Recenze

Lilie pro nevěstu

Nová kniha autorky Teresy Simonové LILIE PRO NEVĚSTU v sobě ukrývá kombinaci omamných vůní a romantického zapovězeného vztahu. Křehký příběh plný lásky, tajemné minulosti, ale také bolesti vás zavede do současnosti i temného nacistického období.

Název: Lilie pro nevěstu

Autor: Teresa Simonová

Překlad: Tomáš Kurka

Nakladatelství: Beta-Dobrovský

Rok vydání: 2021

Počet stran: 392

Nellie Vossová žije společně s bratrem Martinem a matkou v Kolíně nad Rýnem. Píše se rok 1940, válka zuří naplno a jejím světlým místem v temné přítomnosti je její pracoviště v parfumerské firmě, kde se snaží vyrobit nejoriginálnější vůni. Všudypřítomný strach z nacistů je každodenní součástí jejího života stejně jako zapovězená láska k muži, který ji nikdy nemůže patřit.
Liv van Geerenová v roce 2019 otevírá svůj malý krámek s božskými vůněmi v tiché uličce Kolína nad Rýnem. Přistěhovala se sem teprve nedávno z Holandska i se svým malým synem. Od začátku nemá nouzi o zákazníky, ale stále zde naráží na nepřátelství od neznámé osoby, která ji komplikuje život. Když se ještě navíc seznámí se starou paní, která od prvního okamžiku na ni nevraživě hledí a její slovní urážky jsou nepříjemné, je jasné, že se Liv bude muset postavit problému čelem. Kdo je ona bělovlasá paní, která ji tak nenávidí? A proč, když ji v životě neviděla? Tajemství se ukrývá v minulosti…

ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ

Provoněný román těmi nejvybranějšími vůněmi i zážitky přináší nová kniha Teresy Simonové – Lilie pro nevěstu. Něžný příběh plný lásky i bolesti vás emocionálně dojme a zaujme svoji vystavěnou zápletkou.

Příběh vyprávěný er-formou vám nabídne dvě dějové linie, z nichž jedna je situována do období 2. světové války a druhá do současnosti. Obě linie jsou si rovnocennými partnery a citlivě mezi sebou přebírají „štafetový, knižní kolík“. Kromě těchto linií jsou ještě součástí děje vložené deníkové záznamy, jenž vás ještě více vtáhnou do rozmanitého děje, v kterém hlavní roli bude hrát romantická láska, tajemná minulost i ponurá atmosféra nacistického Německa.

Rodinné vztahy a minulost nás ovlivňují, ať už chceme, nebo ne, pomyslela si. Možná silněji, než si dokážeme přiznat. Dosud byla na pátrání v minulosti příliš pohodlná nebo možná zbabělá. Vlastně se ani nijak nezamýšlela nad podmínkami dědictví po tetě Wimmi. Bude to muset napravit.

Autorka Teresa Simonová vypráví své příběhy s lehkostí a pomalu tekoucím tempem, který jako sladký med láká své čtenáře na originální příběh a ani tato její novinka není výjimkou. Jemné odstíny příběhu vás omámí svoji nostalgií i ojedinělou atmosférou, kterou umí tato autorka vytvořit dokonale. Hlavní dějová zápletka se zlehka opírá o omamné vůně parfémů a vy tak dostanete možnost nahlédnout do „alchymistické“ výroby aromatických lákadel a být svědky míchání té pravé a jedinečné vůně. Všechny ingredience jsou popsány natolik lákavě, že přímo cítíte cizokrajné i dobře známé vůně vanilky, levandule, kadidla, pačuli a mnohých jiných.

Na konci knihy najdete mimo jiné několik receptů z božské kolínské kuchyně, ať už něco k sezobnutí nebo lahodné dezerty. Úplně jsem nepochopila, proč se zrovna u tohoto příběhu objevily recepty. Do celkového konceptu knihy to moc nezapadá, asi autorka chtěla udělat sladkou tečku za příběhem, kdo ví? 😉 Velkou výhrou pro mě nebyl ani zvolený font písma, jenž odlišoval deníkové záznamy od zbylého příběhu. Text se četl dost obtížně, ale na druhou stranu vás to donutí zpomalit četbu a děj si plně vychutnat, což tento příběh rozhodně zasluhuje.

Ponořte se do příběhu zapovězené lásky a vychutnejte si citlivé vyprávění, jenž vás svoji zápletkou i vůněmi příjemně omámí. Nový román Teresy Simonové s názvem Lilie pro nevěstu vydalo nakladatelství Beta-Dobrovský.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za milý příběh odehrávající se ve dvou časových liniích děkuji nakladatelství Beta-Dobrovský, na jejichž stránkách si můžete knihu Lilie pro nevěstu pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *