Recenze

Mamince se budeš líbit

Jak dalece může ženu změnit láska? A je to opravdu láska, která ji převrátí život vzhůru nohama? Vydejte se s hlavní hrdinkou knihy MAMINCE SE BUDEŠ LÍBIT na příjemnou i překvapivou cestu jejím životem.

Název: Mamince se budeš líbit

Autor: Jaroslav Konvička

Nakladatelství: MaHa

Rok vydání: 2020

Počet stran: 152

Dvaatřicetiletá Alenka je učitelkou v Leopoldově a není zrovna oddaným fanouškem svého zaměstnání. Má za sebou pár vztahů, které skončily neslavně a momentálně je sama jak kůl v plotě. Kamarádek moc nemá, se sestrou si nerozumí a maminka na ni vidí jenom to nejhorší. Své večery tráví doma s knihou a skleničkou vína a výhled na lepší život široko daleko nikde. Jak by si také mohla někoho solidního najít, když působí nemastně – neslaně a kolegyně v práci ji říkají Bridget Jonesová. To vše se ale změní pár dnů před vánocemi, kdy potká svého vysněného muže. Kristián je okouzlující čtyřicátník, kterého obklopuje aura peněz a galantnosti. Alenka se bláznivě zamiluje, a i když jsou jejich setkání sporadická a řídí se výlučně časem Kristiána, na svém novém životě neshledává jediný mrak na obzoru. S Kristiánem zažívá přerod z šedivé myšky na sebevědomou Alenku, která si už nic nenechá líbit a navíc sex je s tímhle božským chlapem naprosto jedinečný. Malou chybičku přece jenom Kristián má, dělá tajemné „štráchy“ kolem své práce. Kdo je tenhle muž dvou tváří? A jak dalece změní osud zakřiknuté Alenky?

„Pár vteřin na sebe nevěřícně zírali. Nevěřícně, protože takové teplo u srdce už dlouho nezažili. Alence se třpytily oči a Kristiánův milý úsměv byl přímo k zulíbání. Oba moc dobře věděli, že dospělý život může být frustrující a únavný. Chvíle jako byla tato, znamenaly odměnu za to nikdy nekončící trmácení.“

Autor knihy Mamince se budeš líbit Jaroslav Konvička nás oslovil s nabídkou svých knih k recenzi. Já jsem sáhla právě po této novele, která mě svou anotací zaujala. Čekala jsem tuctový „románový“ příběh a byla jsem velmi mile překvapena nejenom propracovaností a velmi sympatickým psaným projevem, ale i tím, kam se celé vyprávění nakonec dostalo. Knížka je „kabelkového“ formátu, ale přitom s komfortním fontem písma. Přečtenou ji budete mít v „cuku letu“ nejen z tohoto důvodu, ale hlavně díky příběhu, který se uvnitř ukrývá.

Děj knihy se začíná rozjíždět už od první strany, kdy vpadnete rovnýma nohama do učitelské řehole. Autor vás seznámí s postavou Alenky a to velmi důkladně, okamžitě si o této hrdince uděláte představu. I když je to tuctová ženská bez šťávy, rozhodně není nesympatická, celkem snadno se s ní ztotožníte. S příchodem tajemného Kristiána začnete být napnutý, cože se to za slupkou elegána skrývá a další zápletka v ději vám už nedá šanci knihu odložit. Během četby budete občas řešit, proč autor jednou nazývá hlavní hrdinku Alenkou a po druhé jenom Alenou, ale na rozuzlení si počkejte až na samý závěr novely, který vás opravdu překvapí.

Velké plus má u mě pan autor za to, že hlavním hrdinům propůjčil lásku ke knihám. Oba dva jsou knihomolové a Kristián je navíc milovník klasiků jako je např. Maupassant, Fitzgerald nebo Tolstoj – whau, tak toho chci také 😉 .

Moc se mi líbil styl psaní Jaroslava Konvičky. Autor píše lehkou rukou, jeho příběh plyne uklidňujícím tempem, které je vám blízké. Zkrátka rodinné vyprávění, které s nedočkavostí „hltáte“ očima. Jak jsem zjistila, autor v současné době, kromě jiného, pracuje na satirickém románu z prostředí základní školy, na který jsem velmi zvědavá. Už jenom z toho důvodu, že sám Jaroslav Konvička pracuje jako učitel, tedy rozhodně nebude vařit z vody.

Novela Mamince se budeš líbit si na nic nehraje a dává čtenáři pocit pravdivého příběhu. Já byla velmi mile překvapena a potěšena z vyprávění, které se mi od Jaroslava Konvičky dostalo a přeji mu, aby i ostatní jeho díla byla minimálně tak dobrá jako tato kniha.

Hodnocení: 90 %

Za recenzní výtisk i s věnováním děkuji autorovi knihy panu Jaroslavu Konvičkovi, jenž mě svým příběhem vzal na velmi milou a zábavnou cestu životem jedné ženy.

 

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] nechybí nadhled a humor. Mně osobně se o něco více líbila předchozí autorova kniha Mamince se budeš líbit, ale i Učytelskej vám poskytne dostatek látky k přemýšlení. Čtivý styl psaný lehkou […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *