Recenze

Třetí na řadě

„Ten vrah si myslí, že je v nadřazené pozici. Že má navrch nad policií. Označ ho před novináři jako slabocha, nulu. Tupé, brutální hovado, hlupáka. Čím víc se mu dostaneme pod kůži, tím větší bude šance, že udělá chybu.“ … Je třetí den třetího měsíce. Za minutu bude půlnoc. Představení může začít. Detektivní thriller TŘETÍ NA ŘADĚ otevřel svou krvavou oponu a ode mě má velký aplaus.

Název: Třetí na řadě

Autor: Allison Brennanová

Nakladatelství: Grada – Metafora

Rok vydání: 2020

Počet stran: 464

Policejní detektiv Kara Quinnová se jede uklidnit ke své babičce do Liberty Lake. V L. A. měla trochu potíže v práci a musí si vzít nucenou dovolenou, což je pro Karu téměř jako kdyby skončila v pekle. Odpočívat rozhodně neumí, takže není divu, že se v malém městečku připlete k vraždě. Tělo mladé ženy i způsob zabití odpovídá tzv. Trojkovému vrahovi, který za sebou nechává tři oběti v rozestupu tří dnů – a tohle je začátek nového cyklu. Zdravotní sestra je sedmou známou obětí Trojkového vraha, jehož vraždy začínají vždy 3. března. Po té následují další dvě vraždy. K případu je přizván nově vzniklý mobilní útvar, který spadá pod FBI, v čele s agentem Mattem Costou. Společná spolupráce policejního sboru a federálů je vždycky napjatá až na hranu a ani v tomto případu nepůjdou šarvátky úplně stranou, ale vrahův nůž je v pohotovosti a jediným cílem je dostat sériového zabijáka a zachránit tak další oběti, na které se vrahovo oko upíná.

§ § § § § § § § § § § § § § § § § §

Detektivní thriller Třetí na řadě je dlouhou jízdou plnou napětí, která vás vtáhne přímou čarou doprostřed metodicky organizovaného vyšetřování, kdy vy osobně se stanete součástí důsledného pátrání i profilování vraha.

Napínavý příběh je vyprávěn v er-formě. Sledujete nejen složité pátrání po sériovém vrahovi, ale zároveň se seznamujete s osobními životy hlavních protagonistů. Ačkoli by se mohlo zdát, že v příběhu jsou pouze dva hlavní představitelé (Kara a Matt) autorka si pro vás připravila ještě dostatek vedlejších postav, které jsou stejně důležití a chvílemi i přebírají prim příběhu jako např. forenzní psychiatrička Catherine nebo policisté Andy Knolls, Brian Maddox či příslušníci FBI Michael Harris, Ryder Kim. Aby toho nebylo pro čtenáře málo 😉 , vezme si vás pod svůj plášť samotný vrah. Je toho dost? Nemusíte mít obavy, vše je velmi srozumitelné a brzy se vyznáte i ve všech postavách.

Oběť, Victoria Mannersová, už byla přichystaná. Teď, když tu její tělo leželo nahé a čisté, bylo jasně vidět, že vrah rozřízl její tělo od hrudní kosti k pupku a pak řízl ještě třikrát napříč přes břicho. Působilo to, jako by ji vykuchal. Jako by šlo o nějaký rituál. Kara Quinnová měla pravdu. Třikrát přes břicho. Trojka je pro tohohle chlapíka hodně důležitá. Třetího března. Tři oběti s třídenním odstupem. Tři roky klid a pak znovu. Tři. Rány byly tak hluboké, že bylo nemožné, aby oběť přežila byť i jedinou z nich.

Komplikované vyšetřování je popsané rozsáhlejším stylem, kdy sledujete každý krok vyšetřovatelů včetně jejich nahlédnutí do soukromých životů. Mohlo by se zdát, že tento složitější styl vyprávění bude pro čtenáře příliš ubíjející a chvílemi se tak opravdu děje, ale celé vyšetřování je natolik napínavé, že přimhouříte očko a se vzrůstajícím vzrušením čtete dál. Já osobně miluji tyhle rozvětvené popisy, kde nic není hozeno příliš na oko a jednoduše a vás to nutí být stále v obraze s vypjatou soustředěností.

Velkým táhlem jsou osobní životy obou ústředních protagonistů příběhu Kary a Matta včetně jejich společných šarvátek plných vzrušujících slovních přestřelek a vzájemného jiskření. Ponurá atmosféra, která celé vyprávění doprovází, vám navodí temnou náladu, která vás prostoupí skrz naskrz a bude si laškovně pohrávat s vašimi emocemi.

Pokud máte rádi propracované, minimalistické vyšetřování, kde poznáte všechny taje a zákoutí policejní práce, pak rozhodně sáhněte po detektivním thrilleru Třetí na řadě, budete spokojeni stejně jako já.

Hodnocení: 95 %

Za parádní nálož propracovaného vyšetřování děkuji nakladatelství GradaMetafora a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Třetí na řadě.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *