Recenze

Komu hlava sejde

Ene, bene, Emane,

Kdo tu babu dostane?

Ten to není, ten to je,

Ten už s námi nehraje.

A vy si dejte pozor, ať v příštím kole nevypadnete vy. Nemuseli byste to přežít. S thrillerem KOMU HLAVA SEJDE projdete známou turistickou trasu GR 20 na Korsice a to, zda dojdete do cíle své cesty živí, nezáleží tak úplně na vás. Buďte ve střehu…

Název: Komu hlava sejde

Autor: Jari Järvelä

Nakladatelství: Grada – Cosmopolis

Rok vydání: 2020

Počet stran: 264

Na začátku je jich přesně deset, pět mužů a pět žen. Soutěž o milion eur má svůj cíl – přejít známou trasu na Korsice GR 20. S sebou si každý ponese svůj batoh a vybavení, nic víc, nic míň. Už od začátku je jasné, že účastnící nejsou mozkové kapacity ani nijak výjimeční lidé, ba naopak, spíše se jedná o vyvolené smolaře, jejichž život jim rozhodně nezávidíte. Lúzři se vydávají na pochod a je jasné, že někoho to bude stát při nejmenším zdraví a někoho možná i život. Puchýře, odřený kolena, vyvrtnutý kotníky, rozražená hlava – to všechno je celkem nic proti tomu, když postupně začínají cestou odpadávat. Bohužel jejich vyřazení je konečné a neslučuje se s jejich životem – každý den se jeden z nich najde mrtvý. Na druhou stranu, pokud se to netýká vás, vlastně to nevadí, protože čím míň lidí dojde do cíle, tím větší bude jeho podíl z výhry. Věřit komukoli se úplně nedoporučuje, protože co kdyby zrovna on byl tím vrahem? Otázka je, zda vůbec může někdo vyhrát…

>>>>>>> ¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡ <<<<<<<

Thriller Komu hlava sejde mě zaujal svou obálkou na první pohled a je jasné, že název knihy vám v hlavě okamžitě spustí už dávno zapomenuté vzpomínky na dětskou říkanku.

Začátek knihy vás seznámí se všemi účastníky pochodu i neznámým mecenášem, který tuto nestandartní soutěž vymyslel. Seznámení proběhne jen tak lehce, žádné rozvětvené popisy ani charakteristiky jednotlivých soutěžích, jenom nahození jejich zpackaného života, ale bez hlubších ponorů do jejich osobností. Tím pádem jsem ze začátku měla trochu „bordel“ ve jménech, respektive kdo je kdo a co tam dělá. Naštěstí se počet soutěžících začne velmi brzy snižovat, takže ve zbývajících postavách se už začnete orientovat a autor vám je posléze představí trochu blíže. Je jasné, že s takhle jednoduchým seznámením s účastníky máte dost ztíženou vlastní, osobní hru na detektiva. Autor vám moc indicií k odhalení pachatele nedává, vlastně skoro žádné a poznat ho z charakteru postav lze také dost obtížně. V ten moment se vykašlete na svoje detektivní pátrání a už si jenom užíváte naplno rozjetý příběh.

„Za spuštěnými víčky to v hlavách šrotovalo. Jeden počítal, kolik je milion děleno sedmi, druhý přemítal, kolik z těch tří bylo zabito: jeden, dva nebo všichni tři? Třetí se pokoušel srovnat dech a uvažoval, že ve vodě začala být ledová zima, ale nemůže se zvednout jako první, protože v tu chvíli by ho všichni považovali za pachatele. A tak strašně by se zas nemýlili.“

Kniha je psána velmi jednoduchou, úspornou formou, která vás žene ke svému konci. Nic vás při čtení nevyrušuje, příběh je živý hned od začátku, napětí se stupňuje, takže žádné překážky před vámi. Přesto jsem měla trochu problém se začíst, stále mně ubíhaly myšlenky jinam, až teprve od poloviny knihy už jsem byla plně vtažena do děje. Možná to bylo způsobeno právě „neponořením“ se do postav, které jsou jenom tak lehce nahozeny. Každopádně celý vystavěný děj je propracovaný a vy autora nenachytáte na „švestkách“. Všechno mu vychází dokonale a mrtvol je v příběhu opravdu požehnaně. Odlehčením od prapodivných vražd jsou pak nádherné popisy korsické přírody. Čtenář okamžitě dostane chuť vydat se na tento ostrov plný malebné krásy i majestátních hor.

Celá kniha rozhodně nepostrádá ono pověstné napětí, které thrillery provází. Budete s očekáváním vyhlížet další vraždu a tipovat si, kdo je tentokrát na řadě a proč. Účastnící soutěže se vám budou měnit před očima. Co všechno je člověk schopen udělat pro výhru nebo pro své přežití? Konec knihy může v někom vyvolat rozčarování. Jakoby závěr knihy zkrátka chyběl, ale i když jsem z něj nebyla nijak nadšená, na druhou stranu mně zase tolik tento otevřený, „neuzavřený“ konec až tolik nevadil.

Pro všechny, kteří mají rádi extrémní výzvy plné napětí, jejichž cesta je lemována mrtvolami, je kniha Komu hlava sejde tím pravým čtenářským zážitkem.

Hodnocení: 80 %

Za recenzní výtisk knihy Komu hlava sejde děkuji nakladatelství GradaCosmopolis, které mě svým thrillerem vzala na nebezpečnou výpravu, kde jde vážně o život.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *