Recenze

Kavárna na konci ulice

Posaďte se do KAVÁRNY NA KONCI ULICE a nechte na sebe působit atmosféru přátelského místa. Právě zde totiž odstartoval Projekt Skutečnost, který změnil život mnoha lidem. Zelený zápisník, jenž v sobě ukrývá tajemství, touhy i osobní prohry koluje mezi lidmi a s každým dalším zápisem se jejich osudové nitky propojují v celistvý obraz jedinečného přátelství.

Název: Kavárna na konci ulice
Autor: Clare Pooleyová
Překlad: Jana Pacnerová
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2022
Počet stran: 400

Julian Jessop, osamělý starý malíř, si uvědomuje, že většina lidí není k druhým upřímná. Do obyčejného sešitu proto napíše pravdu o sobě a nechá jej na stole v místní kavárně. Ta patří Monice, která do zápisníku přidá svou pravdivou zpověď a odloží ho v nedalekém baru. Tam ho najde Hazard, narkoman a alkoholik, který sám sobě slíbí, že už zůstane jednou provždy čistý. Zápisník postupně koluje od jednoho člověka k druhému a zachytává jejich nejniternější myšlenky, tužby a závislosti. Záhy se všichni střetnou v Moničině kavárně, kde nesourodá a bizarní skupina lidí zjistí, že upřímnost má opravdu sílu měnit jejich životy k lepšímu. I přesto, že pravda občas bolí.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Kavárna na konci ulice je příběhem jednoho zeleného deníku, který spojil osudy šesti lidí a vytvořil mezi nimi nečekaná pouta přátelství i lásky. Milý, hřejivý příběh o síle pospolitosti, lidské všímavosti a naplnění svých snů vás upoutá a nadchne nejen svým poselstvím, ale i křehkou atmosférou, která si pohraje s vašimi emocemi.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které jdete ve stopách hlavních účastníků projektu. Nahlédnete do jejich životů, poznáte jejich slabiny i touhy a společně se budete snažit podat pomocnou ruku ostatním. O něco více prostoru se dostává Julianovi a Monice, postavám, u kterých to všechno začalo a kteří svoji pravdou odstartovali životní změnu mnoha lidem.

„Jak dobře znáš lidi, kteří žijí ve tvé blízkosti? Jak dobře, znají oni tebe? Víš vůbec, jak se jmenují tvoji sousedé? Došlo by ti, kdyby měli problémy nebo nevyšli celé dny z domu?
O svém životě lže každý. Co by se stalo, kdybychom místo toho sdíleli pravdu? To jediné, co tě definuje, díky čemu do sebe všechno ostatní na tvé osobě zapadá? Ne na internetu, ale s těmi skutečnými lidmi ve tvém okolí?
Možná by se nestalo nic. Nebo by ti možná vyprávění tvého příběhu změnilo život anebo život někoho, koho ještě neznáš.
Právě to chci zjistit.“

Tento křehký příběh je pohlazením po duši všech vnímavých čtenářů, kteří nepohrdnou výrazným motivem a emocemi. Začátek se odvíjí v pozvolném tempu, které se postupně s hlubším poznáváním všech protagonistů zvyšuje. Vyprávění do sebe začne vtahovat hřejivou auru pospolitosti a jedinečného přátelství a vy zjišťujete, že byste se také velmi rádi stali součástí tohoto originálního projektu, který nevznikl prvoplánově, ale souhrou náhod a možná i osudu nakonec získal místo ve všech srdcích. Trochu tento příběh připomíná film Pošli to dál ve smyslu „Co dáš, to dostaneš“. Tento projekt spojil několik naprosto nesourodých lidí, o kterých byste si nikdy nepomysleli, že by si mohli společně rozumět a přesto jejich kroky směřují ke společnému mottu vzájemné pomoci.

Autorka píše lehce a přitažlivě. Dokáže čtenáře vtáhnout do svého atraktivního děje, v kterém odkrývá lidské slabosti i plejádu pocitů. Knihu jsem měla přečtenou velmi rychle, protože odtrhnout se od těchto zajímavých lidí, kteří si nesou životem osamělost a skryté sny, vůbec nešlo. Příběh se vám vetkne do duše, zakotví v něm a vyvolá ve vás otázky a polemiky i o vašem životě. Děj plyne s lehkostí a netlačí na vás ani na vaše emoce, které se přesto nenápadně dostaví. Jsou to ale ve skrze pozitivní pocity, které vás budou konejšit ve své náruči.

Pokud máte rádi něžné příběhy s láskyplným poselstvím, pak rozhodně sáhněte po románu Kavárna na konci ulice. Toto jímavé vyprávění vás okouzlí a zatne drápky do vaší čtenářské duše.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za krásný a přínosný příběh děkuji nakladatelství Fortuna Libri, na jejichž stránkách si můžete knihu Kavárna na konci ulice pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *