Recenze

Útočiště

Pokud se vám do ruky dostane tento skvělý psychothriller, doporučuji najít si své vlastní ÚTOČIŠTĚ… zlo se šíří a rozevírá svou náruč. Buďte ostražití, nic není tak, jak by se na první pohled mohlo zdát…

„Lidé občas tančí s ďáblem a často je to on, kdo se přitom směje.“

Název: Útočiště

Autor: Jérôme Loubry

Nakladatelství: Grada – Metafora

Rok vydání: 2020

Počet stran: 344

Sandrine je mladá novinářka, která ukrývá své tajemství hluboko v sobě. Jednoho dne dostane výzvu od notáře, aby si převzala pozůstalost po své babičce Suzanne, kterou nikdy neviděla. Vydává se na malý ostrov nedaleko pobřeží, na němž žije už jen pár obyvatel. Celý ostrov obepíná podivná, temná atmosféra, která dolehne i na Sandrine. Od místních usedlíků se dozvídá tragický příběh dětí z prázdninového tábora, jenž se odehrál v roce 1949. Nad ostrovem se rozprostře temný závoj smrti a Sandrine se ocitá na pevnině, kde zmateně bloudí v krvavých šatech po pláži a vykládá cosi o králi duchů. Její případ dostane na starost policejní inspektor Damien a k ruce mu je psychiatrička Véronique, na jejímž oddělení je Sandrine hospitalizovaná. Pomalu se před nimi odvíjí příběh plný utrpení a zla.

„Všichni jsem tu jako připoutaní řetězem,“ pokračovala Francoise. „Všichni máme strach, i když si to nikdo nechce přiznat. Na tomhle ostrově se vyskytuje stvoření, které člověk jinde potkává jen v hrůzných snech. Ale tady je skutečné. Pozoruje nás ve dne v noci. Brání nám odsud odejít.“

Šokující román Útočiště je neotřelým psychothrillerem, který vás překvapí svou propracovaností a jedinečným dějem. Tohle jste zkrátka ještě nečetli.

Příběh je vyprávěn v er-formě, kdy ze začátku sledujete dvě časové linie: Suzanne v roce 1949 a Sandrine v roce 1986. Postupem času se obě linie do sebe prolnou a dál už putujete vyprávěním se Sandrine a Damienem, kteří před vámi odhalí celou minulost.

Hned od začátku se nad čtenářem rozprostře mlha tajemna s hororovým nádechem, která s sebou přináší napětí a neustálé otázky, cože se to vlastně sakra děje. Autor před vámi rozvíjí příběh, který jakoby neměl svůj konec. Když už si myslíte, že je vše vyřešeno, najednou se objeví nový směr, jenž vás vede k dalšímu dějovému vyvrcholení. Každý tento nový směr je tak poutavě napsán, že vás donutí číst stále dál a dál. Chvílemi jsem měla pocit, zda už to autor trochu nepřehnal, ale napětí, které dokáže vybudovat na základech dějových zvratů je natolik návykové a vzrušující, že vám nedovolí knihu odložit.

Psychologická hra se čtenářem vás vtáhne do akce. Objevíte tajná zákoutí lidské mysli, před kterou se neschováte. Každá postava v románu utíká do svého „útočiště“, které si vybudovala a kam může uniknout před svou minulostí.

Tento promyšlený thriller vám podstrčí množství indicií, a i když budete ostražití každou vteřinu, stejně na konci knihy zůstanete zírat a budete si lámat hlavičku s tím, jak je tohle vůbec možné. Pro všechny „fajnšmekry“ kvalitních thrillerů knihu Útočiště rozhodně doporučuji.

Hodnocení: 95 %

Za neuvěřitelnou „schízu“ plnou dramatických zvratů děkuji nakladatelství GradaMetafora a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Útočiště.

 

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Obr z mlhy je dalším knižním počinem autora oceňovaného bestselleru Útočiště. Jérôme Loubry opět rozjíždí hru plnou napětí, hluboko zasunutého tajemství i mrazivé […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *