Recenze

Lilie pro nevěstu

Nová kniha autorky Teresy Simonové LILIE PRO NEVĚSTU v sobě ukrývá kombinaci omamných vůní a romantického zapovězeného vztahu. Křehký příběh plný lásky, tajemné minulosti, ale také bolesti vás zavede do současnosti i temného nacistického období.

Název: Lilie pro nevěstu

Autor: Teresa Simonová

Překlad: Tomáš Kurka

Nakladatelství: Beta-Dobrovský

Rok vydání: 2021

Počet stran: 392

Nellie Vossová žije společně s bratrem Martinem a matkou v Kolíně nad Rýnem. Píše se rok 1940, válka zuří naplno a jejím světlým místem v temné přítomnosti je její pracoviště v parfumerské firmě, kde se snaží vyrobit nejoriginálnější vůni. Všudypřítomný strach z nacistů je každodenní součástí jejího života stejně jako zapovězená láska k muži, který ji nikdy nemůže patřit.
Liv van Geerenová v roce 2019 otevírá svůj malý krámek s božskými vůněmi v tiché uličce Kolína nad Rýnem. Přistěhovala se sem teprve nedávno z Holandska i se svým malým synem. Od začátku nemá nouzi o zákazníky, ale stále zde naráží na nepřátelství od neznámé osoby, která ji komplikuje život. Když se ještě navíc seznámí se starou paní, která od prvního okamžiku na ni nevraživě hledí a její slovní urážky jsou nepříjemné, je jasné, že se Liv bude muset postavit problému čelem. Kdo je ona bělovlasá paní, která ji tak nenávidí? A proč, když ji v životě neviděla? Tajemství se ukrývá v minulosti…

ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ

Provoněný román těmi nejvybranějšími vůněmi i zážitky přináší nová kniha Teresy Simonové – Lilie pro nevěstu. Něžný příběh plný lásky i bolesti vás emocionálně dojme a zaujme svoji vystavěnou zápletkou.

Příběh vyprávěný er-formou vám nabídne dvě dějové linie, z nichž jedna je situována do období 2. světové války a druhá do současnosti. Obě linie jsou si rovnocennými partnery a citlivě mezi sebou přebírají „štafetový, knižní kolík“. Kromě těchto linií jsou ještě součástí děje vložené deníkové záznamy, jenž vás ještě více vtáhnou do rozmanitého děje, v kterém hlavní roli bude hrát romantická láska, tajemná minulost i ponurá atmosféra nacistického Německa.

Rodinné vztahy a minulost nás ovlivňují, ať už chceme, nebo ne, pomyslela si. Možná silněji, než si dokážeme přiznat. Dosud byla na pátrání v minulosti příliš pohodlná nebo možná zbabělá. Vlastně se ani nijak nezamýšlela nad podmínkami dědictví po tetě Wimmi. Bude to muset napravit.

Autorka Teresa Simonová vypráví své příběhy s lehkostí a pomalu tekoucím tempem, který jako sladký med láká své čtenáře na originální příběh a ani tato její novinka není výjimkou. Jemné odstíny příběhu vás omámí svoji nostalgií i ojedinělou atmosférou, kterou umí tato autorka vytvořit dokonale. Hlavní dějová zápletka se zlehka opírá o omamné vůně parfémů a vy tak dostanete možnost nahlédnout do „alchymistické“ výroby aromatických lákadel a být svědky míchání té pravé a jedinečné vůně. Všechny ingredience jsou popsány natolik lákavě, že přímo cítíte cizokrajné i dobře známé vůně vanilky, levandule, kadidla, pačuli a mnohých jiných.

Na konci knihy najdete mimo jiné několik receptů z božské kolínské kuchyně, ať už něco k sezobnutí nebo lahodné dezerty. Úplně jsem nepochopila, proč se zrovna u tohoto příběhu objevily recepty. Do celkového konceptu knihy to moc nezapadá, asi autorka chtěla udělat sladkou tečku za příběhem, kdo ví?? Velkou výhrou pro mě nebyl ani zvolený font písma, jenž odlišoval deníkové záznamy od zbylého příběhu. Text se četl dost obtížně, ale na druhou stranu vás to donutí zpomalit četbu a děj si plně vychutnat, což tento příběh rozhodně zasluhuje.

Ponořte se do příběhu zapovězené lásky a vychutnejte si citlivé vyprávění, jenž vás svoji zápletkou i vůněmi příjemně omámí. Nový román Teresy Simonové s názvem Lilie pro nevěstu vydalo nakladatelství Beta-Dobrovský.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ?

Za milý příběh odehrávající se ve dvou časových liniích děkuji nakladatelství Beta-Dobrovský, na jejichž stránkách si můžete knihu Lilie pro nevěstu pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *