Recenze

Moje motýlí zahrada

Většina lidí obdivuje motýly, pro jejich křehký půvab, barevnou krásu a eleganci, kterou hravě předčí ostatní zástupce hmyzí říše. Nakladatelství Grada vydalo atraktivní knihu, která může posloužit jako přehledná příručka pro zahradníky, kteří chtějí mít záhony plné motýlů.

Název: Moje motýlí zahrada

Podtitul: Nejlepší rostliny pro motýly a housenky

Autor: Elke Schwarzer

Nakladatelství: Grada

Počet stran: 128

Rok: 2020

Motýli jsou krásní i užiteční tvorové: vedle včel se významně podílejí na opylování a jsou důležitou součástí potravního řetězce. A ačkoli jsou pro náš život mimořádně důležití, je jich pořád méně a méně…
Existuje však způsob, jak je přilákat zpátky do našich zahrad, parků, a dokonce i na balkony a terasy. Správným výběrem rostlin totiž zajistíte obživu nejenom pro dospělce, ale i pro housenky. V knize najdete charakteristiky nejběžnějších druhů motýlů s velkými fotografiemi, galerii rostlin vhodných jako potrava pro housenky a medonosných rostlin pro motýly s užitečnými tipy pro pěstování.
A navíc tipy pro malé zahrady: Seznamy rostlin pro živé ploty, stromů, které vyžadují málo místa, a květin vhodných pro balkony a terasy.

Summa summarum

Grada svému titulu Moje motýlí zahrada darovala velmi atraktivní kabátek: je tištěna na křídovém papíře a obsahuje mnoho barevných fotografií květin, motýlů, housenek, ale i ostatních obyvatel kvetoucích zahrad.

Kniha vám dodá veškeré informace potřebné k tomu, aby se vaše zahrada (květinový truhlík/ záhonek před domem) stala atraktivním útočištěm pro živou „létající duhu“ – motýly.

„… Barevní motýly jsou celebritami mezi hmyzem a vždy se dočkají radostného přivítání. Ale jak dosáhnout toho, aby naše zahrada tyto opylovače co nejvíce přitahovala? Tady se dozvíte, co můžete pro své motýly udělat. …“

Autorka knihu rozdělila do 5 částí:

Zahrada pro motýly

Portréty motýlů

Rostliny pro housenky

Medonosné rostliny

Informace

V jednotlivých oddílech textu se dozvíme, jak docílit toho, aby se motýli u nás chtěli zabydlet natrvalo a jak zároveň „zařídit“, aby jejich housenky nedostaly chuť na naše výpěstky. V „Portrétech motýlů“ se dozvíme veškerá fakta o daných druzích motýlů, o tom, jaké rostliny chutnají jejich housenkám a jak jim můžeme pomoci k „zabydlení“. 

Samotná kniha je psaná živě, zaujme i „ne – zahrádkáře“, mj. se zde dozvíme, kdo z hmyzí říše platí za hmyzího „Johna Travoltu“ – nejlepšího tanečníka zahrady 🙂 . Čtenář se zde dočte mnoho zvláštností ze života motýlích krasavců, např., že dospělci sají nektar i z „cizích“ – zavlečených druhů, ale pro své larvy vyhledávají osvědčené, domácí druhy.

Mně se kniha velmi líbila , doporučuji ji pro její atraktivní vzhled a zajímavý obsah.

Hodnocení: 99%

Za krásnou příručku děkuji nakladatelství Grada a zároveň za recenzní výtisk.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *