Recenze

Hříbata jsou malí koně

Román HŘÍBATA JSOU MALÍ KONĚ mě velmi příjemně překvapil. Životní příběh bývalé prostitutky Karin je autorem Ladislavem Beranem podán s laskavostí i nadhledem a nechybí ani ostřílený humor či kriminální zápletka. Mé první seznámení s autorem proběhlo na výbornou a rozhodně se nevidíme naposledy… ☺

Název: Hříbata jsou malí koně

Autor: Ladislav Beran

Nakladatelství: Lirego

Rok vydání: 2020

Počet stran: 216

Po odpykání dva a půl roku za příživnictví formou prostituce se ocitne skoro třicetiletá Karin Vlasáková na svobodě. Je rozhodnuta už konečně sekat dobrotu a její první kroky venku vedou do Písku. Přijímají lidi ke koním a ona je vždycky měla ráda. Je přirazena do malého hřebčína ve Dvorcích a seznamuje se nejen s neustálým chodem práce, která nikdy nekončí, ale poznává i správce Michala Kačera a kolegyni Alenu Horákovou. Pomalu se zabydluje na místní ubytovně a nic si nedělá z toho, že všichni kolem moc dobře ví, co ji kdysi živilo. Karin má pro strach uděláno, jenom když se objeví její bývalý pasák Eda, trochu ji zatrne, ale pro Karin není nic problém. Jediný moment ji může ale opět zamíchat životem. Po sametové revoluci, v rámci restituce, musí opustit hřebčín a Karin se ocitá na rozcestí, z kterého vedou jenom dvě cesty. Jedna o kousek dál na další místo v okolí Písku a druhá do Prahy, ke starým časům. Kterou cestou se vydá na další úsek svého života?

§  §  §  §  §  §  §  §  §  §  §  §  §  §  §  §  §  §  §  §  §  §

Román Hříbata jsou malí koně je oddechové, nenáročné čtení, které vás chytne od první stránky. Komorní příběh o pár postavách, z nichž tou nejdůležitější je bývalá prostitutka Karin, vám dá nahlédnout do jejího krátkého úseku života, jenž je datován do roku 1988. A že je to velmi pestrý život. 😉

Příběh je vyprávěn er-formou a vy sledujete seznámení Karin s jejím novým životem. Tuto osobitou ženu poznáte dokonale a budete ji milovat. Její dosavadní životní peripetie ji vyzbrojily do další fáze života odolností a kuráží, kterou dává okatě najevo a pro ránu nejde daleko. Před ničím ani před nikým si na zadek rozhodně nesedne a vám nezbyde nic jiného než ji obdivovat a fandit.

Autor Ladislav Beran se toho opravdu nebojí, vše vám předhodí tak, jak mu „huba“ narostla a nedělá s tím velké „štráchy“. Do rozmanitého příběhu Karin, v kterém se neustále něco děje, je zařazeno i pár lehkých detektivních zápletek a čtenáře to tak neustále drží ve střehu. Z příběhu je poznat autorovo bývalé povolání kriminalisty. Ať už je to přehlednost v práci kriminálky či zvolený žargon typický pro tuto profesi, celý vystavěný děj kolem Karin tyto důležité drobnosti skvěle doplňují a dodávají příběhu šťávu. Další nedílnou součástí vyprávění je autorův specifický humor, jenž si vás naprosto podmaní. Ladislav Beran přesně ví, kde ho použít a v jaké míře a díky tomu zvedá úroveň románu do závratných výšin.

„Občanku máte? Zaměstnání v posledních dvou letech.“

„Je to důležitý?“

„Pro nás ano, slečno. Nebo mladá paní?“ začala personální rychle listovat v občance.

„Tak tam napište ve státních službách.“

„Cože?“ zvedla žena, která se blížila k padesátce, hlavu od dotazníku.

„Žila jsem dva roky na státní útraty. Taková menší protekce,“ ušklíbla se Karin a čekala, co to s personální udělá.

„Aha. Tedy zavřená? Máte nějaké vyšší vzdělání?“

„Víte co, paní? Já vám to řeknu na rovinu. Klidně tam napište kurva. Seděla jsem za příživu. Na to, abych dala nažrat koním a vyvezla od nich na dvůr hnůj, snad nepotřebuju vysokou?“

Ladislav Beran foto, zdroj životopisu

⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓

Ladislav Beran se narodil 11. 12. 1945 v Písku. V roce 1970 nastoupil k tehdejšímu SNB a od roku 1978 až do roku 2005 byl na písecké kriminálce, kde měl na starosti majetkovou trestnou činnost a od roku 1990 pak ochranu kulturního dědictví. V roce 2005 jako komisař kriminální služby odešel do důchodu. Jeho první krimi povídky se datují z roku 1985-6, kdy za povídku Aukce dostal Cenu ministra vnitra, rok nato vychází knižní prvotina – soubor povídek Aukce. Je autorem více než 40 knih převážně s kriminální tématikou, v posledních deseti letech mapuje zejména práci písecké četnické pátračky z 30. let minulého století. Řada jeho povídek byla zdramatizována pro rozhlas. Je členem Obce spisovatelů Praha, Obce spisovatelů Č. Budějovice a AIEP (česká sekce Mezinárodní organizace dobrodružné a detektivní literatury). Za psaní mu bylo uděleno několik literárních cen: 2x Cena Jiřího Marka, 2x Zeyerův hrnek a Jihočeská literární cena Číše Petra Voka za celoživotní dílo. Dále publikuje v celostátním tisku a v několika krimi časopisech povídky, ve kterých se snaží přiblížit čtenářům náročnou práci policie se zaměřením na činnost kriminálky.

⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑ ⇑

Román je zasazen do období minulého režimu a čtenáři, kteří tuto dobu zažili, znova nasají atmosféru i náladu společnosti, která se hemžila soudruhy a soudružkami. I díky tomu, že se děj knihy odehrává právě v této době a autorem je zachycena velmi věrně, vám bude Karin ještě sympatičtější, protože tahle ženská si nic nedělá ani z komunistického režimu a jejich představitelů. Co by ji také mohli víc udělat? Zmlácená od svého bývalé pasáka už byla a ve vězení také, takže co…

Mě kniha nadchla, a pokud máte rádi příběhy, které dokáže napsat sám život a s nadhledem a atraktivně vám představí osud jedné české prostitutky, tak neváhejte a sáhněte po ryze českém románu Hříbata jsou malí koně. Doporučuji!

Hodnocení: 100 %

Za výborné čtivo, při kterém jsem se královsky bavila, děkuji nakladatelství Lirego, na jejichž stránkách si můžete knihu Hříbata jsou malí koně pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *