Recenze

Ty chladné oči

Česká autorka Scarlett Wilková přichází s dalším románem TY CHLADNÉ OČI a opět se jedná o velmi silné a čtivé vyprávění, v němž otevírá citlivé a málo reflektované téma novodobých dějin. Znamení kolaborace přináší viditelné i skryté jizvy na duši…

Název: Ty chladné oči
Autor: Scarlett Wilková
Nakladatelství: Albatrosmedia Motto
Rok vydání: 2023
Počet stran: 288

Válka hraje s lidmi krutou šachovou partii, pěšáci se promíchají, na barvě uniformy tolik nesejde. Během nacistické okupace Smolenska se setkají okouzlující ruská dívka Neonila a český mladík Emil donucený bojovat za wehrmacht. Když se spolu po válce usadí v Československu, vznáší se nad nimi stigma kolaborace, a tak jim nezbývá než opatrný život ve strachu. Utají svou minulost a dokážou se po tom, co zažili, dívat na svět i jinak než chladnýma očima? A může strach ospravedlnit krutost spáchanou na jiných?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Historický román Ty chladné oči je velmi silným a emotivním čtením, které se vám dokáže dostat pod kůži a vyvolat otázky odsouzení či pochopení. Už předchozí autorčina kniha Až uvidíš moře vlétla do knižního světa jako uragán a pozitivní ohlasy na sebe nenechaly dlouho čekat. Scarlett Wilková neslevila ze své nastavené laťky a její poslední počin je opět úžasným a intenzivním zážitkem.

Příběh je vyprávěn er-formou a sleduje stopy hlavní postavy Neonily. Společně projdete 2. světovou válkou, komunismem i polistopadovým obdobím a prožijete chvilky radosti, bolesti i chladného uvažování. Kam až jsme schopni zajít pro své bezpečí? Co všechno jsme ochotni obětovat? Mnohokrát si budete při čtení pokládat otázky a mnohokrát na ně ve své duši nenajdete odpovědi.

A tak se u okna lazaretu ve vesnici na samém konci Smolenské oblasti v roce 1942, v době, kdy tuto část Sovětského svazu okupovali němečtí vojáci, zatímco na jeho dalších místech zuřily těžké boje mezi německou a Rudou armádou o každý kousek země, ruská akušerka Neonila smála s německým důstojníkem Richardem. Usmívali se, dívali se na sebe, stáli u otevřeného okna a vyfukovali z něj cigaretový kouř do krásného parku plného sytě zelených bříz.
Břízy sice byly vysázeny hustě, ale přesto bylo právě na toto okno vidět z širokého okolí.

Autorka má svůj specifický styl vyprávění, který je velmi čtivý, čtenáře do ničeho netlačí a přesto v nich zanechá nesmazatelnou stopu, jež se do nich hladce vnoří. Scarlett Wilková vezme historická fakta a na jejich základech vám vystaví poutavý příběh, kterému věříte od začátku až do konce. Emocemi neplýtvá, přesto se k vám dostanou v plné míře. Její citlivé statě jsou totiž umně ukryty pod textem a podprahově se vám vloudí do mysli, v které dokáží nadělat velmi slušnou paseku.

Do středu svého vyprávění umístila rozporuplnou postavu Neonily, která může být trnem v oku nejednomu čtenáři. Mě tahle postava velmi bavila a nejenom svojí fyziognomií. Její vývoj vás donutí měnit názor po celou dobu čtení a ani na konci nejste skálopevně přesvědčeni o svém soudu, který jste nad ní vyřkli.

Mně se román Ty chladné oči velmi líbil a mohu ho vřele doporučit❤ všem, kteří milují silné příběhy naplněné životními dilematy, rádi poodhalí roušku historických milníků a hlavně se nechají vtáhnout do lidského životního údělu, jenž se snaží přežít v každé době. Neotřelé, poutavé a svojí syrovostí naléhavé čtení vás nadchne i okouzlí svým tématem.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za další naprosto skvělý a úžasný příběh z pera této české spisovatelky děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Ty chladné oči pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *