Recenze

NEIN! Spiknutí proti Hitlerovi 1935-1944

Většina knih věnovaných nacistickému Německu čtenáři jaksi mimovolně předkládá obraz jednotné, zfanatizované Říše, která se nadšeně klepala na válečná jatka, která se na sklonku třicátých let chystal vyprovokovat Hitler. Pravda je ovšem jinde: někteří Hitlerovi velice blízcí pracovníci prohlédli Vůdcovu masku Spasitele Německa a snažili se svět před pohromou světové války zachránit za cenu vlastního života. O těchto (nejenom) armádních lídrech v německých uniformách, konspirujících proti Hitlerovi vypráví kniha Paddyho Ashdowna.

Nein! Spiknutí proti Hitlerovi 1935-1944

Název: Nein! Spiknutí proti Hitlerovi 1935 – 1944

Autor: Paddy Ashdown

Nakladatelství: Grada – Metafora

Rok vydání: 2019

Počet stran: 440

Paddy Ashdown ve své knize poprvé vypráví příběhy lidí, kteří stáli na samém vrcholu Hitlerova Německa a snažili se nejprve předejít druhé světové válce a po jejím vypuknutí neúnavně pracovali na sabotáži Vůdcova vítězství. Na základě nově zveřejněných dokumentů se objevují opakované pokusy těchto konspirátorů varovat Spojence před Hitlerovými megalomanskými plány. Od roku 1943 vynakládali členové těchto skupin soustředěné úsilí na to, aby Německo uzavřelo s jednotlivými západními mocnostmi mír. Okamžitým ukončením války by se zajistilo, že východní Evropa nespadne do sovětského područí.

„Jediná spása čestného člověka spočívá v přesvědčení, že hříšníci jsou připraveni na jakékoli zlo… Je horší než slepota věřiti muži, jenž má peklo v srdci a zmatek v hlavě. Nečeká-li vás nic jiného než neštěstí a utrpení, rozhodněte se ušlechtile a čestně, abyste pokud se věci vyvinou ve vaši nepřízeň, měl v srdci alespoň nějakou útěchu.“

Baron von Stein, naléhající na Fridricha Viléma III., aby se postavil Napoleonavi (1808)

Summa summarum

Kniha má pevnou vazbu s přebalem, a počtem stran patří mezi objemnější. Zcela ze začátku textu autor uvádí „Hlavní postavy „, což je jmenný rejstřík osob, které se aktivně zapojily do sabotáží Hitlerova režimu a je jim v knize věnován prostor. Snad nejobšírněji se autor věnuje (viz. samostatná kapitola a nepřerušená linie vyprávění sledující jeho osud napříč celou knihou) admirálu Wilhelmu Canarisovi, logicky proto, že se jednalo o muže, který byl důležitým členem mocenské špičky Hitlerovy vlády.  Admirál Wilhelm Canaris byl velitelem Abwehru, tudíž měl prostředky, lidi a informace k tomu, aby úspěšně sabotoval Hitlerovu politiku. Spřádal plány na jeho likvidaci a také umožnil systematický průchod klíčových vojenských tajemství třetí říše do Londýna, Washingtonu a Moskvy prostřednictvím špionážních sítí MI6, OSS (předchůdce CIA) a ruské rozvědky se sídlem ve Švýcarsku.

Od roku 1938 podporoval admirál Wilhelm Canaris řadu konzervativních odbojářů. V létě 1938 nesouhlasil s plánem kancléře Adolfa Hitlera vojensky zaútočit na Československo, a začal se stýkat s podobně smýšlejícími důstojníky a politiky. Dohodli se, že pokud by byl rozkaz k útoku opravdu vydán, provedou státní převrat a Hitlera sesadí.  K válce ani převratu nedošlo, protože se Československá vláda 30. září 1938 rozhodla přijmout podmínky Mnichovské dohody. V letech 1938 až 1940 byl zapojen do další plánů na provedení převratu. Do atentátu na Adolfa Hitlera 20. července 1944 nebyl Canaris přímo zapojen, nebo o tom alespoň neexistují důkazy. Canaris byl zatčen 23. července 1944 na základě výslechu svého nástupce ve vojenském zpravodajství Georga Hansena. Hansen svou roli ve spiknutí z 20. července přiznal, Canarise označil za svého „duchovního iniciátora“. Při vyšetřování tajné státní policie byl nalezen Canarisův deník, kde byly uvedeny jeho kontakty s odbojem proti národnímu socialismu. Deník byl počátkem dubna 1945 ukázán Hitlerovi. 9. dubna 1945 byl po rozsudku stanného soudu SS oběšen v koncentračním táboře Flossenbürg. Foto, text: Wikipedie

Na samotné knize se mi líbil čtivý a pochopitelně podaný způsob jak Paddy Asdown vykreslil morální dilemata Hitlerových armádních špiček, která je brzdila v překročení bodu, zpoza kterého není návratu odstranění Hitlera – Hitlerovy smrti a přitom věděly, že jeho zánik je jedinou možností na záchranu Evropy. Zároveň oceňuji i za nahlédnutí do dětství a období formování morálních zásad spiklenců – čtenář lépe pochopí motivy jejich jednání.

Carl Friedrich Goerdeler

Další z hlavních protagonistů Ashdownovy knihy právník, politik a odbojář Carl Goerdeler, který se 20.července 1944 podílel na atentátu na Hitlera, 12.srpna 1944 byl dopaden a odsouzen k trestu smrti oběšením.

Zdroj: Wikipedie

 

Kniha je psaná působivě, samozřejmě, že se čte jinak než-li thriller či zamilovaný román, ale čtenářovu pozornost – pokud má rád moderní historii –  dokáže upoutat stejně spolehlivě. Dokonale vykresluje složitou strukturu antihitlerovské sítě, která se sestávala z lidí různých sociálních tříd, vzdělání i osobních pohnutek. Zabývá se jejich utajovanou činností v síti konspirátorů, mapuje jejich kontakty a seznamuje s jejich osudem. Čtenář si uvědomí, jak obdivuhodně se spiklenci dovedli skrývat před jakýmkoli vážnějším podezřením ze strany Hitlera a Gestapa. Na knize mě mrzí absence fotografií, popř. map či jiných dokumentů. Přitom jich je na internetu – volně dostupných – skutečně mnoho, ale chápu, že se možná jedná o poplatky spojené s autorskými právy apod… , každopádně každá kniha s fotkami/ obrázky je pro každého čtenáře lákavější. Trochu mě negativně překvapil omezený prostor, který autor vyhradil Clausu Schenkovi, hraběti von Stauffenberg († popraven ve věku 36) , důstojníku generálního štábu a strůjce neúspěšného atentátu na Hitlera. Podle mého názoru by si za svou osobní statečnost a odhodlanost zasloužil stejně autorovy pozornosti jako Carl Geordeler, Ludwig Beck a Wilhelm Canaris a v knize samostatnou kapitolu .. (Foto: Claus Schenk, zdroj: Wikipedie)

Knihu doporučuji, atentáty na Hitlera uvádí v mnohem hlubších souvislostech než-li jiné monografie.

Hodnocení: 92%

Za výtisk poskytnutý k recenzi děkuji nakladatelství Grada – Metafora.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *