Recenze

V jejím srdci svět se tříští

J. D. Barker tentokrát nechal spát své krvelačné „Opičí“ šílenství a vrhnul se do světa na pomezí hororu a thrilleru. A víte co? Zase mu to klaplo na jedničku. Kniha V JEJÍM SRDCI SVĚT SE TŘÍŠTÍ je velmi návykovou záležitostí, která vám učaruje a vyšponuje vaši zvědavost na maximum.

Název: V jejím srdci svět se tříští
Autor: J. D. Barker
Překlad: Lenka Faltejsková
Nakladatelství: Dobrovský – Fobos
Rok vydání: 2023
Počet stran: 640

Jack Thatch je chlapec z Pittsburghu, jehož od smrti obou rodičů vychovává tetička Jo. O tom smutném výročí chodí navštěvovat jejich hrob. A právě na hřbitově se Jack osmého srpna 1984 ve svých osmi letech setká se zvláštní osmiletou Stellou Nettletonovou. Když ji uvidí sedět na lavičce s Dickensovými Nadějnými vyhlídkami, ještě netuší, jak zásadní význam toto seznámení bude mít. Z nepochopitelného důvodu začne být dívkou posedlý a chodí ji vyhlížet na hřbitov, nicméně znovu ji potká až po roce, opět osmého, na stejné lavičce. Dívku obestírají záhady a Jack se o ní marně snaží něco dozvědět. Potom se v jedenácti letech, po dalším setkání, probere v zastrčené uličce vedle strašlivě spáleného muže v nedotčeném oblečení. Případ vyšetřuje policejní detektiv Faustino Brier, jehož to nepřekvapí, protože oběti v tomto stavu nachází každoročně osmého srpna už po mnoho let. Daleko odsud mezitím vyrůstá ve výzkumné laboratoři další chlapec ve stejném věku, který vládne schopností tak děsivou, že ho drží v naprosté izolaci.

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Kniha V jejím srdci svět se tříští je skvěle namixovaný žánr fantasy, hororu, thrilleru i detektivky. Spletitá zápletka, která v sobě ukrývá trochu děsivé hrůzy, trochu mrtvol i trochu podivností je vysoustružená do nejmenších detailů. A jak by také ne, když na vás čeká ponurý hřbitov, zvláštní holčička a děsivé vraždy, které se uskutečňují jen jeden den v roce.

Příběh sleduje hned několik stěžejních postav vyprávění. Nejdůležitější z nich je určitě Jack, který se ve svých osmi letech na hřbitově seznamuje se stejně starou dívkou. Tahle Stella je ale nejen neskutečně krásná, ale i značně podivná. Pouze jednou za rok se tihle dva setkávají na pár minut a pouze jednou za rok se děje v městečku cosi divného a nevysvětlitelného a jenom spálené tělo mrtvoly, které se objeví v přesně stanovený den, dává tušit, že se tu děje cosi nekalého a velmi zvláštního.

„A proč dneska? Proč tahle lavička?“
„Tolik otázek…“
„Byl jsem tu mockrát, ale ty ne. Až dneska. Rok od poslední návštěvy, 8. srpna. Proč?“
Pousmála se. „Hledal jsi mě?“
„Ne. Jenom… bydlím kousek odsud. Často chodím za našima, to je všechno.“
„Připadáš mi nervózní, Jacku. Znervózňuju tě?“
„Ne,“ řekl jsem a doufal, že nemám červené tváře. Vzhlédla a její tmavohnědé oči se setkaly s mými. „Tví rodiče umřeli 8. srpna?“ Přikývl jsem.
Opřela se a zvedla oči k obloze. „Zvláštní, tyhle náhody světa.“

Na začátku je to trochu zmatek, vůbec jsem nevěděla, co si o této knize myslet, ale autorovi se nedá upřít pořádná dávka napětí, která ve vás okamžitě vyvolá zvědavost. Chcete pochopit, kam to celé směřuje i jak se příběh bude vyvíjet dál. Čím víc stránek máte přečtených, tím hlouběji se noříte do podivného vyprávění, které vám nedá spát. Autor si vás namaže na chleba a jako loutku vás vede cestami, které zná jenom on a nedovolí vám sejít z vytyčené trasy. Už jste jeho. 😉 Svými rozvětvenými popisy trochu připomíná mistra Stephena Kinga a knihu to nafukuje do obřích rozměrů, což ale vůbec nevadí.

Žánr hororu se zde prezentuje ani ne tak děsivými, hrůzostrašnými zážitky jako spíše nadpřirozenými jevy a úkazy, čímž celý příběh trochu hází do pohádkového světa, ale i ten je v podání J. D. Barkera velmi výživnou záležitostí. Silný v kramflecích je autor ve svých postavách, které dopodrobna představí tak, že znáte každý pór jejich kůže i nejniternější tajemství a bez obtíží se necháte strhnout jejich dialogy, které táhnou celý příběh kupředu. V těch občas probleskne sarkastický humor, který se bude zamlouvat nejednomu čtenáři.

Kniha V jejím srdci svět se tříští byla pro mě velmi podivným čtecím zážitkem a musím zkonstatovat, že jsem byla dost spokojená. Vstoupila jsem do neznámého a podivného světa J. D. Barkera, který mě bavil a i když za ním tentokrát nezůstávaly hordy mrtvol ani zvrácení psychouši, i tahle jeho poloha mě nadchla. Pokud máte rádi záhady, tajemství i podivné úkazy, které jsou obestřeny mlhou nebezpečí a podivná holčička na hřbitově vás hned tak nevyděsí, směle se vrhněte do této napínavé záležitosti.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za velmi zvláštní a přesto vysoce návykové čtení děkuji KNIHCENTRUM.CZ, na jejichž stránkách si můžete knihu V jejím srdci svět se tříští pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *