Recenze

Vypůjčený život

Román VYPŮJČENÝ ŽIVOT vám ukáže, že ani v 50 letech není pozdě začít od začátku a vyplatí se dát svému životu nový, neokoukaný směr. Příklad si můžete vzít z Leny a Olivie, které si vyměnily své bydlení a zažily tak nejen přerod uvnitř sebe, ale poznaly také novou lásku.

Název: Vypůjčený život

Autor: Ashley Farleyová

Nakladatelství: Grada – Metafora

Rok vydání: 2020

Počet stran: 304

Čtyřiapadesátiletá Lena má už po krk toho, jak s ní doma jednají. Připadá si jako kus hadru, všichni ji jen využívají a ona neumí říct ne. Uzraje v ní náhlé vnuknutí, že musí vypadnout. Někam hodně daleko, kde bude od všeho odstřihnutá. Sedne na letadlo s mezipřistáním v Atlantě, kde čeká na další spoj. Náhoda přeje připraveným a právě v Atlantě na letišti potká kamarádku Olivii, s kterou se 30 let neviděly. Zjišťuje, že i Olivii se její život přejedl a hledá skryté útočiště. Slovo dá slovo a obě se domluví, že si na měsíc vymění bydlení a tak Olivie odjíždí na odlehlou chatu u řeky, kde najde svou spisovatelskou múzu a navíc ještě pohledného vdovce Alistaire. Lena se vydává do víru velkoměsta Charlestonu do moderního bytu své přítelkyně a znova se vrací ke svému snu o fotografování a poznává nové lidi, jenž ji pořádně zamíchají životem. Jejich sny a touhy se pomalu naplňují a obě dvě se vrací ke svému bytostnému JÁ, které během života kdesi ztratily.

♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣

Další 7láskanakladatelství Metafora nese název Vypůjčené životy, a i když jsou hrdinky poněkud staršího vzezření, mají své sny, prohry i nadšení stejné jako mladší ženy. Příjemně plynoucí příběh vás nadchne svou pozitivitou i nadějí, že na změny ve svém životě není nikdy pozdě.

Celý příběh je vyprávěn v er-formě, kdy sledujete jednotlivé životy obou hlavních postav – Leny a Olivie. Později se přidává ještě mužský element v podobě Alistaire. Vyprávění se rozjíždí pomalejším tempem, které postupně nabírá na síle a konec jede už na plné obrátky. Jelikož je román primárně určen pro ženy nechybí samozřejmě ani romantická linka a dokonce se dočkáte i neočekávané zápletky, která přivede jednu z hrdinek do policejní cely.

„Tohle děláš nejen pro sebe. Děláš to i pro ně. Ty musíš najít sebe sama a oni se musí naučit se o sebe postarat sami. Ber to jako drsný dar z lásky. Ty jedeš do Kalifornie, Leno. Kalifornie! Jednou v životě na ně zapomeň. Soustřeď se sama na sebe.“

Příběh je napsán svěžím, lehkým stylem, který vás vtáhne do děje, a vy budete s napětím sledovat osudy obou hlavních hrdinek. Mně se o něco víc líbilo vyprávění o Olivii, možná proto, že bylo protkáno knihami a psaním, ale ani s Lenou se nebudete nudit. To, co ji čeká v Charlestonu hned tak někoho nepotká. Alistairova životní pouť obě ženy skvěle doplňuje a ani jeho nemine přerod i uvědomění si vlastních potřeb. A dámy? Má svůj šarm 😉 .

Udělat ve zralém věku razantní změnu ve svém životu je obzvláště těžké. Zaběhnutá pravidla i rutina všedních dnů, která může někoho pomalu ale jistě ubíjet, jakž takž fungují a proč vkročit do neznámého, když energie už není taková jako před 30 lety? Někdo svoji vnitřní sílu v sobě najde a udělá životní rozhodnutí, které ho posune do zářivých barev nepoznaného a někomu třeba pomůže právě kniha Vypůjčený život, aby sebral dostatek sil a pustil se do dalšího období svého života s novou jiskrou. Užijte si čtení a nerozhodným držím palce. 🙂

Hodnocení: 85 %

Za příběh plný životních změn děkuji nakladatelství GradaMetafora a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Vypůjčený život.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *