Recenze

Zhubni

Přečtěte si Kingovku ZHUBNI a garantuji vám, že se na všechny diety zvysoka vykašlete. Cikánská kletba odstartuje hubnutí hlavní postavy, které ale nebere konce. Boj o holý život začíná a vy buďte obezřetní… hlavně se vyhněte starému cikánovi s uhnívajícím nosem. 😉

Název: Zhubni
Autor: Stephen King (pod pseudonymem Richard Bachman)
Překlad: Ivan Němeček
Nakladatelství: Beta – Dobrovský
Rok vydání: 2022 – reedice
Počet stran: 296

Billy Halleck má všechno, co si může přát – drahý dům, hezkou rodinu a výnosné zaměstnání v advokátní kanceláři. Má však také velkou nadváhu a lékař ho varuje před infarktem. Jeho život se změní, když ve chvíli nepozornosti za volantem srazí cikánku. Při odchodu z budovy soudu mu místo dramatické scény, která by se dala očekávat, její starý otec pošeptá jediné slovo: „Zhubni.“ Jedno jediné slovo, ale za šest týdnů je Billy o padesát kilogramů lehčí a to, co se zpočátku mohlo jevit jako příjemná změna, se stává bojem o život…

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Román Zhubni je další knižní lahůdkou z pera Stephena Kinga a tentokrát se jedná o krutý příběh odvety a trestu. Otázka je, zda kletba drastického nikdy nekončícího hubnutí je zaslouženým trestem? Billy Halleck se přesvědčí, že tahle karma zdarma je jeho osobním peklem.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete osud prokletého Billyho. To, co se na začátku jeví jako vítaná a překvapující změna (kdo z nás by se nechtěl celý den cpát a přitom nenápadně hubnout :-D) dostává později děsivý náboj reálnosti i všudypřítomného strachu o svůj život. Nadějná pouť za kočovným cikánským kmenem je jedinou nadějí před očima se ztrácejícího manžela a otce rodiny.

„Zhubni,“ šeptá Williamu Halleckovi starý cikán s uhnívajícím nosem, když Halleck se svou ženou Heidi vychází z budovy soudu. Jen to jediné slovo, vyslané závanem nasládlého dechu. „Zhubni.“ A než Halleck stačí ucuknout, starý cikán natáhne ruku a zkrouceným prstem ho pohladí po tváři. Rty se mu otevřou jako zranění a odhalují několik náhrobkovitých pahýlů čnících z dásní. Jsou černé a zelené. Jazyk se mezi nimi kroutí a pak vyklouzne, aby olízl rozšklebené nenávistné rty.
Zhubni.

V románu Zhubni kladné postavy vážně nehledejte. Tohle je přehlídka do morku zkažených povah a pokřivených charakterů, v kterých si každý hraje na svém soukromém písečku hru o vlastní jedinečnosti a sebestřednosti. Snad jedině postava v osobě mafiánského gangstera Ginelliho je sympatická v nezištné (možná? ;-)) pomoci starému známému a lehce se vymaňuje z tohoto knižního panoptika. Najít si tak osobní vztah k jakékoliv postavě je nemyslitelné, ale všechny vás budou příjemně vzrušovat svoji zkažeností.

King se vystříhal jakéhokoliv postupného budování děsivé atmosféry a rovnýma nohama hodí své čtenáře do rozjeté strašidelné zápletky, v které se budou prodírat zmarem, pomstou, lidskou malostí i cikánským naturelem společně s hlavním hrdinou. Mrazení v zádech vám bude vyvolávat nejen děsivé hubnutí hlavního hrdiny, ale hlavně osoba starého cikána s uhnívajícím nosem. Tahle tajemstvím a magičností opředená postava dokáže ve čtenáři vyvolat opravdový strach a vůbec bych se nedivila, kdybyste měli děsivé sny. Vaše představivost totiž jede na plné obrátky a tenhle starý cikán se vám vypálí do sítnice.

Tempo příběhu je po celou dobu neměnné a vy si plně užíváte vystavěnou dějovou osu, která je sice jednoduchá, ale rozhodně nepostrádá kingovské aspekty – napětí, drastické okamžiky i zvyšující se zoufalost hlavní postavy. Pokud je právě toto vaším šálkem kávy, která je sice nahořklá, za to ale velmi výživná, pak směle sáhněte po knize Zhubni. 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za další vysoce návykovou četbu Stephena Kinga děkuji nakladatelství Beta – Dobrovský, na jejichž stránkách si můžete knihu Zhubni pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Beta – Dobrovský.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *