překvapena a možná se nebojím říct i nadšena z dojemného a intenzivního příběhu, který se na mě vyloupnul z této zajímavé knihy. Drsný a zároveň i něžný román se mi velmi líbil, a pokud máte rádi, na pozadí strhujícího příběhu, vystavěný myšlenkový přesah i dostatek podprahových emocí, které se na vás neočekávaně vyvalí v samém závěru, pak směle sáhněte po této knize, která umí odezvu rozhodně vyvolat.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za velmi záživné, dojemné i poutavé čtení děkuji nakladatelství Jota, na jejichž stránkách si můžete knihu Stíny nad Pecan Hollow pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Jota.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *