Recenze

Oblíbenec smrti

Román OBLÍBENEC SMRTI je poctou a poděkováním všem statečným Čechoslovákům, kteří se vydali s velkou odvahou bojovat do Španělska, protože pochopili, že právě zde se bojuje i za jejich vlast. Občanská válka v této sluncem zalité zemi byla předehrou druhé světové války. Poznejte lásku českého dobrovolníka Václava a španělské levicové učitelky Esperity, která se zrodila v nelehkých časech války.

Název: Oblíbenec smrti

Autor: Ivan Černý

Nakladatelství: GradaCosmopolis

Rok vydání: 2020

Počet stran: 248

Václav Petřík je Čech jako poleno a navíc velký patriot, proto když se ve Španělsku rozhořela občanská válka, neváhal ani minutu a vydal se bojovat do slunného Španělska. Za diktátorem Frankem stojí samotný Hitler a Petříkovi i ostatním dobrovolníkům je jasné, že pokud se právě teď nezapojí, brzy i jejich zemi spolkne nacistický chřtán. Ve válečné vřavě si najde kamaráda thälmannovce (protifašisticky smýšlející občan německé národnosti) Hanse Waldeka. Společně pak dostávají důvěru a ve španělském městě Alicante vytvářejí zbrojařskou dílnu, která má za úkol sestavovat z trosek zbraní funkční nástroje připravené k dalšímu boji. Právě zde se Václav seznamuje s levicovou učitelkou Esperitou Diázovou, ale jejich lásce není dopřán klid. Pučisté generála Franka jsou už za městem a jejich společný útěk i s Hansem má jediný cíl – dostat se bezpečně do Francie. Podaří se jim utéct před jistou smrtí?

¡NO PASARÁN!    ¡NO PASARÁN!    ¡NO PASARÁN!    ¡NO PASARÁN!

Román Oblíbenec smrti je poutavým vyprávěním, které vás přenese do období španělské občanské války a na historických reálných podkladech vám předestře ojedinělý příběh Čecha Václava Petříka. Tento knižní hrdina není konkrétní postavou, ale autor do této postavy promítnul osudy mnohých dobrovolníků, kteří pochopili závažnost situace. Bojují za Španělsko, přitom ale vědí, že bojují vlastně i za své země.

Příběh je vyprávěn er-formou a přibližuje vám nejen politickou situaci ve Španělsku, ale jeho hlavním úkolem je ukázat čtenáři sílu i odhodlání dobrovolníků z různých koutů světa včetně více než dvou tisíc československých interbrigadistů, kteří neváhali a postavili se bez bázně a hany proti nelítostné Frankově armádě. Na tomto podkladě se odehrává i láska Václava a Esperity, jenž si bohužel vybrala nesprávný čas pro své vzplanutí.

„Já nevěřila, že se vrátíš,“ ostýchavě položila Esperita ruku na Petříkovo rameno. „Ty jsi opravdu Eres el novio de la muerte, Vašíku!“

Vyslovila to, co ve Španělsku neslyšel poprvé. Že je oblíbencem smrti, která ho miluje tak, že ho chrání sama před sebou. Počítal na prstech vážnější zranění: Madrid – průstřel ramene, Albacete – nůž do zad od příslušníka páté kolony, Guadarrama – mina. Neměl na těle takřka zdravé místo, čisté průstřely a zranění, se kterými nešel ani na ošetřovnu, nepočítal.

Rozpačitě se otázal: „Ty tomu opravdu věříš, že jím jsem? Že má pro mě kmotřička smrt slabost?“

„Já to vím docela určitě, Čeko. Jinak bys nepřežil všechno to peklo. Máma tě jednou opět obejme…“

Předmluvu této knihy obstaral autor Stanislav Motl a velmi věcně a s citem přiblížil období občanské války ve Španělsku a navnadil tak čtenáře na samotný příběh, který je teprve čeká. Mě osobně, mimo jiné, svou psanou formou navnadil i na svoji tvorbu, po které se velmi brzo poohlédnu. 😉

Spisovatel Ivan Černý se striktně drží svých knižních hrdinů a nepouští se do hlubších ponorů ani vedlejších linek příběhu, které by román nafoukly do obřích rozměrů. Trochu je to na úkor emocí. Ačkoli má příběh v sobě spoustu citlivých míst, ve vás to větší emotivní náraz nezanechá. Autor vám dojemný věci podává bez zbytečného vylévání citů a možná proto se vám román nezadře až tolik pod kůži, jak by si určitě zasloužil. Autor píše lehkou rukou, která nedělá čtenáři žádné obtíže a může se tak plně soustředit na vystavěný děj.

Kniha je doplněna fotografiemi z archivu autora i barevnými ilustracemi a velmi vhodně dolaďují děj knihy. Je na nich patrná údernost i odvaha bojovníků, kteří se se zaťatou pěstí u spánku zdravili a s heslem na rtech NO PASARÁN (česky „neprojdou“ – symbol neústupnosti a hrdinství) odcházeli do boje, protože to považovali za svoji povinnost.

Pokud máte rádi historii, o které byste se chtěli dozvědět víc, ale stravitelnou a příjemnou formou, pak neváhejte a sáhněte po románu Oblíbenec smrti.

Hodnocení: 85 %

Za „záživnou“ formu o španělské občanské válce i vzdaný hold hrdinům tehdejší doby, děkuji nakladatelství GradaCosmopolis, na jejichž stránkách si můžete knihu Oblíbenec smrti pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *