Recenze

Záhada černolických vražd

Ponořte se do napínavého příběhu české autorky Jaroslavy Černé a poznejte tragický osud rodiny Váňových, který poznamenala jedna nevinná rada a žalostné období třicetileté války. Historický román ZÁHADA ČERNOLICKÝCH VRAŽD vydalo nakladatelství Moba.
„Přítomnost vyplývala z minulosti, hrůza z prožité bolesti a vraždy z narůstající nenávisti.“

Název: Záhada černolických vražd

Autor: Jaroslava Černá

Nakladatelství: Moba

Rok vydání: 2021

Počet stran: 256

Píše se rok 1646 a z války, která se vepíše do dějin jako třicetiletá, se vrací vysloužilý voják Martin. Několik let ve službách vojska ho změní k nepoznání a má trochu obavu ze svého návratu domů. Tenkrát odešel ve spěchu a bez rozloučení a netuší, jak ho rodiče přijmou. Cestou se zastaví u své sestry Johanky, která se mezitím stihla vdát za kováře Viktorína a jejich shledání je naplněno radostí a dlouhým rozhovorem, jenž trvá až do rána. Unavený Martin se konečně vydává domů a nevinná rada od své sestry Johanky navždy změní osud celé rodiny. Tragická událost, která se tohoto dne doma odehraje, odstartuje smrt několika lidí a posledním hřebíčkem zaraženým do rakve osudu je sebevražda Johanky. Obviněn z její smrti je manžel Viktorín, ale mladému vyšetřovateli Borkovi na celé záležitosti něco nehraje. Pouští se do vyšetřování, které nakonec odhalí žalostnou minulost v rodině Martina a zlo, jenž přišlo s válkou tak konečně vyjeví svou tragickou pravdu.

δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ δ

Historický román Záhada černolických vražd je napínavým příběhem, v kterém budete svědky tragického osudu jedné obyčejné rodiny, jejíž kořeny sahají do minulosti obestřené tragédií a nenávistí.

Na začátku příběhu, vyprávěného er-formou, se seznamujete s Johankou a následky jejího spontánního nápadu. Do Černolic přijíždí vyšetřovatel Borek a teprve nasbíraná svědectví odhalují celou krutou pravdu, jenž je lemována násilím, bolestí i hlubokou nenávistí. Musím říct, že začátek mě moc nepřesvědčil o originalitě příběhu. Teprve až v samostatném vypravování, v kterém se vracíte o 15 let zpět a postupně sledujete celý osud rodiny Váňových, se před vámi rozprostře rozmanitý příběh, jenž nabírá na síle i atraktivnosti.

„Jsi starý zbabělý hlupák, který nikdy nepochopí, co je spravedlnost. Konečně máme možnost vykonat pomstu, a ty nemáš odvahu. Co jen jsi to za chlapa?“ odfrkla pohrdlivě. „Ale pak mi nikdy nevyčítej, že jsem ti nedala možnost, aby ses za všechno, co na nás… na mně spáchali, pomstil. Tys mě před nimi neochránil, nepomohls mi…“ znělo najednou sice tiše, ale cizím, nelítostným hlasem.

Spisovatelka Jaroslava Černá píše nenáročným stylem, který čtenáře dokáže zaujmout a díky poměrně velkému množství zápletek i dějových zvratů má co nabídnout. Příběh tak plyne ve zrychlené tempu a vystavěná detektivní osnova vás nechává, alespoň určitý čas, v napětí a ve střehu.

Autorka svůj děj umístila do období třicetileté války a zaměřila svůj zrak na prožitky obyčejných lidí, kteří ačkoli nebyli přímými účastníky válečných bojišť, přesto vedli svoji soukromou válku doma. Válku o svůj majetek, hladové přežití i boj o svůj holý život. Velmi věrně se jí podařilo vyvolat ve čtenáři atmosféru zmaru, bolesti, únavy ze života, ale také bojovnosti a víry v lepší zítřky. Každá válka sebou přináší zkázu, zlo a zanechává za sebou spoušť fyzickou i psychickou, která mění osudy i povahu lidí a Jaroslava Černá tuto přeměnu dokázala věrně zachytit.

Osobně mám raději rozvětvenější historické romány, nicméně jednou za čas se velmi ráda ponořím do nenáročného, oddechového příběhu, který má z historie co nabídnout a jehož dějová zápletka je zašmodrchaná vraždami i tajemstvím, které má kořeny v tragické minulosti. A přesně toto splňuje nová kniha české autorky Jaroslavy Černé s názvem Záhada černolických vražd.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za fatální příběh plný bolesti i tragického osudu děkuji nakladatelství Moba, na jejichž stránkách si můžete knihu Záhada černolických vražd pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Moba.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *