Recenze

Až uvidíš moře

Tenhle příběh se vám dostane pod kůži.❤ Poutavé vyprávění o řeckých dětech a ženách, jež uprchly ze země zmítané občanskou válkou, a jejich azylem se stalo Československo, vás okouzlí svoji hloubkou a emocemi. Ponořte se do osudů řeckých vyhnanců v románu AŽ UVIDÍŠ MOŘE.

Název: Až uvidíš moře
Autor: Scarlett Wilková
Nakladatelství: Albatrosmedia Motto
Rok vydání: 2022
Počet stran: 424

Dvě dcery řeckých uprchlíků, dva životy mezi dvěma zeměmi. Jaké to je, když se v deseti letech dítě ocitne samo v daleké cizí zemi, neumí jazyk, neví, kam se ztratili jeho rodiče, a vůbec nechápe, co se s ním stalo? Toto prožívaly v roce 1949 tisíce řeckých dětí, kterým po občanské válce v Řecku poskytlo Československo azyl. Mezi nimi byly i dvě osamocené holčičky Sotiria a Koula. Na pozadí jejích osudů se odvíjí rodinná sága plná tajemství a stesku po rodné zemi. Uvidí někdy Sotiria a Koula řecké moře? A kde jsou vlastně doma?

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Román Až uvidíš moře je poutavé vyprávění o Řecku i Československu. Na pozadí dramatických událostí se dozvíte nejen část řecké historie, ale stanete se i součástí komunistického Československa a nasajete atmosféru let minulých i svěží řeckou vůni citrusů. Propojené osudy řeckých uprchlíků vás zasáhnou emoční silou a vy budete s nedočkavostí hltat další jejich životní kroky.

Příběh datovaný do rozmezí let 1948 – 2018 je vyprávěn er- formou z více pohledů. Všechny se ale pojí s osudy hlavních hrdinek Sotiriou a Koulou, které dostávají v knize nejvíce prostoru. Sledujete jejich životní příběh od emigrace z rodného Řecka, kdy jako děti byly nuceny opustit svoji zem a vyrůstat tak v cizím prostředí, až po jejich smíření se se životem, v kterém konečně najdou pevnou kotvu. Prošly komunismem, polistopadovým obdobím i svobodou, a ačkoli je bývalé Československo přivítalo s otevřenou náručí, jejich život byl už navždy poznamenán rozpolcením a nestabilitou. Jsou pouhými návštěvníky v obou zemích, uprchlíci bez státního občanství a domova.

Když oznámila Janisovi, že se chce jet do Řecka podívat, vypadal udiveně.
„Vždyť jsi tam se mnou jet nechtěla. Proč teď?“
„Možná to dlužím tátovi. Chci vidět jeho hrob. Pak bych třeba přesvědčila mámu, aby se tam vypravila taky. Chci vidět, co tam zůstalo, co nám tam patří.“
„Nic nám tam nepatří. A my už tam taky nepatříme. Nejhorší na tom je, že nepatříme nikam,“ řekl Janis.

Autorka a novinářka Scarlett Wilková napsala román, který je spojený s etapou, kdy tisíce Řeků po občanské válce emigrovali do socialistických zemí. Její rodinná sága je naplněna bolestí, zklamáním, touhou po domově i návratech ke svým kořenům. S lehkostí rozprostírá své vyprávění do šířky a jemně se noří do pocitů svých protagonistů bez důrazného efektu, přesto si k vám rozmanité emoce nacházejí cestu. Její styl psaní je svěží s něžným nádechem, který vás ovane lehkým dechem a prostoupí celé vaše tělo. Atraktivně a s efektem dokáže popsat pocity i situace, avšak stále si zachovává svůj jemný tón vyprávění.

Příběh o řeckých dětech a ženách, jež utekly před válkou a v cizí zemi se musely naučit přežít, nemá žádné energické, dechberoucí tempo, spíše se jedná o poklidné vyprávění, ale rozhodně ne nudné. Dějová osa a rozmanité lidské osudy vás okouzlí svoji hloubkou, stejně jako zachycená atmosféra celého příběhu. Od teď se už na Řecko budete dívat jinýma očima. Seznámíte se s jejich zvyky, sluncem provoněným pobřežím i nehostinným místem skalistých hor a nakouknete pod pokličku kulinářských specialit. Nevím, zda se jedná o klasickou řeckou mentalitu, ale tihle lidé žijí aktivně po celý život. Nehroutí se pod ranami osudu, snaží se ve všem tom zmaru najít pozitivní stránku, v šedesáti letech se znova vdávají, v osmdesáti si kupují domek u moře – svůj život zkrátka opravdu žijí za každé situace a v každém věku.

Pokud máte rádi knihy Aleny Mornštajnové či Karin Lednické kniha Až uvidíš moře by vás neměla minout. Záživné a živé vyprávění o osudech řeckých emigrantů vás okouzlí a dojme. Doporučuji!❤ Vychází 28. 4. 2022.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za přitažlivé a dojemné vyprávění děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Až uvidíš moře pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] dostat pod kůži i vyvolat otázky odsouzení či pochopení. Už předchozí autorčina kniha Až uvidíš moře vlétla do knižního světa jako uragán a pozitivní ohlasy na sebe nenechaly dlouho čekat. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *