Recenze

Horké vafle a ledové koupele

Už víte, jaký je nejlepší lék na životní zklamání? Můžete zkusit recept hlavní hrdinky románu HORKÉ VAFLE A LEDOVÉ KOUPELE, který voní po skořici, dobrém jídle a novém přátelství. Vnímejte ticho švédských hor, malebnou přírodu i milý příběh o hledání nových začátků.

Název: Horké vafle a ledové koupele
Autor: Karin Härjegard
Překlad: Edita Petrásová
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2023
Počet stran: 320

Helena chystá večeři na oslavu narozenin svého muže, když vtom jí zavolá kolegyně ze školy a oznámí jí, že má s jejím manželem už dva roky vztah.  Heleně se zhroutí celý svět, protože ji zradil ten, komu věřila ze všech nejvíc. Učiní zásadní rozhodnutí, odejde z města, opustí svůj zažitý stereotyp a odstěhuje se na samotu do hor v Härjedalenu. Ocitá se v pekle samoty, tíživých vzpomínek z minulosti i strachu z budoucnosti. Postupně však nachází sama sebe, a když se posléze seznámí s mladou energickou dívkou Louise, které začne pomáhat v horské kavárně, uvědomí si, že vlastně celý život chtěla dělat něco úplně jiného než doposud.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Román Horké vafle a ledové koupele je milým, hřejivým hygge výletem do malebného prostředí švédských hor. I když se hlavní postava motá v kruhu tíživých událostí a přehodnocuje svůj život, román na vás působí laskavým dojmem, v kterém naleznete životní moudra i tipy, jak nastartovat svůj život.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní postavy Heleny. Ta se ocitá na osudové křižovatce a bezmyšlenkovitě kývne na pobyt v horském městečku Härjedalen. Původně zamýšlela uklidit se do ticha hor, trochu se opíjet a trochu se litovat, ale prostředí i starousedlíci na ni mají blahodárný vliv a na cestě k uzdravení duše se vždycky nějaké to nové přátelství hodí.

„Dělám to jen kvůli sobě. Jak jsme říkala – abych cítila život.“ Upiju trochu horké kávy.
„A co když nemá člověk sílu, aby cítil?“ slyším vlastní hlas. Stojíme každá na jedné straně, každá ve svém rohu místnosti.
„Pak je to velká práce, která se musí udělat. Najít tu sílu, abys mohla cítit život.“
„A jak se taková síla hledá?“
Teď se usmívá. Sluníčko, které si sem oknem našlo cestu, se jí leskne v bílých vlasech.
„Člověk jede na chalupu do hor a dopřeje si čerstvý vzduch, klid a mír.“ Taky se usměju, ale rychle sklopím zrak do květovaného hrnku s tmavohnědou tekutinou.
„A když se člověk neodváží cítit, protože se bojí, že by se zničil?“
„Musí se odvážit věřit, že se vždycky někde najde nějaká otevřená náruč.“

Autorka píše čtivým stylem a v nenáročné formě představuje čtenářům příběh plný životních změn, komplikovaných rodinných vztahů i osobního růstu. Dějová zápletka jede v notoricky známém scénáři o soukromém pádu na dno a receptu, jak se znova odrazit vzhůru a konečně si plnit své sny. Příjemná pohodovka i přes životní traumata dokáže vyvolat ve čtenáři něžný pocit a obejmout ho ve své náruči.

Román má podobnou auru jako knihy Julie Caplinové. Najdete zde trochu vaření, malebné prostředí, kouzelnou přírodu a vše spojuje hlavní hrdinka ocitající se na životním rozcestí. A tady bych viděla podstatný rozdíl mezi těmito dvěma autorkami. Caplinová si vypomáhá romantickou linkou a princem na bílém koni ;-), kdežto Karin Härjegard se noří více do hloubky své ústřední postavy, nechává ji po celou dobu rozmlouvat se svým vnitřním Já a nimrat se v pocitech, kterých je jako písku v poušti. A možná to byl pro mě trochu kámen úrazu. Helenina nerozhodnost i neustálé pitvání minulého vztahu se nese celým příběhem a trochu zabíjí světlou naději a sráží pozitivitu.

Autorka se ale vyloženě vytáhla v atmosféře, kterou je příběh obalen. Kouzelné popisy švédských hor, rozkvetlá příroda, v které ticho opravdu léčí včetně přívětivých starousedlíků a nového přátelství, je uzdravující oázou nejen pro Helenu, ale i pro vás. Tady se vám bude opravdu líbit a téměř okamžitě zatoužíte vyrazit na sever a poznat všechny ty „fajnosti“, které autorka popisuje.

Pokud máte rádi nenáročné oddechovky, v kterých se řeší životní změny, osobní traumata i nové začátky a které zavání hygge stylem, malebným prostředím a pohodou, směle sáhněte po románu Horké vafle a ledové koupele. Emoce ani malinkaté množství romantiky nebude chybět.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za oddechovku umístěnou do překrásného prostředí švédských hor děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Horké vafle a ledové koupele pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *