Recenze

Pořád jsem tady

Quinn je mrtvá a ani po smrti nemůže najít klid. Kdo a proč ji zavraždil? Psychologický román z nakladatelství Katto s názvem POŘÁD JSEM TADY je vyprávěný z pohledu mrtvé Quinn. Staňte se součástí temného příběhu, kde hlavní roli hrají rodinné vztahy skryté před zraky veřejnosti.

Název: Pořád jsem tady

Autor: McGarvey Black

Překlad: Martina Vitmanová

Nakladatelství: Katto

Rok vydání: 2021

Počet stran: 352

Quinn Robertsová je po smrti. Netuší, jak zemřela ani proč. Z „druhého břehu“ sleduje dění po své smrti a je překvapena, jak se blízcí přátelé a rodina rychle vyrovnali s její smrtí. Jediná Erin, její milovaná sestra, odmítá nechat případ nedořešený a pouští se do svého vlastního pátrání. Ani detektiv John McQuillan si nechce připustit nezdar a má takové tušení, že ví, kdo Quinn zabil, jenom mu chybí pádné důkazy. Podaří se spravedlnosti spatřit světlo světa nebo zůstane slepá?

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Psychologický román Pořád jsem tady je nevšedním vyprávěním, v kterém vám svoji minulost i poslední okamžiky na světě odhalí zavražděná žena. Propracovaný příběh je naplněn skličující atmosférou i psychologickými hrátky manipulátora se svou obětí.

Příběh je vyprávěn ve dvou formách. Dění, v kterém sledujete životní příběh Quinn je napsán er-formou a vy se stáváte součástí rozvětvené skupiny lidí, kteří měli ke Quinny nejblíž. Pozorujete jejich kroky i myšlení a snažíte se přijít na vrub zapeklitému případu, v jehož středu stojí nešťastná a zhroucená žena. Vložené kapitoly psané ich-formou vám představí pohled zavražděné Quinn a její pocity, které jdou ruku v ruce s bezmocí, zmatením, naštváním i zklamáním.

„Nevím, kde jsem, Erin. Vidím lidi, ale mě nikdo nevidí ani neslyší. Někdy se ocitnu na hřišti, kam jsme chodily, když jsme byly malé – v ulici kousek od domova. Ráda se tam houpu na houpačce, je to příjemné. Nejsem si jistá proč, možná proto, že je to tak uklidňující? Dopředu, dozadu, nahoru, dolů. Jako bych létala. Pamatuješ, Erin, jak jsme na těch houpačkách vydržely celé hodiny? Zkoušely jsme, která z nás se vyhoupne výš. Vznášely jsme se jako ptáci, pamatuješ? Vždycky jsme se houpaly výš než kdokoli jiný.
Jsou tu se mnou ještě další lidi, jako jsem já. Taky chodí na houpačky. Každý čeká, až na něj přijde řada. Až uvidíš prázdné houpačky, jak se pohybují samy od sebe, nemůže za to vítr. To se jen snažíme vylétnout do nebe.“

Autorka přišla s neobvyklým nápadem vyprávět svůj příběh z pohledu zavražděné postavy a musím říct, že se jí to povedlo báječně. Trochu jsem se obávala, aby hlavní dějová linie nebyla přebita nadpřirozenými úkazy a tajemnými duchy, ale McGarvey Black se zhostila svého nápadu s citem a propracovaností a představila čtenářům ucelené dílo plné psychologických hrátek a stísněné atmosféry.

Nejvíce pozornosti věnuje rodině zavražděné a vy tak máte možnost nahlédnout do soukromí i nelehkého žití či přežívání Quinn. Trochu jsem autorce nevěřila jistou laxnost a pochybení policejního vyšetřování, nicméně v celkovém kontextu se jedná o zanedbatelnou součást, která nijak neubírá na atraktivitě románu. Krátké kapitoly i dynamické tempo vyprávění je doplněno o dojemné okamžiky a autorka ví, jak zahrát na emocionální strunu. V podobě mrtvé matky, která promlouvá z „druhého břehu“ ke svým dvěma dětem a pozůstalé rodině, se váš zrak rozostří slzami dojetí.

Ačkoli je celá zápletka snadno odhadnutelná, trocha překvapení na vás přeci jenom čeká a navzdory své jistotě o jasném pachateli, vás dokáže autorka přikovat ke svému příběhu a vy nemáte šanci knihu odložit. Pokud máte rádi psychologické romány, v kterých se ponoříte do strastiplného života, v němž manipulace a psychický teror hrají důležitou roli, pak sáhněte po novém románu z nakladatelství Katto s názvem Pořád jsem tady.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za psychologickou jízdu plnou temného tajemství děkuji nakladatelství Katto, na jejichž stránkách si můžete knihu Pořád jsem tady pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy si můžete přečíst zde, na stránkách nakladatelství Katto.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *