Recenze

Obr z mlhy

„Bylo nebylo v jedné zapadlé vsi stvoření, jemuž se říkalo OBR Z MLHY. Přicházel vždy v noci, když měsíc zastřely mraky a domy olizovala vlhká mlha, unášel děti, které pak už nikdy nikdo nespatřil…“ Vydejte se po stopách mytické postavy obřího sériového vraha a odhalte děsivé tajemství.

Název: Obr z mlhy

Autor: Jérôme Loubry

Překlad: Tomáš Havel

Nakladatelství: Grada Metafora

Rok vydání: 2021

Počet stran: 256

Oficiální anotace: Listopad 1998: První tělo našel běžec na okraji městského parku. Dítě leželo na zemi – bledé, uškrcené, s fialovými stopami po sevření silnými prsty na krku. Vyšetřováním je pověřen detektiv Stan Mitchell, který ale navzdory bohatým zkušenostem a přirozené houževnatosti nenachází dostatek vodítek. Vrah přezdívaný Obr beze stopy mizí v mlhavých ulicích skomírajícího města. A Mitchellova posedlost jeho dopadením roste.
Březen 2013: Opuštěné předměstí s chátrajícími domy. Z nízkého šedivého nebe padají provazy deště a propůjčují Detroitu ještě bezútěšnější nádech. Z noci se vynořují postavy v kuklách a se samopaly a rozrážejí dveře jednoho z rozpadajících se obydlí. Policejní razie.
Dlouho hledaný podezřelý sedí na židli uprostřed místnosti bez světel. Neklade odpor. Naopak – skoro jako by přítomnost policistů přivítal. Z jeho úst vychází jen dvě slova: „Pomozte mi.“ Kdo je tajemný Obr, jehož mohutný stín na město dopadal více než patnáct let a budil ze sna děti i jejich rodiče? A co vyděsilo pronásledovaného zločince natolik, aby se bez odporu vydal policii? Když se v Detroitu po letech znovu začnou ztrácet děti, musí se policejní veterán Stan Mitchell spojit s mladou inspektorkou Sarah Berkhampovou, aby se mezi starými i současnými případy pokusili najít souvislost. Oba je ale tíží minulost, a než se postaví děsivému Obrovi, budou muset čelit vlastním démonům.

∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞

Thriller Obr z mlhy je dalším knižním počinem autora oceňovaného bestselleru Útočiště. Jérôme Loubry opět rozjíždí hru plnou napětí, hluboko zasunutého tajemství i mrazivé atmosféry. Vydejte se ve stopách středověké pověsti, jejíž dlouhé a děsivé ruce sahají až do současnosti.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete počínání jak vyšetřovatelů Stana a Sarah, tak i letmé momenty samotného vraha. Střídavě se ocitáte v rozdílných časových rovinách, které od sebe dělí cca 15 let a aby toho nebylo málo, v roce 2013 skáčete ještě o půl roku vpřed a zase vzad. Ano, je to trochu zbytečný zmatek, který autor vnesl do čtenářovy mysli, ale naštěstí zvolená jednoduchá forma vás drží při zemi i při vyšetřování.

„Jedno, dvě tři, čtyři, pět, šest, sedm…,“ odříkával Simon nahlas a odhodlaně. „Sedm dětí běželo, aby utekly Obrovi z mlhy. Běžely tam, kde roste tráva, ale nebyly dost rychlé. Jeden jejich krk po druhém se ohýbal a praskal v silných rukou. Žádné z nich nepřežilo. Jedno, dvě, tři, čtyři, pět, šest, sedm… Ale kde je osmé, deváté?“
„Co to…“
„Najdi osmé a deváté dítě. A mlha se rozplyne.“

Autor Jérôme Loubry dokáže bezesporu svými knihami zaujmout. Obr z mlhy vás nadchne svoji tajemnou zápletkou i lehce mrazivou atmosférou. Dynamické tempo, nastavené hned od začátku, neopouští svůj kvapík po celou dobu a finišuje ve zběsilé rychlosti. Bohužel se ale autor nevyhnul několika nedostatkům, které způsobily, že se mi nepodařilo do příběhu ponořit až do takové hloubky, kterou by si námět jistě zasloužil. Mystika v podobě středověké pověsti o Obrovi je tajemné a vzrušující téma, které musí chytnout nejednoho čtenáře, ale lehce nahozená povrchnost, nepropracovanost a místy až nelogičnost (v závěru knihy) shodila dílo z piedestalu špičkového thrillerového bestselleru. Nadbytečné míchání časovými liniemi jenom vneslo ještě větší chaos do příběhu, který má jistý náběh na kvalitní krimithriller. Přímočarý styl a krátké kapitoly plné napětí vám rychle ubíhají pod rukama a dokáží vás tak snáz vtáhnout do děje.

Velmi se mi líbila celkově pojatá atmosféra celého příběhu. Od temných a ponurých čtvrtí Detroitu až po schizofrenní rozhovory jedné z hlavních postav, jež ve vás vyvolávají stísněnou a melancholickou náladu. Oba dva vyšetřovatelé jsou i přes černé skvrny v jejich životech velmi sympatickými postavami a autor, jak už je dnes zvykem, jim nadělil ponurou minulost s pestrou plejádou problémů.

Pokud máte rádi „rychlé“ thrillery, kde na vás čeká dostatek napětí, temné tajemství i stísněná atmosféra, pak sáhněte po knize Obr z mlhy.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 🤍 🤍

Za tajemný příběh z Detroitu, kde žije podivně tajemný Obr, děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Obr z mlhy pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *